صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 28

موضوع: تست برای سفتریاکسون؟

 1. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  تست برای سفتریاکسون؟


  سفتریاکسون پر عارضه ترین دارو در گزارش های رسیده به مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته دارویی(ADR) کشور :

  عوارض گزارش شده عمدتا مشتمل بر عوارض پوستی، عوارض گوارشی، تنگی نفس، شوک آنافیلاکسی، واکنشهای شبه آنافیلاکسی و ایست قلبی بوده و در بسیاری موارد واکنش بصورت شدید و تهدید کننده حیات بیمار بوده است.

  سفتریاکسون یک آنتی بیوتیک از نسل سوم سفالوسپورینها که در میان عوارض دارویی به ثبت رسیده در مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها(ADR) بیشترین تعداد گزارش را به خود اختصاص داده است، بطوری که از میان گزارشهای رسیده به مرکز ADR تا آذر ماه 89 سفتریاکسون با 1715 مورد گزارش مسبب بیشترین عوارض و همچنین با ثبت 55 مورد مرگ، بیشترین تعداد مرگ را نیز به خود اختصاص داده است.

  عوارض گزارش شده عمدتا مشتمل بر عوارض پوستی، عوارض گوارشی، تنگی نفس، شوک آنافیلاکسی، واکنشهای شبه آنافیلاکسی و ایست قلبی بوده و در بسیاری موارد واکنش بصورت شدید و تهدید کننده حیات بیمار بوده است.

  متاسفانه یکی از دلایل افزایش وقوع عوارض دارویی با سفتریاکسون مصرف بی رویه این دارو در موارد غیر ضروری می باشد، مواردی همانند سرماخوردگی و یا مواردی که از جمله موارد مصرف تایید شده این فرآورده در منابع علمی نبوده و با مصرف سایر فرآورده های ایمن تر قابل درمان می باشند.

  یکی دیگر از عواملی که موجب افزایش وقوع عوارض ناخواسته با سفتریاکسون شده است عدم بررسی سابقه حساسیتی بیمار به پنی سیلینها و یا سایر سفالوسپورینها می باشد، چون پنی سیلین ها و سفالوسپورینها حساسیت متقاطع داشته و افراد حساس به پنی سیلینها ممکن است نسبت به سفالوسپورینها هم حساس باشند لذا سابقه حساسیتی فرد به آنتی بیوتیک می بایست قبل از مصرف دارو در نظر گرفته شود.

  از طرف دیگر عدم رعایت برخی نکات در تزریق این فرآورده از جمله تزریق سریع وریدی و همچنین تزریق در مراکزی که فاقد امکانات و تجهیزات سیستم احیا هستند موجب گردیده است که در صورت بروز واکنشهای شدید امکان کنترل و انجام اقدامات درمانی مناسب وجود نداشته باشد.

  به منظور اطلاع رسانی به همکاران گرامی و با هدف کاهش شیوع عوارض ناخواسته ناشی از مصرف سفتریاکسون، توجه همکاران عزیز را به رعایت برخی نکات که در اطلاعیه های مرکز ثبت و بررسی عوارض دارویی کشور آمده است جلب مینماید.

  چند توصیه برای کاستن احتمال بروز عوارض خطرناک ناشی از مصرف سفتریاکسون:
  1. از تجویز دارو در مواردی مانند سرماخوردگی و مواردی که از جمله موارد مصرف تایید شده این فرآورده نیست اکیداً خودداری شود. همچنین از جایگزین نمودن فرم تزریقی آنتی بیوتیکها در مواردی که اشکال خوراکی موثر و قابل تجویز هستند جداً پرهیز شود.

  2. توصیه میشود قبل از تزریق سفتریاکسون سابقه حساسیت فرد به سفالوسپورینها و پنی سیلینها بررسی شود. مصرف دارو در افراد حساس به سایر سفالوسپورینها ممنوع بوده و در افراد حساس به پنی سیلین نیز تنها در صورت ضرورت و عدم امکان استفاده از سایر داروها تزریق باید با احتیاط فراوان صورت پذیرد.

