👈 ۱۰ نکته درباره انجام درمان دندانپزشکی برای بیماران نابینا
چشم باز برای درمان دندان روشندلان

درمان دندانپزشکی برای اغلب بیماران ما خوشایند نیست. این درمان تجربه ای از وسایل عجیب، حس تماس و لمس ناخوشایند، طعم ها، بو*ها و صداهای آزار دهنده است. در این میان دندانپزشک با بیمارانی مواجه می*شود که ممکن است دچاراختلال یک یا بیش از یکی از حواس پنج گانه باشند. انجام درمان دندانپزشکی برای این دسته از بیماران با ظرافت*ها و در عین حال دشواری*هایی همراه است. در این قسمت به توصیه*هایی در مورد درمان دندانپزشکی بیماران نابینا می*پردازیم. با رعایت پاره*ای نکات می*توان تجربه درمانی دلچسب و با پیامد مطلوب برای بیماران با مشکلات بینایی را داشت.

👈 ۱- همیشه برای بیمارانی که علاوه بر مشکل دندانی بار توانی مضاعفی قرار است بر کار شما تحمیل کنند، ارجاع را در نظر داشته باشید در صورت پذیرش کردن بیمار وشروع درمان شما موظفید که وقت بگذارید و کار خود را به نحو احسن تمام کنید. مشکلاتی مثل عدم همکاری بیمار (به دلیل نقص عضوی یا حسی) نمی تواند بهانه ای برای ارائه کار زیر حد استاندارد باشد.

👈 ۲- خودتان را به جای بیمار بگذارید: «دنیایی تاریک… روی یونیت نشسته*اید و تصوری از محیط پیرامونتان ندارید. صدای توربین… چیز*هایی که داخل دهانتان فرو می*رود و آزارتان می*دهد…» پس** همان اول کار با بیمار صحبت کنید، خلاصه*ای از تمام کارهایی که قرار است انجام دهید ارائه کنید و با حوصله به سوالاتش جواب دهید. با بیمار خود ارتباط کلامی برقرار کنید. هنگام ورود با او دست بدهید ونام کوچکش را یاد بگیرید

👈 ۳- کاربرد تکنیک Tell show do در کتاب*های اطفال برای جلب همکاری کودکان به عنوان یک روش موثر تاکید شده است. برای بیماران روشندل پیشنهاد می*شود، همین روش را به صورت مدیفیه شده و تجسمی استفاده کنید (نامش را همین جاTell، describe، do می*گذاریم!) سعی کنید هر کاری صورت می*دهید قبل از انجام توصیفی از آن (طوری که بیمار قادر به تجسمش باشد) ارائه کنید. معمولا بیماران نابینا قدرت تصور بالایی دارند و به راحتی می*توانند با واژگان شما ارتباط ادراکی برقرار کنند.

👈 ۴- به جزئیات اهمیت دهید: خمش ساکشن معمولا گوشه لب بیمار را اذیت می*کند، نوک ساکشن مخاط بیمار را زخمی می*کند (هر از گاهی ساکشن را جابجا کنید)، ورود غیر منتظره سوزن بی*حسی برای کسی که نمی*بیند بسیار دردناک است (قبل از ورود سوزن اخطار دهید، از تکنیک دیسترکشن استفاده کنید). جابجا کردن پوزیشن یونیت برای بیمار نابینا می*تواند بسایر پراسترس باشد (قبل از تغییر موقعیت یونیت او را در جریان قرار دهید). پوآر هوا و توربین وسایل ترسناکی ممکن است به نظر برسند (آن*ها را برای بیمارتوصیف کنید). وارد کردن اولین فایل در دندان وایتال ممکن است تجربه وحشتناکی باشد (بیمار را برای احتمال درد آماده کنید)

👈 ۵- بیماران نابینا عادت دارند با زبانشان چیزهایی که داخل دهانشان می*برید لمس و جابجا کنند. اگر سرسوزن و یا هیت کریر داخل دهان برده باشید ممکن است زبان بیمار را با خطر آسیب مواجه کنید. هنگام وارد کردن وسیله داغ یا تیز به دهان بیمار، به بیمار اخطار دهید زبانش را جابجا نکند. توصیفی از از چیزی که داخل دهان بیمار می*برید ارائه کنید تا کنجکاوی بیمار برطرف شود.

👈 ۶- رابطه برای همه بیماران استاندارد درمانی است ولی برای بیماران با مشکلات بینایی فایده مضاعف دارد. بیماران نابینا به رابردم سازش می*یابند. ضمن اینکه با تحریک کمتر مخاط بیمار، استرس کمتری به بیمار وارد می*شود.

👈 ۷- حتما یک قرار ارتباطی با بیمار داشته باشید. بیمار در صورت هر گونه درد یا ناراحتی بتواند با علامت دست و غیره… شما را مطلع کند. این علامت قرار دادی علاوه بر اینکه می*تواند جای ارتباط چشمی بیمار و دندانپزشک را پر کند، اعتماد بیمار را افزایش داده و استرسش را هم کاهش می*دهد.

👈 ۸- از تجهیزات کمکی استفاده کنید. آپکس یاب می*تواند تعداد رادیو گرافی*های شما را کاهش دهد. سیستم*های چرخشی اندو سرعت درمان شما را افزایش می*دهند. دستگاه رادیو گرافی پرتابل باعث می*شود کمتر مجبور به جابجا کردن بیمار شوید. ساکشن قوی و دستیار متبحر هم در راحتی کار شما برای این بیماران بسیار موثر است.

👈 ۹- در حین درمان با بیمار صحبت کنید. هر از گاهی به بیمار استراحت بدهید. از او در مورد احساسی که حین درمان دارد و مشکلات احتمالی*اش سوال کنید. اجازه دهید در صورت احساس نیاز بیمار دهانش را بشورد (برخی بیماران حتی ذرات خیلی کوچک را دهانشان نمی*توانند تحمل کنند) نیاز به دستشویی رفتن یا نیازبه پاسخ به تلفن می*تواند بیمار شما را بی*قرار کند. در نظر بگیرید کاربردی که تلفن همراه برای یک بیمار نابینا می*تواند داشته باشد با نیاز*های یک فرد عادی متفاوت است. لذا از بیمار نخواهید که موبایلش را روی یونیت خاموش کند.
👈 ۱۰- توصیه*های بهداشتی لازم را برای بیماران با ناتوانی بینایی ارائه کنید. در صورت وجود همراه، به بیمار و همراه او هر دو توضیحات شفاهی و عملی را ارائه دهید و همراه یا قیم بیمار را درگیر وظایف بهداشتی نمایید. بیشتر بیماران با ناتوانی بینایی، اطلاع صحیح عملی از روش*های بهداشت دهان ندارند و آموزش عملی استفاده از مسواک، خمیر دندان و توصیه به استفاده از دهانشویه می*تواند کمک بسیار موثری باشد.