گروه اجتماعي / حوزه بهداشت و درمان
89/10/27 - 11:45
شماره:8910270532


دبير انجمن بيماري*هاي عفوني كشور در گفت*وگو با فارس:
علت مرگ 13 بيمار در كشور آنفلوانزاي خوكي بود نه H3N2

تصویر

خبرگزاري فارس: در حالي كه مسئولان وزارت بهداشت از مرگ 13 بيمار در كشور بر اثر ابتلا به آنفلوانزاي جديد H3N2
خبر داده بودند، دبير انجمن بيماري*هاي عفوني كشور علت مرگ اين 13 بيمار را آنفلوانزاي نوع A (خوكي) اعلام كرد و گفت: آنفلوانزاي نوع H3N2 مانند آنفلوانزاي فصلي بيشتر موجب تب*، لرز مي*شود.

مينو محرز در گفت*وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بيان اينكه در حال حاضر اپيدمي آنفلوانزاي نوع H3N2 را شاهد هستيم افزود: اين نوع آنفلوانزا تازه وارد كشور شده است و البته بايد در نظر داشت كه همه آنفلوانزاها هميشه تعدادي مرگ و مير به همراه خود دارد.

وي افزود: در كنار اين آنفلوانزا، آنفلوانزاي نوع A يا خوكي ديده مي*شود و با وجودي كه تعدادي از افراد پر خطر واكسن زده*اند اما افراد پر خطري هم هستند كه واكسن آنفلوانزا تزريق نكرده*اند. كه در اين افراد هر نوع ويروس آنفلوانزا مي*تواند مرگ و مير ايجاد كند.

محرز تصريح كرد: اگر فردي به بيماري آنفلوانزا شد بايد در منزل بماند و مرتباً دستان خود را بشويد و اگر علائم آنفلوانزا كه همان تب، لرز، سرفه و بدن*درد است داشت سعي كند هنگام عطسه و سرفه دستمال يكبار مصرف در جلوي دهان قرار دهد و آن را در سطل در*دار بيندازند.

وي اضافه كرد: افرادي كه بيماري زمينه*اي دارند مانند مبتلايان به نارسايي كليه و بيماران قلبي و ريوي بايد واكسن بزنند.

محرز خاطر نشان كرد: آنفلوانزاي نوع A در حال حاضر جزء آنفلوانزاي فصلي شده است اما بايد در نظر داشت آنفلوانزاي نوع H3N2 هنوز در كشور مرگ نداشته است و آن قدر مسئله*ساز نيست. اين نوع آنفلوانزا بيشتر بيمار را با تب و لرز، درگير و چند روزي در منزل نگه مي*دارد.

به گزارش فارس، مرضيه وحيد دستجري، وزير بهداشت پنجشنبه در حاشيه گردهمايي بزرگ دست*اندركاران نظام سلامت كشور در سالن اجلاس سران در جمع خبرنگاران درباره ويروس جديد آنفلوانزا گفت: 13نفر در كشور بر اثر ابتلا به آنفلوانزاي H3N2 جان باختند كه البته موضوعي جدي نيست اما توصيه مي**شود مبتلايان به آنفلوانزا از دست دادن و روبوسي با ديگران خودداري كنند.

وزير بهداشت افزود: اين ويروس تاكنون تعداد كمي از مردم را مبتلا كرده است و خطر كمي براي كودكان دارد. همچنين ميزان افراد بستري به اين ويروس زياد نيست و با آنفلوانزاي H1N1 نوع A (خوكي) سال گذشته تفاوت زيادي دارد.
انتهاي پيام/ش

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8910270532