  3. با توجه به یافته های جدید سازمان غذا و دارو امریکاFDA و گزارش مرگ ناشی از مصرف همزمان سفتریاکسون با فرآورده های حاوی کلسیم، مصرف همزمان سفتریاکسون با محلولها و یا فرآورده های حاوی کلسیم حتی بصورت تزریق از رگهای متفاوت ممنوع بوده و مصرف محلولها و فرآورده های حاوی کلسیم تا 48 ساعت پس از آخرین دوز سفتریاکسون نیز در تمام گروههای سنی ممنوع می باشد.

  4. استفاده از رقیق کننده های حاوی کلسیم مانند محلول رینگر به منظور آماده سازی سفتریاکسون جهت تزریق ممنوع می باشد.

  5. با توجه به تاثیر سرعت تزریق سفتریاکسون بر میزان وقوع و کنترل عوارض آن توصیه میشود از تزریق سریع وریدی جلوگیری بعمل آمده و تزریق سفتریاکسون در محلول مناسب حداقل 15 الی 30 دقیقه به طول انجامد.

  6. تزریق دارو بایستی صرفاً توسط افراد مجرب و در مراکز مجهز به سیستم احیا انجام گیرد.

  7. با توجه به توانایی سفتریاکسون در جابجایی بیلی روبین از محل اتصال آن به آلبومین پلاسما و احتمال بروز انسفالوپاتی ناشی از افزایش سطح بیلی روبین، مصرف سفتریاکسون در نوزادان مبتلا به هایپربیلی روبینمیا (بویژه نوزادان نارس) ممنوع می باشد.

  منابع:
  1. اطلاعیه های شماره 39 و 45 و 80 و 98 و 102 مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته دارویی


  #1 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۳۴

 2. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  dromid83


  اطلاعیه شماره 39 مرکز ADR

  سفالوسپورين هاي تزريقي نيز شوك آنافيلاكسي مي دهند
  سفالوسپورين ها مانند پني سيلين ها مي توانند واكنشهاي شديد حساسيتي ايجاد نمايند


  به اطلاع همكاران محترم مي رساند كه مركز ثبت و بررسي عوارض ناخواسته داروها گزارشات متعددي مبني بر بروز واكنشهاي شديد حساسيتي متعاقب تزريق سفترياكسون (فرآورده اي از نسل سوم سفالوسپورين ها) دريافت نموده است. به منظور پيشگيري از بروز اين قبيل عوارض توجه همكاران محترم را به نكات زير جلب مي نمايد:
  1- آنافيلاكسي ناشي از سفالوسپورين ها از جمله عوارض ذكر شده در مراجع دارويي مي باشد و حتي ممكن است بيشتر از پني سيلين ها رخ دهد.
  2- از آنجايي كه ميزان مصرف سفترياكسون در كشور طي سالهاي اخير شديدا روبه رشد بوده است، فراواني واكنشهاي شديد حساسيتي ناشي از مصرف سفترياكسون نيز رو به افزايش دارد.
  3- پني سيلين ها و سفالوسپورين ها حساسيت متقاطع دارند. لذا اكيداً* توصيه مي گردد پيش از تجويز داروهاي متعلق به هر يك از اين دو دسته، در مورد سابقه حساسيت به آنتي بيوتيك ها از بيمار سوال گردد و چنانچه بيمار نسبت به هر نوع سفالوسپورين يا پني سيلين حساسيت گزارش نمايد تجويز داروي ديگر از دسته سفالوسپورين ها يا پني سيلين ها در مواقع ضروري با احتياط صورت گيرد.
  4- به استناد اكثريت منابع و فارماكوپه ها تزريق وريدي سفترياكسون بايد طي 15 الي 30 دقيقه صورت پذيرد لذا اكيداً توصيه مي گردد كه تزريق وريدي اين دارو در كمتر از 15 دقيقه صورت نگيرد

  #2 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۳۴

 3. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  dromid83


  مرگ ناشي از تزريق همزمان سفترياکسون با فرآورده هاي حاوي کلسيم

  اطلاعيه شماره 70 مرکز ADR اصفهان

  به اطلاع کليه همکاران محترم مي رساند سازمان غذا و داروي آمريکا(FDA) با همکاري شرکت داروسازي Roche اطلاعيه اي در خصوص اعمال برخي تغييرات در بخش" هشدارها " و " عوارض " مندرج در Labeling داروي سفترياکسون منتشر نموده است.اين تغييرات بر مبناي يافته هاي اخير در ارتباط با خطرات ناشي از مصرف همزمان سفترياکسون با محلول ها يا داروهاي حاوي کلسيم مي باشد.در اين اطلاعيه اشاره شده است که مواردي از مرگ ناشي از رسوب ترکيب سفترياکسون-کلسيم در ريه و کليه نوزادان به اين سازمان گزارش شده است.در برخي از موارد مرگ گزارش شده ،تزريق سفترياکسون و فرآورده هاي حاوي کلسيم از طريق رگ هاي مختلف و در زمان هاي متفاوت صورت گرفته است .لذا نوجه همکاران محترم را به نکات زير جلب مي نمايد:

