[URL="http://schickteb.com/2/48/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA"]
اتوکلاو در دندانپزشکی
[/URL]

دستگاهی که در دندان پزشکی عموماً به صورت رومیزی بوده و با ایجاد محیط دمایی با فشار متناسب شرایط استریل کردن ابزار را فراهم می آورد.
اتو کلاو کردن سریع ترین و مؤثرترین روش برای استریل سازی پک های پارچه ای وسایل جراحی و پارچه هاست.

با توجه به نوع ابزار آلات،...، [URL="http://schickteb.com/2/48/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA"]اتوکلاوها[/URL] به سه کلاس N , S , B طبقه بندی می شوند. این طبقه بندی به منظور صحت عملکرد استریلیزاسیون با توجه به نوع وسایل صورت می گیرد.

Type N : بر اساس استاندارد این اتوکلاو قادر است ابزارآلات جامد بدون پوشش را استریل نماید. بدین ترتیب تضمینی برای استریل وسایل پوشش دار (اعم از پارچه و یا کاغذهای مدیکال)و نیز وسایل حفره دار وجود ندارد. این سیستم فاقد پمپ Vacuum می باشد. اما در طراحی بعضی از کارخانجات سازنده در این نوع اتوکلاو سیستم خشک کن و نیز امکان استریل وسایل پک شده در کاغذهای مدیکال وجود دارد.

Type S : وسایلی که در این نوع اتوکلاو می توان استریل نمود توسط کارخانه سازنده مشخص می شود این اتوکلاو می تواند ابزار آلات بدون پوشش جامد یا پوشش دار جامد، مواد نساجی مثل پارچه، گاز تک لایه و وسایل سوراخ دار نوع B را استریل نماید. یک[URL="http://schickteb.com/2/48/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA"] اتوکلاو[/URL] کلاس S می تواند با پمپ وکیوم و یا بدون آن تجهیز شود و قطعاً دارای سیکل خشک کن می باشد.


:Type Bاین اتوکلاو می تواند انواع اینسترومنت ها برای مثال پک شده و نشده جامد، مواد نساجی و اینسترومنت های سوراخ دار نوع B و نوعA را استریل نماید. اتوکلاوهای کلاس B دارای پمپ وکیوم قدرتمندی هستند.


معایب اتوکلاوها:

وسایل حساس به درجات حرارت بالا قابل اتوکلاو کردن نیستند.

استفاده از اتوکلاو موجب احتمال بروز زنگ زدگی در وسایل فولاد کربنی و فرزهایی از این جنس می گردد.

بخار موجب خوردگی نواحی فولادی گردن و ساقه ی برخی از وسایل الماسی و فرزهای کار می شود.[URL="http://schickteb.com/2/48/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA"]اتو کلاو [/URL]حرارت مر طوب تحت فشار بخار آب معمولترین و سیله برای استریل کردن مواد مقا وم به حرارت اتو کلاو میباشد که بیشتر در بیمار ستان ها مورد استفاده قرار می گیرد . این و سیله با بخارآب پر فشار عمل استریلیزا سیون را انجام می دهد و در جه حرارت بیشتری تا جو شاندن فراهم می کند .

[URL="http://schickteb.com/2/65/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA"]RVG (دستگاه رادیوگرافی دیجیتالی مدرن)[/URL]


این نوع [URL="http://schickteb.com/2/67/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA"]رادیوگرافی[/URL] بسیار پیشرفته قابلیت عکسبرداری را به صورت دیجیتالی و با یک دهم میزان اشعه دارا می باشد. تصاویری شفاف و دقیق در کمتر از 3 ثانیه بر روی کامپیوتر آماده و قابل چاپ می باشد و نیازی به کلیشه های قدیمی نیست. سیستم نرم افزاری بسیار پیشرفته و قوی با دسترسی آسان به تمام ابزارهای موردنیاز جهت هر گونه تغییر و تصحیح، امکان آنالیز تصاویر را در بزرگنمایی مناسب و دلخواه در اختیار دندانپزشک قرار می دهد. سیستم مونیتورینگ تمامی رادیوگرافی ها به صورت شبکه بر روی یونیت های کلینیک نصب شده و دسترسی به آن از تمامی مونیتورها امکان پذیر است. علاوه بر آن امکان داشتن کپی در آرشیو از تمامی فایل های ایجاد شده به صورت دیجیتالی بر روی کامپیوتر و همین طور نسخه چاپ شده آن وجود دارد.

طراحی ویژه این دستگاه باعث جلوگیری از بروز آسیب به دهان بیمار در هنگام قرار گیری داخل دهان شده و سهولت در پوزیشنینگ را به همراه خواهد داشت.

[URL="http://schickteb.com/2/21/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA"]ایمپلنت[/URL]ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم است که به شکل پیچ استوانه مخروطی شبیه ریشه دندان فرم داده می شود.استخوان پس از دوره کوتاهی به ایمپلنت متصل می شود(اوسئواینتگریشن)و قابلیت اتصال دندان را پیدا می کند

ایمپلنت دندانی برای چه نوع بی دندانی کاربرد دارد؟

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندانهای از دست رفته از یک دندان تا کلیه دندانها و بصورت ثابت و متحرک قابل استفاده می باشد.بطور کلی می توان گفت دندانهای از دست رفته به سه روش قابل جایگزینی می باشد:

1)پروتز متحرک که دندان های از دست رفته را جایگزین می کند و از بافتها و دندانهای باقیمانده تیز می تواند گیر لازم را بگیرد

2)بریج یا پل که برای جایگزینی یک یا چند دندان در شرایطی که در هردو طرف ناحیه بی دندانی,دندان پایه وجود داشته باشد قابل استفاده می باشد در این شرایط دندانهای پایه مجاور ناحیه بی دندانی تراش می خورد و پروتز ساخته شده با استفاده از چیپ مخصوص روی دندانها چسبانده می شود.

