1- آقای دکتر از چه زمانی با مؤسسه فرهنگی دکتر احمدی آشنا شدید؟

من بعد از فارغ‏ التحصیل شدنم در اسفند ماه سال 1389 با مراجعه حضوری به مؤسسه به صورت نزدیک با دکتر کامران احمدی آشنا شدم. بعد از صحبت با ایشان و اطمینان از صداقت و درجۀ علمی ایشان، برای آزمون رزیدنتی مجموعه کتاب‏های ایشان را ثبت نام کردم. برای دورۀ 40 دستیاری گایدلاین به همراه CD صوتی و Q.B و آزمون های تمرینی را خواندم؛ که مجموعاً 5 دور گایدلاین باCD ،دور Q.B و یک دور آزمون های تمرینی را خواندم و نمرۀ من 390 و رتبۀ من 105 سهمیۀ آزاد شد.
2- چه شد که به کتاب‏های گایدلاین علاقمند شدید؟
کتاب‏های گایدلاین فرمت نوشتاری منظم و کتابی دارد و نحوۀ نگارش بسیار مطلوب برای خواندن با تمرکز بالا دارد و از تصاویر رنگی برای بهتر شدن فهم مطالب استفاده کرده است؛ درضمن خوب بودن کیفیت چاپ کتاب‏ها نیز در بهتر مطالعه کردن دروس بی‏تأثیر نیست.

3- نمره آزمون، رتبه شما و رشته ای که شما قبول شدید، چیست؟
نمره 390، رتبه 105 سهمیۀ آزاد، رشته چشم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی.

4- امتحان دستیاری سال 92 به گفته برخی از داوطلبان، آزمون دشواری بود. شما که از گایدلاین و Q-Bank استفاده نموده بودید، آیا با سؤالی مواجه شدید که در گایدلاین نباشد؟ و آیا امتحان برای شما دشوار بود؟
سؤالات دورۀ 40 از نظر الگوی طراحی سؤالات با سال های گذشته متفاوت بود و همین تغییر در الگوی سؤالات و تعیین سؤالات از برخی مباحثی که در مطالعات کم اهمیت به نظر می رسید باعث می شد که دوستان و همکاران گمان کنند که سؤالات سخت طراحی شده است. من 173 سؤال خود را در مدت 2/5 ساعت پاسخ دادم.

5- نظرتان در مورد تصاویر رنگی داخل گایدلاین‏ها چیست؟ و چه کمکی به پاسخگویی سؤالات امتحانی و فهم مطالب می‏کند؟
تصاویر رنگی متعددی که در کتاب‏های گایدلاین است باعث فهم بهتر و درک دقیق تر مطالب نوشتاری داخل کتاب‏ها می‏شود. به خصوص در درس‏هایی مانند پوست که تا زمانی که عکس بیماری دیده نشود، هر چه قدر هم خوانده شود فایده‏ای ندارد. CD های صوتی نیز نقش بسیار مهمی در تسریع و تفهیم مطالب دارند. همچنین توجه به CD های صوتی باعث می شودکه تأکید بیشتری بر روی مباحث مهم امتحانی گردد. در همین رابطه CD سرعت خواندن گایدلاین را هم افزایش می دهد.

6- به نظر شما آیا می‏توان به جزء گایدلاین با منابع دیگری در امتحان دستیاری موفق شد؟

با توجه به این که سال‏های زیادی است که امتحان دستیاری برگزار می‏شود و طراحان سؤال به دلیل تکرای شدن سؤالات و افت سطح امتحان دیگر از سؤالات و حتی مباحثی که در سال های گذشته خیلی مهم به نظر می‏رسید، سؤال کمتر طرح می کنند یا اصلاً طرح نمی کنند، به همین دلیل نیاز به یک منبع جامع و کاملی مانند گایدلاین است که مباحث متفاوت را با رعایت کامل امانت ذکر کرده باشند، تا زمانی که داوطلب مباحث متفاوت امتحانی را مطالعه می‏کند، از نحوه و میزان مطالعۀ خود راضی باشد و تمامی مباحث را با تسلط کامل بخواند و بتواند با اعتماد به نفس کامل در سر جلسه به سؤالات پاسخ بدهد.

