گروه استانها / حوزه کردستان 89/10/25 - 09:06شماره:8910240812

مدير عامل كانون هموفيلي ايران اعلام كرد:
ابتلاي يك درصد از مردم ايران به بيماري فون ويلبراند


تصویر
خبرگزاري فارس: مديرعامل كانون هموفيلي ايران با اشاره به آمارهاي جهاني در پيش*بيني بيماري انعقاد خوني فون ويلبراند، گفت: هم*اكنون بر اساس پيش*بيني*ها حدود 700 هزار ايراني معادل يك درصد از جمعيت به بيماري انعقاد خوني فون ويلبراند مبتلا هستند.

احمد قويدل در حاشيه افتتاح كانون هموفيلي كردستان در گفت*و*گو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت: در حوزه بيماري*هاي انعقادي و مروبط به فاكتورهاي 8 و 9 هم*اكنون 7هزار و 300 نفر در كشور شناسايي و ساماندهي شده*اند كه اين مورد با توجه به شاخص يك در 10 هزار مرد در سطح جامعه با حدود قطعي بسيار نزديك است.
وي افزود: در بحث ديگر بيماري*هاي انعقاد خوني كه جمعيت بيشتري از جامعه را به خود اختصاص مي*دهند، مي*توان به بيماري فون ويلبراند اشاره كرد كه خفيف*تر از هموفيلي ولي از آن شايع*تر است.
مديرعامل كانون هموفيلي ايران خاطرنشان كرد: شيوع بيماري فون ويلبراند يك در 100 بوده و طبق پيش*بيني*ها حدود 700 هزار نفر معادل يك درصد از *جمعيت كشور به اين بيماري مبتلا هستند.
قويدل خاطرنشان كرد: اين بيماري خفيف*تر از هموفيلي است و علي*رغم اينكه هموفيلي فقط آقايان را مبتلا مي*كند اين بيماري هر دو جنس زن و مرد را در معرض ابتلا قرار داده و دامنه بيشتري را خواهد داشت.
وي افزود: با توجه به اين همه حساسيت و آمار 700 هزار نفري پيش*بيني شده، متأسفانه تاكنون فقط 800 نفر در سطح كشور شناسايي و در بانك اطلاعاتي كانون هموفيلي ثبت شده*اند كه اين مهم يكي از دغدغه*هاي قابل تأمل است.
مديرعامل كانون هموفيلي ايران، تصريح كرد: زنان و دختران از گروه*هاي مورد نظر بوده و شناسايي افراد مبتلا به بيماري فون ويلبراند بايد در اين گروه تقويت يابد.
قويدل به سامانه ثبت اطلاعات بيماران انعقاد خوني كشور براي استفاده از يارانه*هاي دولتي خبر داد و از همه بيماران هموفيلي و انعقادي كشور خواست كه در سريع*ترين زمان ممكن با ارائه آزمايش*هاي تخصصي خويش و ثبت نتايج آن در بانك اطلاعاتي بيماران خاص كشور مشمول يارانه*هاي دولتي شوند.
انتهاي پيام/خ20/ب
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8910240812