1- آقای دکتر از چه زمانی با مؤسسه فرهنگی دکتر احمدی آشنا شدید؟

با سلام خدمت خوانندگان و همكاران عزيز، اولين بار با شروع دوران فيزيوپاتولوژى از طريق كتاب هاى گايدلاين با مؤسسه آشنا شدم، چون به كتابى نياز داشتم كه نه به اندازه ى كتابهاى رفرانس پر حجم باشد و نه به علت خلاصه بودن بيش از حد، مطلبى را از دست بدهم. به همين دليل و به توصيه دوستان موفق در آزمون پره اينترنى همان سال اين كتابها را انتخاب كردم.

2- چه شد که به کتاب‏های گایدلاین علاقمند شدید؟

با نتیجه خوبی که با مطالعه گایدلاین ها در امتحانات فيزيوپاتولوژى به دست آوردم، تصميم گرفتم كه دوران استاژرى هم با شروع هر بخش گايدلاين همان درس را تهيه كنم و مطالب اساتيد بر بالين بيمار را با مطالعه كتاب تكميل كنم تا چيزى را از دست ندهم. و همچنين نثر روان و قابل فهم، عدم وجود اشتباهات علمى كه به وفور در جزوات خلاصه يافت می شود و همراه كردن مطالب با تصاوير مرتبط و نمودارها و جداول كتاب رفرانس كه به خصوص مورد علاقه ى طراحان محترم آزمون هاى پره اينترنى و دستيارى است از دلايل ديگرى بود كه من را به گايدلاين ها علاقه مند كرد.

3- نمره آزمون، رتبه شما و رشته ای که شما قبول شدید، چیست؟
مره 451، رتبه ى سوم كشورى، رشته راديولوژى دانشگاه تهران
4- امتحان دستیاری سال 92 به گفته برخی از داوطلبان، آزمون دشواری بود. شما که از گایدلاین و Q-Bank استفاده نموده بودید، آیا با سؤالی مواجه شدید که در گایدلاین نباشد؟ و آیا امتحان برای شما دشوار بود؟
آزمون امسال در مقايسه با آزمون هاى چند سال اخير بسيار دشوارتر بود كه اين را مى شود با نگاه به نمرات قبولى امسال به راحتى مشاهده كرد. چند سؤال انگشت شمار را گايدلاين ها پوشش نداده بودند كه آن هم به اين دليل بود كه متأسفانه طراحان محترم از مطالبى خارج از رفرانسهاى اعلام شده سؤال طرح كرده بودند براى مثال چند سؤال درس داخلى از كتاب هاريسون طرح شده بود در صورتى كه رفرانس اعلامى براى آن بخش كتاب سيسيل بود. امتحان در كل دشوار بود ولى خب همين دشوارى باعث شد در رقابت بين داوطلبان مختلف افرادى كه به طور مفهومى مطالب را خوانده بودند اختلاف نمره ى قابل توجهى با سايرين پيدا كنند.

5- نظرتان در مورد تصاویر رنگی داخل گایدلاین‏ها چیست؟ و چه کمکی به پاسخگویی سؤالات امتحانی و فهم مطالب می‏کند؟
از همكارانی که فارغ التحصيل شدن سؤال كنيد، همه اين نكته را يادآور ميشوند كه مطلبى را كه در كنار خواندن كتاب در بالين بيمار هم مشاهده كردند، خيلى بهتر به ياد دارند ، درك راحتتر و بازيابى دقيق تر مطالب هم با ديدن تصاوير رنگى درون گايدلاين ها و بالطبع نتيجه ى بهتر در آزمون هم به همين دليل است.


6- به نظر شما آیا می‏توان به جزء گایدلاین با منابع دیگری در امتحان دستیاری موفق شد؟
من فكر ميكنم اگر كسى تمايل دارد در رشته ى مورد علاقه اش پذيرفته بشود مخصوصاً با توجه به آزمون دشوار امسال راهى جز مطالعه ى مفهومى و مرور زياد مطالب ندارد و با توجه به حجم بسيار زياد كتب رفرانس كه مرور آنها را عملا غيرممكن ميكند و از آن طرف خلاصه بودن بيش از حد جزوات موجود كه فقط به ذكر نكات كلى پرداخته اند، بهترين انتخاب گايدلاين هست كه نقطه ى تعادل خوبى اين بين برقرار كرده است.

