کف پای صاف (Flat Foot) :


کف پای صاف از بیماری های شایع ارتوپدی است. در این بیماری قوس طولی پا کاهش یافته و در موارد شدید از بین رفته ٬ کناره داخلی کف پا برجسته شده و با زمین تماس پیدا میکند. کف پای صاف به طور کلی به دو نوع انعطاف پذیر (flexible) و نوع غیر قابل انعطاف (rigid) تقسیم می شود. کف پای صاف انعطاف پذیر بسیار شایع تر می باشد.

تمامی نوزادان با کف پای صاف به دنیا می آیند. که این حالت به علت شل بودن تاندون ها و لیگامان های کف پا، ضعیف بودن عضلات کف پا و همچنین وجود چربی در زیر پوست کف پا می باشد. اما به تدریج پس از به راه افتادن کودک و با تقویت عضلات کف پا و از بین رفتن بافت چربی قوس کف پا تا سن ۵ الی ۶ سالگی تشکیل می شود. اما در برخی کودکان ممکن است این قوس ایجاد نشده و منجر به کف پای صاف شود.


کف پای صاف انعطاف پذیر (Flexible flat Foot):

در کف پای صاف انعطاف پذیر زمانی که بیمار کف پایش را از زمین بلند می کند قوس طولی تشکیل می شود اما ایستادن روی پاها سبب می شود قوس طولی از بین برود و قسمت داخلی کف پا برآمده شود.


در نوع انعطاف پذیر هنگام روی پنجه ایستادن قوس کف پا تشکیل می شود.

شایع ترین نوع کف پای صاف انعطاف پذیر نوع مادرزادی می باشد که سابقه خانوادگی در این افراد مثبت است. اغلب آن ها بی علامت هستند و تنها به علت ظاهر پا توسط والدین به درمانگاه آورده می شوند. تعداد اندکی از کودکان که بیماریشان شدید است، چاق هستند و تاندون آشیل آنها کوتاه است، پس از بالا رفتن سن و رسیدن به سنین نوجوانی به دنبال راه رفتن یا ورزش طولانی دچار درد کف پا و پشت ساق می شوند.

سایر علل صافی کف پا عبارتند از :
برای مشاهده ادامه مطالب به لینک زیر مراجعه کنید:

https://goo.gl/a9e6ZY

دکتر مهران سلیمانها:

متخصص ارتوپدی – فوق تخصص جراحی زانو در رشت