7- آیا به نظر شما با توجه به امتحانات سال‏های اخیر دستیاری و به ویژه آزمون اردیبهشت 92، حجم گایدلاین‏ها زیاد است یا خیر؟ چرا که به نظر می‏رسد دیگر نمی‏توان با جزوات ناقص و خلاصه در این امتحان موفق بود؟
حجم گایدلاین‏ها متناسب با حجم رفرانس‏های اصلی می‏باشد و به دلیل تغییر الگوی طرح سؤال در چند دورۀ اخیر و احتمال ادامۀ چنین روندی از سوی طراحان سؤال، دیگر نمی‏توان مباحث امتحانی را زیاد خلاصه کرد و به صورت تلگرافی و نکته‏ ای محض آنها را خواند؛ بلکه باید مبحث را فهمید و درک کرد و به آن مسلط بود تا بتوان در سر جلسۀ امتحان از آن نتیجه مطلوب گرفت.


8- مجموعه Q-Bank در موفقیت شما چه نقشی داشت و کیفیت سؤالات Q-Bankرا چگونه ارزیابی می‏کنید؟

با توجه به این که Q.B‏ ها به صورت سطر به سطر از مباحث گایدلاین‏ ها سؤال طراحی کرده است، اگر داوطلب ابتدا در طی 5 روز یک گایدلاین را با CD بخواند و سپس در طی 2 روز باقی مانده تست های کتاب Q.B را بزند، می‏تواند به نکات کتاب مسلط شده و حتی مباحثی که از نظر ایشان ممکن است مهم نباشد نیز به صورت سؤالی مطالعه کند. Q-Bankها دید را نسبت به مباحث وسیع کرده و نکات را به صورت مکرر یادآوری می‏کند.

9- نظرتان در مورد سؤالات مجموعه کتب آزمون تمرینی (Q&A ) چیست؟
آزمون های تمرینی (Q.A) ها نیز در پایان 1 ماه باعث خود ارزیابی شده و نقاط ضعف را یادآور می شود و با توجه به این که سؤالات آن از سری سؤالات ارتقاء و بورد و داخل بخشی بیمارستان‏های معتبر است، از کیفیت مناسبی برخوردار می‏ باشد و باعث اعتماد به نفس کاذب یا ایجاد روحیۀ منفی نمی‏ شود.


10- آیا توصیه می‏کنید که دانشجویان پزشکی از دوران استاژری شروع به مطالعه گایدلاین و Q-Bank نمایند تا از ابتدا پایه درسی خود را قوی کنند؟
اگر دانشجوی پزشکی بعد از اتمام دورۀ علوم پایه از دورۀ فیزیوپاتولوژی شروع به مطالعۀ گایدلاین‏ ها و Q.B‏ها کند، هم سطح سواد علمی ایشان بسیار بالا می‏رود و هم به دلیل تکرار مباحث دورۀ فیزیوپاتولوژی در بخش‏های دوران استاژری می تواند روی به خصوص مباحث داخلی (که مادر پزشکی خوانده می شود) تسلط پیدا کند که همین امر باعث درک بهتر دیگر مباحث و ایجاد روحیۀ مثبت و اعتماد به نفس بالایی در دوران استاژری شده و چنین دانشجویی به دلیل فهم بهتر مباحث با علاقۀ بیشتری هم در بخش‏ها از بیماران شرح حال گرفته و معاینات دقیق انجام می‏دهد که همین امر باعث تقویت کار بالینی دانشجو و بهبود تشخیص بیماری‏ها در دورۀ انترنی می‏شود. در ضمن با مطالعه گایدلاین‏ها و Q.B ها در دوران دانشجویی نمرۀ پرانترنی و معدل شما هم بالا می‏رود و بعداً می‏توانید با گذاشتن وقت مناسب‏تر و کمتری در امتحان دستیاری به نتیجۀ مطلوب خود برسید.

11- مجموعه کتب مؤسسه فرهنگی دکتر احمدی چقدر در موفقیت شما نقش داشت؟
که شامل کتاب‏های گایدلاین و ‏CDهای صوتی و Q.B ‏ها و Q&A ‏ها است و از ایشان بابت این موضوع کمال تشکر و قدردانی را دارم.

12- در نهایت نظرتان در مورد مجموعه کتب مؤسسه فرهنگی دکتر احمدی چیست و چه توصیه‏ای به داوطلبان امتحانات پرانترنی و دستیاری و حتی دانشجویان پزشکی می‏کنید؟

توصیه من به تمام کسانی که در دورۀ فیزیوپاتولوژی یا استاژری یا انترنی هستند و یا برای آزمون رزیدنتی در حال آمادگی هستند این است که به کتاب های گایدلاین ، ‏CDهای صوتی وQ.B ، Q&A و نگارندۀ آن دکتر کامران احمدی اطمینان کامل داشته باشند و بدانند که با خواندن این مجموعه حتماً به نتیجه دلخواه خود خواهند رسید انشاء ا...