فارس نیوز/لینک زیر:
[url=http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950405000648]در پی اعتراض هزار نفر از داوطلبان آزمون دستیاری مطرح شد ورود سختگیرانه وزارت بهداشت به صلاحیت بالینی و اخلاق حرفه ای پزشکان[/url]

حسن امامی رضوی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس،در رابطه با اعمال سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری امسال که مورد اعتراض بسیاری از داوطلبان قرار گرفته گفت:موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری از سال 86 در وزارت بهداشت شروع شد و به نحوی مصوباتی هم داشته و اجزایی از آن هم اجرا میشده است،مصوبه مربوط به سال 93 بوده اما امسال در این آزمون دستیاری اجرا میشود.
وی ادامه داد:در بحث تاثیر سوابق تحصیلی 10 درصد نمرات آزمون پیش کارورزی و 5 درصد معدل در چهل و سومین آزمون دستیاری که امسال است لحاظ میشود.ما به دنبال تاثیر مثبت این سوابق هستیم چون آزمون دستیاری مقطعی است و داوطلبان و فقط 4 ساعت در این آزمون می آیند و سرنوشت آنها در این 4 ساعت تعیین میشود.بنابراین آزمون درستی نیست.
قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت:اگر میخواهیم آزمونی دقیق باشد باید توانمندیهای دیگری هم علاوه بر توانمندی دانشی افراد داشته باشیم.
بنابراین علاوه بر این دو مورد مطرح شده ارزیابی صلاحیت بالینی نیز امسال به صورت جزئی در آزمون وارد کرده ایم که البته فقط برای فارغ التحصیلان امسال است و به تدریج بیشتر لحاظ خواهد شد.
وی گفت:همچنین بررسی ارزیابی حوزه اخلاق حرفه ای نیز برای داوطلبان آزمون دستیاری انجام خواهد شد که البته فعلا به صورت گواهی از آنها اخذ میشود در واقع هدف ما این است که همه حیطه ها بررسی شود و فقط به آزمون تکیه نکنیم.

امامی رضوی ادامه داد:تواناییهای دانشی،ارزشی و مهارتی افراد داوطلب در طول تحصیل بررسی میشوند و این 5 و 10 درصد اعمال شده به تدریج تا سقف 30 یا 40 درصد افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد:البته افرادی که در مقایسه با نمره آزمون این سوابق باعث میشود رتبه شان بالاتر رود از آن استفاده میکنند اما اگر رتبه آنها را بالا نبرد تاثیری نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه اعتراض برخی از داوطلبان به حق است گفت: آنها معترض اند ممکن است عده ای با این سوابق رتبه شان بالاتر برود و عده ای رتبه شان پایینتر رود.
اما باید اثر مثبت آن را بیشتر بدانیم و در مقابل هزار نفر داوطلبی که نامه اعتراضی داشته و آن را امضا کرده اند افرادی هم هستند که تعدادشان کم نیست و خواهان آن هستند با این اثر مثبت رتبه شان بالاتر رود.
قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در اعتراض برخی از داوطلبان نسبت به اینکه چرا زودتر اعلام نشده گفت:از سال 86 این بحث مطرح است و مرتب در رسانه ها از آن صحبت شده در سال 88 هم یکبار قرار بود اجرایی شود که متوقف شد.هر زمانی هم که بخواهیم آن را اجرا کنیم باز هم عده ای معترض هستند.
وی تصریح کرد: سال گذشته در دی ماه دستورالعمل این آزمون دستیاری را در سایت قرار داده ایم و داوطلبان نسبت به این موضوع آگاه بوده اند.
امامی رضوی با انتقاد از اینکه برخی از پزشکان فقط به دنبال این آزمون تخصصی هستند گفت:زمانی که این آزمون ملاک قرار میگیرد و آزمون صلاحیت حرفه ای و حضور در بخش این پزشکان مدنظر قرار نمیگیرد در نتیجه افراد به راحتی برای این آرمون دستیاری بخش را رها میکنند،ما نمی خواهیم اینگونه باشد و برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی به دنبال تاثیر موارد دیگری در آزمون دستیاری هستیم تا خروجی این آزمون که متخصصان ما خواهند بود در همه حیطه ها مثمر ثمر باشند.


انتهای پیام/