شیوه نامه اجرایی چهل و سومین دوره آزمون دستیاری پزشکی منتشر شد و داوطلبان می توانند با اطلاع از ضریب دروص و مقررات جدید در نیمه دی ماه در این آزمون ثبت نام کنند.

آزمون پذیرش دستیاری در سال 95 (دوره چهل و وسوم) طبق قوانین و مقررات موجود (براساس مصوبات شورای آموزش پزشکی تخصصی و قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب مجلس شورای اسلامی ) و مطابق مندرجات این راهنما و البته با چند تغییر نسبت به دوره قبل برگزار خواهد شد که در مجموع در ارتقای آزمون پذیرش دستیاران موثر خواهد بود .


براساس اعلام دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی چنانچه در نشست آتی شورای آموزش پزشکی و تخصصی مصوبه یا دستورالعمل جدیدتری نسبت به مقررات قبلی و مرتبط برای این آزمون وضع شود ، مراتب اطلاع رسانی خواهد شد .


مواد امتحانی و اطلاعات راجع به سهمیه های رزمندگان و ایثارگران ، پذیرش بومی با اولویت مناطق محروم ، مشمولین سهمیه مازاد دانشجویان ممتاز و استعدادهای درخشان، بورسیه نیروهای مسلح ، اتباع غیر ایرانی و نیز پذیرش به صورت آزاد تقریبا همانند سال گذشته است و در راهنمای ثانویه که متعاقبا اعلام خواهد شد انتشار خواهد یافت.

از آنجا که تمام مراحل اجرایی ثبت نام ، انتخاب رشته و اعلام نیتجه آزمون به صورت اینترنتی و از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی انجام میپذیرد داوطلبان جهت دریافت تمامی اطلاعات صرفا به این سایت مراجعه کنند.

شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون دستیاری :
*تایید صلاحیت عمومی طبق ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی
*داشتن مدرک یا گواهینامه فارغ التحصیلی در رشته دکتری پزشکی عمومی
*داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافی برای آقایان
*موفقیت در آزمون سنجش صلاحیت بالینی دوره پزشکی عمومی (مختص فارغ التحصیلان بهمن ماه سال 1394 به بعد )
*تایید صلاحیت رفتار حرفه ای توسط دانشگاه محل تحصیل ( که براساس دستوالعمل ابلاغ شده به دانشگاهها صادر خواهد شد )
*سلامت جسمی و روانی متناسب با رشته انتخابی و فقدان بیماری موثر حرفه ای (بر اساس تبصره های موجود)
*ارائه معافیت از خدمات قانونی و یا گواهی اتمام خدمات قانونی (خدمت نظام وظیفه عمومی ، خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان ، پیام آوران بهداشت ) تا تاریخ 31 شهریور 95( باستثنای تبصره های اعلام شده )
*عدم اشتغال به تحصیل داوطلب در یکی از رشته های تخصصی پزشکی ،PhD، کارشناسی ارشد و همچنین نداشتن مدرک تخصصی پزشکی بالینی
*نداشتن نقص عضو و یا بیماری موثر حرفه ای بر حسب رشته

ممنوعیت شرکت پذیرفته شدگان دوره قبلی در آزمون دوره چهل و سوم
پذیرفته شدگان مرحله اصلی و جایگزین مرحله اول آزمون پذیرش دستیار تخصصی بالینی پزشکی دوره چهل و دوم در صورت عدم ثبت نام در موعد مقرر و یا عدم شروع به آموزش در مواعید اعلام شده و یا انصراف از تحصیل، مجاز به شرکت در آزمون پذیرش دستیار تخصصی دوره چهل و سوم نیستند .

برگزاری آزمون در اردیبهشت 95 ، ثبت نام در نیمه دی ماه 9
آزمون دستیاری پزشکی دوره چهل و سوم 9 اردیبهشت ماه سال 95 برگزار می شود و ثبت نام اینترنتی در نیمه دوم دی ماه سال 94 به صورت اینترنتی و با مراجعه داوطلبان به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی و تکمیل فرم تقاضانامه ثبت نام انجام می شود .
هزینه ثبت نام 700 هزار ریال است که داوطلبان میتوانند آن را به صورت اینترنتی پرداخت کنند.
مدارک موردنیاز جهت ثبت نام اینترنتی نیز در شیوه نامه آزمون اعلام شده است .


نحوه نمره دهی آزمون و محاسبه نمره کل :
آزمون کتبی راس ساعت 9 صبح پنجشنبه 9 اردیبهشت 95 به طور همزمان در دانشگاه های علوم پزشکی مجری آزمون برگزار میشود .
کارت ورود به جلسه در هفته منتهی به آزمون از طریق سایت اینترنتی مرکز سنجش در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت .و هر داوطلب موظف به پرینت کارت خود از روی سایت میباشد .
تعداد سوالات آزمون 200 سوال تستی چهارگزینه ای همانند سال گذشته است .همانند سالهای گذشته به کسانی اجازه انتخاب رشته-محل داده میشود که از حداکثر 600 نمره آزمون 150 را کسب کرده باشند .
براساس مصوبات هشتادمین جلسه شورای آموزش پزشکی و تخصصی ، موارد زیر در نمره کل سازی اعمال خواهد شد.
تمام مواد آزمون که همانند سالهای قبل است، در 5 گروه درسی به شرح زیر دسته بندی شده است.
Capture.PNG
نمره هر گروه درسی فوق تراز علمی شده و به درصد محاسبه میشود . با توجه به رشته های مختلف دستیاری هر یک از 5 گروه درسی دارای ضرایب خاص خواهد بود.

للل.jpgاعمال معدل پزشکی و نمره پیش کارورزی با تاثیر مثبت
معدل دوره پزشکی عمومی هر داوطلب از هر دانشگاه، تراز شده و با 5 درصد تاثیر مثبت در نمره کل لحاظ خواهد شد .(تاثیر مثبت به معنای آنست که باعث افزایش نمره کل شود )
نمره آزمون پیش کارورزی تراز شده و با 10 درصد تاثیر مثبت در نمره کل لحاظ خواهد شد.
نمره کل با توجه به ضرایب مربوط به هر درس ، در هر رشته با لحاظ کردن معدل تراز شده دوره پزشکی عمومی و نمره آزمون پیش کارورزی تراز شده ، که با تاثیر مثبت اعمال و برای شرکت کنندگان ساخته خواهد شد.
پذیرش دستیار با رعایت مقررات پذیرش و سهمیه های اعلامی با اولویت های :
الف:نمره کل تراز شده آزمون پذیرش دستیاری (درهر رشته به صورت جداگانه)
ب:اولویت انتخاب رشته – محل
صورت میگیرد.