  1-مصرف همزمان سفترياکسون با محلول يا فرآورده هاي حاوي کلسيم در نوزادان و ساير گروه هاي سني حتي به صورت انفوزيون از رگ هاي متفاوت ممنوع مي باشد.

  2-مصرف محلول ها يا فرآورده هاي حاوي کلسيم تا 48 ساعت پس از آخرين دوز سفترياکسون در تمام گروه هاي سني ممنوع مي باشد.

  3- مصرف سفترياکسون در نوزادان مبتلا به هايپربيلي روبينميا بويژه نوزادان نارس ،ممنوع مي باشد.مطالعات نشان داده است که سفترياکسون قادر به جابجايي بيلي روبين از محل اتصال به آلبومين سرم مي باشد و لذا امکان ايجاد آنسفالوپاتي ناشي از افزايش بيلي روبين در اين بيماران مطرح مي باشد.

  4-استفاده از رقيق کننده هاي حاوي کلسيم ،مانند محلول رينگر ،به منظور آماده سازي سفترياکسون جهت تزريق ممنوع مي باشد.

  5 - مصرف سفترياکسون در بيماران با سابقه حساسيت با ساير سفالوسپورين ها (مانند سفالکسين،سفالوتين،سفکسيم، سفتازيديم و . . . ) ممنوع مي باشد و در بيماران با سابقه حساسيت به پني سيلين ها بايد با احتياط فراوان همراه باشد.

  لازم بذکر است مرکز ADR ایران اکيداً توصيه مي نمايد مدت زمان انفوزيون وريدي سفترياکسون حداقل 30-15 دقيقه در محلول مناسب به طول انجامد و تزريق اين فرآورده صرفاً در مراکز مجهز به سيستم احياء انجام گردد.همچنين موکداً توصيه مي گردد از تزريق وريدي سريع و همچنين تزريق توسط افراد غير حرفه اي در مکان هاي غير از مراکز درماني مجهز به امکانات احياء اجتناب گردد.

  #3 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۳۴

 4. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  dromid83


  اطلاعیه شماره 102 مرکز ADR

  تصویر

  #4 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۳۴

 5. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  doki


  :?: دوستان! برای سفتریاکسون هم تست انجام میشه؟ چطوری؟ اگه نه چرا؟

  #5 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۳۴

 6. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  delman


  تا اونجايي كه من ميدونم مثل پني سيلين رقيق ميكنن و زيرجلدي ميزنن ، doki معلومه كه تست حساسيت داره !

  #6 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۳۴

 7. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  dromid83


  سلام doki عزیز

  به این تاپیک یه سری بزنید :
  ekg-f329/topic-t2340.html?hilit=%D8%B3%D9%81%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D8 %A7%DA%A9%D8%B3%D9%88%D9%86#p14305

  تو اطلاعیه های مرکز ADR فقط به اخذ هیستوری دقیق توصیه شده و صحبتی از انجام تست نشده

  #7 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۳۴

 8. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  kheradbin


  دوکی هنوز مطب داری؟ آخرش رسیدی به سفتریاکسون ..........

  #8 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۳۴

 9. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  delman


  دكتر اميد تكليف كسي كه تا حالا پني سيلين و سفتريا نزده پس چيه ؟ البته تو پروتكل كشوري ديگه تست توصيه نميشه ولي تو مندل توصيه ميشه (غير از كسي كه سابقه حساسيت شديد يعني انافيلاكسي داره چون راش تنها كنترا انديكه تزريق نيست)

  #9 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۳۴

 10. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  mary59


  kheradbin نوشته است:
  دوکی هنوز مطب داری؟ آخرش رسیدی به سفتریاکسون ..........


  :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

  #10 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۳۴

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

طراحی شده توسط تیم نرم افزاری science.ir