برخی از مواد غذایی مانند چای سبز روی دندان*ها اثرات مثبتی دارند و به بهبود آن*ها كمك می*كنند.
برخی از مواد غذایی تاثیر بدی روی دندان*ها می*گذارند و برخی دیگر نه تنها مضر نیستند، بلكه به بهبود و حفظ سلامت دندان*ها، كمك شایانی می*كنند كه در اینجا به 7 مورد از آن*ها می*پردازیم:

1- چای سبز
چای سبز حاوی پلی*فنل* - یک آنتی*اكسیدان گیاهی - است که از آسیب دندان*ها و ایجاد حفره* دهانی و بیماری*های لثه*ای پیشگیری می*كند.
چای سبز برای رفع بوی بد دهان نیز موثر است و از رشد باكتری*هایی كه باعث ایجاد این بوی بد می*شوند جلوگیری می*كند.
چای سبز، همچنین دارای مقداری فلوراید است كه از خراب شدن مینای دندان جلوگیری می*كند.

2- شیر و ماست
شیر و ماست بدون مواد شیرین كننده، برای دندان مفید است. آن*ها دارای اسیدیته پایینی هستند، بدین معنا كه از تخریب تدریجی دندان كه پوسیدگی نام دارد، پیشگیری می*كنند.

شیر، منبع غنی از كلسیم است كه حافظ سلامتی دندان است و همانطور كه می*دانیم، جزء اصلی و مهم دندان و استخوان است.

3- پنیر
پنیر با كربوهیدرات پایین و كلسیم و فسفات بالا، فواید بسیاری برای دندان دارد.

این ماده غذایی، PH دهان را متعادل می*كند و به حفظ و بازسازی مینای دندان كمك می*كند و با تولید بزاق، باكتری كه باعث ایجاد حفره دهانی و بیماری لثه می شود را از بین می*برد.

4- میوه*جات
میوه*های مختلف مانند سیب، توت*فرنگی*، مركبات بخصوص كیوی، حاوی مقادیر فراوانی ویتامین C هستند.

این ویتامین به منزله سیمانی است كه دیواره سلول*ها را محكم نگه می*دارد و برای سلامتی بافت لثه از اهمیت خاصی برخوردار است و اگر بدنتان به حد كافی این ویتامین را دریافت نكند، طبق نظر محققان، شبكه كلاژن در لثه*هایتان از هم فرو می*پاشد و لثه *ها مستعد پذیرش باكتری می*شوند كه موجب ابتلا به بیماری پریودنتال می*گردد.

5- سبزيجات
كدو حلوایی، هویج، سیب*زمینی و بروكلی مملو از ویتامین A هستند و برای تشكیل مینای دندان وجود این ویتامین بسیار ضروری است علاوه بر آن سبزی*جات ترد، لثه*ها را تمیز كرده، باعث تحریك آن*ها نیز می*شوند.

6- پیاز
این سبزی، دارای تركیب ضد باكتری قوی، بنام سولفور( گوگرد) است.

طبق نظر محققان، بیشترین خاصیت پیاز، زمانی است كه به صورت خام و پوست كنده استفاده شود، البته ممكن است خوشمزه نباشد ولی ضامن سلامتی دندان*های شما خواهد بود.

7- آب
با نوشیدن آب، كمك می*كنیم تا لثه*ها مرطوب بمانند و مواد غذایی كه لای دندان*ها گیر كرده و تجزیه شده* و در نهایت باعث بوی بد دهان گشته*اند، شسته شده و از بین بروند.


منبع : hamshahrionline.ir