گروه اجتماعي / حوزه بهداشت و درمان
89/11/18 - 09:57 شماره:8911180104

دبير شوراي آموزش پزشكي و تخصصي وزارت بهداشت در گفت*وگو با فارس:
اصلاحات اساسي در آزمون دستياري سال آينده تشريح شد

تصویر

خبرگزاري فارس: دبير شوراي آموزش پزشكي و تخصصي وزارت بهداشت گفت: طرح اصلاحات اساسي در آزمون دستياري(تخصص پزشكي) از سال آينده اجرا مي*شود و طي آن 30 درصد نمره قبولي به سوابق و نمرات داوطلب در دوره آموزش پزشكي عمومي اختصاص مي*يابد.

سيد اميرمحسن ضيايي در گفت*وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: طرح تحول آزمون دستياري سال گذشته در شوراي آموزش پزشكي و تخصصي وزارت بهداشت تصويب شد و با توجه به مسائلي كه در آزمون دستياري سال گذشته اتفاق افتاد اين طرح را در آزمون امسال اجرا نكرديم.

وي با بيان اينكه اين طرح از سال بعد اجرا مي*شود افزود: با اجراي اين طرح مقداري از حساسيت آزمون دستياري كاهش پيدا مي*كند. به اين معنا كه در آزمون فعلي 200 سوال چهارجوابي به داوطلبان داده مي*شود كه بر اساس ميزان پاسخگويي به سوالات، افراد براي شركت در رشته تخصصي انتخاب مي*شوند و هر كس مي*تواند در هر رشته*اي را وارد شود.

ضيايي گفت: در طرح تحول اين آزمون سهم امتحان 4 جوابي به 70 درصد مي*رسد و 30 درصد آن را شرايط قبلي داوطلب تعيين مي*كند.

وي اضافه كرد: از جمله اين شرايط مي*توان به معدل دوره پزشكي عمومي، نمرات امتحاناتي كه در دوره پزشكي عمومي داده است و آزمون*هاي ديگر اشاره كرد. همچنين در انتخاب رشته تخصصي، ضريب*هاي سوالات متفاوت مي*شود.

ضيائي يادآور شد: در حال حاضر در 25 رشته*اي كه امتحان گرفته مي*شود هر فرد مي*تواند هر 25 رشته را انتخاب كند و تقريباً علايق داوطلب در اين موضوع دخيل نيست و داوطلب فقط مي*خواهد در رشته*اي قبول شود.

قائم مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت اضافه كرد: با اجراي طرح تحول آزمون دستياري، افرادي كه يك رشته* به عنوان مثال رشته جراحي را مي*خواهند براي آنها ضريب درس*هاي مربوط به جراحي دوره پزشكي عمومي بيشتر از ضريب درس*هاي مربوط به داخلي در نظر گرفته مي*شود. به عبارت ديگر فرد قبل از آزمون بايد مسير خود را انتخاب كند.

وي افزود: اين طرح كمك مي*كند كه داوطلب از ابتدا رشته*اي را كه مايل به ادامه تحصيل است انتخاب شود. همچنين از تغيير محل، جابجايي و انصراف و انتقال نيز جلوگيري و حساسيت زيادي كه در آزمون فعلي وجود دارد كم مي*شود و شرايط تحصيلي داوطلب هم در آزمون دخيل خواهد بود.

ضيايي گفت: آيين*نامه اجرايي آن هنوز نوشته نشده است ولي تنظيم اين آيين*نامه كار زيادي نمي*برد چرا كه ضرايب آن مشخص است.
انتهاي پيام/ش
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8911180104