7- آیا به نظر شما با توجه به امتحانات سال‏های اخیر دستیاری و به ویژه آزمون اردیبهشت 92، حجم گایدلاین‏ها زیاد است یا خیر؟ چرا که به نظر می‏رسد دیگر نمی‏توان با جزوات ناقص و خلاصه در این امتحان موفق بود؟

آزمون امسال نشان داد كه رويه طرح سؤال به سمتى پيش ميرود كه ديگر سوالات با خواندن جزوات خلاصه و نكات مطرح شده در آزمون هاى سالهاى پيش قابل پاسخ گويى نيست، يعنى عملا راه ميانبرى وجود ندارد. بهترين راه حل براى داوطلبانى كه احساس ميكنند فرصت مرور تمام مباحث را در چند ماه منتهى به آزمون را ندارن، خلاصه نويسى از روى گايدلاين هاى مطالعه شده توسط خودشان است. كارى كه خودم انجام دادم و نتيجه گرفتم.

8- مجموعه Q-Bank در موفقیت شما چه نقشی داشت و کیفیت سؤالات Q-Bankرا چگونه ارزیابی می‏کنید؟
در هنگام مطالعه ى هر درسى نكات مهمى وجود دارد كه از نظر دور مى مانند يا به آنها توجه كافى نمى شود، كتابهاى Q-Bank اين امكان را به من داد كه دانسته هايم را با اين نكات ترميم كنم و روى مطالب مهم و به اصطلاح سؤال خيز مسلط شوم. در مورد كيفيت سؤالها هم همين نكته كافيست كه يكى از سؤالات درس روماتولوژى امسال عيناً تكرار يكى از سؤالات Q-Bank روماتولوژى بود.9- نظرتان در مورد سؤالات مجموعه کتب آزمون تمرینی (Q&A ) چیست؟
مخصوصاً در درسهايى مثل داخلى، جراحى و اطفال كه رفرانس آزمون دستيارى و ارتقاء و بورد يكى هست بسیار کمک کننده و عالی بود. من چند هفته ى منتهى به آزمون دستيارى شروع به مطالعه ى اين كتاب ها كردم و مخصوصاً در درس جراحى تعداد قابل توجهى از سؤالات مشابه سؤالهاى ارتقا و بورد 2 سال (مطرح شده در آزمون های تمرینی) اخير بود، كه على رغم دشوارى موفق به جواب صحيح به آنها شدم.

10- آیا توصیه می‏کنید که دانشجویان پزشکی از دوران استاژری شروع به مطالعه گایدلاین و Q-Bank نمایند تا از ابتدا پایه درسی خود را قوی کنند؟
له بدون شك، استاژرى بهترين و تنها زمان براى مطالعه ى مفهومى مطالب هست،زيرا با شروع دوره اينترنى و بعد از آن طرح، ديگر متأسفانه قريب به اتفاق پزشكان فرصت كافى مطالعه را ندارند، در حالى كه در مقطع استاژرى ميتوانستند در هر بخشى با توجه به زمان خالى كافى، گايدلاين همان درس را حداقل 3 يا 4 دور بخوانند و مرور كنند و با اين كار موفقيت در آزمون پره اينترنى و دستيارى را براى خودشان تضمين شده بدانند.

11- مجموعه کتب مؤسسه فرهنگی دکتر احمدی چقدر در موفقیت شما نقش داشت؟
ميتوانم بگم كه اگر از دوران فيزيوپاتولوژى با كتابهاى اين مؤسسه آشنا نشده بودم شايد نميتوانستم در رشته ى مورد علاقه ام پذيرفته شوم و آينده ى حرفه ايم به طبع آن، طور ديگرى رقم مى خورد. بر همين اساس بخش اعظم موفقيتم را مديون استاد بزرگوار جناب آقاى دكتر احمدى و همكاران محترمشان در اين مؤسسه مى دانم.

12- در نهایت نظرتان در مورد مجموعه کتب مؤسسه فرهنگی دکتر احمدی چیست و چه توصیه‏ای به داوطلبان امتحانات پرانترنی و دستیاری و حتی دانشجویان پزشکی می‏کنید؟

توصيه من به همكاران عزيز اينست كه اگر مى خواهند نتيجه اى بگيرند كه بقيه نتوانند بگيرند، بايد كارى را انجام بدهند كه بقيه نتوانند انجام بدهند، خواندن جزوه هاى خلاصه كه به نظرم اصلا در شأن جامعه ى پزشكى نيست را همه ميتوانند انجام بدهند، حتى در عرض 6 ماه 4-3 دور مرور كنند، ولى فردى نتيجه ميگيرد كه توانايى انجام كارى بيش از اين را داشته باشد. واقعيت اينست كه در آزمونى كه بيش از پانزده هزار نفر پزشك كه همه از نخبگان كشور هستند و با انگيزه ى بالا شركت مىكنند و شايد كمى بيش از يك پنجم اين افراد پذيرفته مى شوند بايد به دنبال بهترين و مطمئن ترين راه و نه سريعترين راه بود.