تشخیص نشانه¬ها و علائم توسط دندانپزشک
بررسی وضعیت و سیستم¬های سلامتی
فراوانی معاینه¬ی بیماران توسط دندانپزشکان آنها را در موقعیت منحصر به فردی برای تشخیص علائم OSA قرار می¬دهد. در نتیجه، در آغاز هر جلسه دندانپزشکی، دندانپزشک یا عضو گروه دندانپزشکی باید بررسی کارآمد و مؤثری انجام داده و وضعیت سلامتی بیمار را ثبت کند.
تهیه فهرستی از مشاهدات برای اینکه راجع به آنها با بیمار صحبت شود می تواند به بیمار این امکان را بدهد که احتمال وجود اختلال تنفسی را تأیید کرده و برای ارزیابی و تشخیص بیشتر، این علائم را با پزشک خود در میان بگذارد.
از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1.bruxism در خواب
اگرچه بیماران معمولاً هر دو تجربه SBD و دندان قروچه در خواب را گزارش می کنند، در حال حاضر تنها یک ارتباط احتمالی وجود دارد، چرا که هیچ کوشش بالینی مبتنی بر شواهد وجود ندارد که ربط خاصی را اثبات کرده باشد. اصولاً سیستم عصبی مرکزی در الگوهای تکرار شده¬ی حرکت فک پایین بیماری که دندان قروچه می¬کند، دخالت دارد. فرض بر این بوده است که جلوآوردن فک پایین، اوروفارنکس را باز می¬کند، که می¬تواند برخی از تبعات SDB را برطرف کند.
- بیشتر شدن درد دهانی-صورتی، علائم عملکرد غیرعادی مفصل گیجگاهی (TMJ)، خستگی ماهیچه سیستم جویدن هنگام بیدار شدن از خواب، یا سردرد صبحگاهی همگی می تواند نشاندهنده قرار گرفتن فک پایین در موقعیتی باشد که بتواند راه تنفسی فرد را باز کند.

wear pattern.2
علامت های سایش روی دندان¬های اینسیزور می¬تواند نشاندهنده این باشد که بیمار فک پایین خود را جلو می¬برد تا راه تنفسی خود را باز کند.
3.mobility دندان ها
حرکت دندان¬های اینسیزور می¬تواند نشان دهنده ی bruxism و به دنبال ان نشان دهنده ی مشکلات OSA باشد.


4.کنگره¬های کوچک لترال زبان
(حاشیه¬های حلزونی شکل) نشان می¬دهند که بیمار مرتباً زبان خود را به سمت دندان¬های فک پایین فرو می¬برد تا راه تنفس دهانی خود را باز کند.
5. open bite
وجود open bite ناشی از پوزیشن قدامی زبان می تواند به علت OSAباشد.
6. رفلاکس معده
می تواند نشان دهنده ی OSA باشد.
7. لوزه ها و ovula برجسته
طی بررسی اوروفارینکس، ممکن است لوزه¬های برجسته، ovula بزرگ، یا راه تنفسی باریک یا سد شده توسط زبان مشاهده شوند. در بعضی کودکان تا 2.5 سالگی لوزه ها برجسته میشوند که اگر دندانپزشک لوزه های برجسته را مشاهده کرد می تواند پی به مشکلات OSA ببرد.
8.تنفس دهانی
شواهد دال بر تنفس از طریق دهان هنگام خواب می تواند از خشک شدن سطح لثه تشخیص داده شود.

با در نظر گرفتن این موارد میتوان از درمان های دیر هنگام کاسته و به سلامت عموم جامعه کمکی کرد.
با تشکر فراوان از دکتر پریسا درودگر در پیشبرد این هدف عالی رتبه