3)پروتز متکی بر ایمپلنت که برای جایگزینی یک دندان تا کلیه دندانها قابل استفاده می باشد در مواردی که یک یا چند دندان را جایگزین می کنیم پروتز به صورت ثابت خواهد بود و اگر کلیه دندانها از دست رفته باشد می توانیم پروتز ثابت یا متحرک با تکیه گاه ایمپلنت داشته باشیم. از مزایای ایمپلنت جلوگیری از تحلیل استخوان فک است.آیا استفاده از ایمپلنت برای هر فردی امکان پذیر است؟

با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در علم ایمپلتولوژی و ارائه روش های نوین و پیشرفته جراحی ایمپلنت و پیوند استخوان تقریباً انجام این درمان در هر بیمار و در هر نوع استخوانی وجود دارد.

طول مدت درمان چقدر است؟

کامل شدن درمان بین 3 تا 9 ماه طول می کشد و ممکن است در مواردی طولانی تر هم بشود از آنجا که این یک درمان پیشرفته است برای حصول اطمینان از موفقیت آن ممکن است به زمان طولانی تری هم نیاز باشد.

[URL="http://schickteb.com/2/47/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA"]یونیت و صندلی
[/URL]

چراغ وقسمت فرمان کابل کشی داخل یونیت وصندلی را میتوان نام برد . کیت فرمان –کیت چراغ – و کیت فرمان قسمت ساکشن وکراشوار وجام اینها معمولا الکترونیک هستند. ودر ولتازهای مختلف بنا به تخصص وتجربه شرکتهای سازنده فرق می کند .هر یونیت دندانپزشکی در قسمت برق شامل ولتاژهای 6ولت -12ولت 24ولت و220ولت میباشد. که در موقع روشن کردن برق ورودی به سر کلید قطع ووصل دستگاه واز انجا به ترانس کاهنده که داخل یونیت کارسازی می شود میرود(تعداد ترانسها در مدلهای مختلف متفاوت است). و با تقسیم به قسمتهای گفته شده با ولتاژهای موردنظر وصل می شود. ولتاژ 12ولت جهت شیربرقی توربین وایرموتور وساکشن وجام می باشد. ولتاژ 24ولت جهت فرمان صندلی ووصل کردن برق 220ولت برسر موتور های صندلی میباشد. رله ها ودربعضی از موتورها کنتاکتوراین عمل را انجام میدهد جام جهت اب برای تمیز کردن دهان مریض وکراشوار جهت ریختن اب دهان به داخل کراشوار میباشد. کار ساکشن یونیت مکیدن خون واب داخل دهان مریض میبا شد. واز یک سراهی که با رد شدن اب با سرعت زیاد وایجاد خلع درقسمت دیگر سه راهی باعث عمل مکش می گردد.

[URL="http://schickteb.com/2/79/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA"]آپکس لوکیتورها
[/URL]


آپکس لوکیتورها در درمان ریشه، دیگر وسیله لوکس و تجملی به حساب نمی آیند.دقت بالای این وسایل، استفاده ازآن ها را برای دندانپزشکانی که کار اندو انجام می دهند به یک نیاز تبدیل می کند. این ابزارها می توانند کیفیت درمان شما را تا حد زیادی ارتقا ببخشند و از استرس کار اندو بکاهند.
1. آپس لوکیتورها ممکن است دقت بالاتری از رادیوگرافی برای شما ارائه کنند. ولی به هیچ وجه جایگزین رادیوگرافی نیستند. تعیین طول یکی از کاربرد های رادیوگرافی های حین کار است، درثانی آپکس لوکیتور و رادیوگرافی مکمل هم هستند و با توجه به خطاهای هردو ابزار در تعیین طول، بهتراست این دو مکمل با هم (برای تعیین طول) استفاده شوند.البته در نظر داشته باشیم اطلاعات به دست آمده از رادیوگرافی محدوده وسیعی داشته و صرفا به تعیین طول کارکرد محدود نمی شود.
2. آپکس لوکیتورهای نسل های سه و سه به بعد ( تمام برند های معروف در بازار) در حضور بزاق ،هیپوکلریت و مایعات ادعا می شود که دقت خود را حفظ می کنند ولی توجه کنید که تمام ادعا ها مربوط به “داخل کانال” می باشد. تاج دندان تا جای ممکن باید خشک و آری از حضور مایعات باشد اما وجود رطوبت داخل داخل کانال بی اشکال است.
3. رعایت اصول اندو به افزایش دقت آپکس لوکیتور کمک می کند: برداشتن همه پوسیدگی، برداشتن تمامی ترمیم قبلی، پیش آماده سازی (preflaring) قبل از تعیین طول و آماده سازی به روش کراون داون باعث می شوند که بهتر بتوانید از این وسیله استفاده کنید.
4. اصل اساسی استفاده از آپکس لوکیتورها ایزلاسیون است.بدون ایزولاسیون تمامی نتایج به دست آمده از از این دستگاه ها احتمالا با خطا همراه خواهد بود.هیچ محلول شست و شو یا لوبریکنتی احتمالا نمی تواند،عدم وجود خطا را تضمین کند.
5. از تماس اتصالات دستگاه با بیمار و خود دستگاه مطمئن شوید. اتصالات دستگاه بعد ازمدت ها استفاده ممکن است دچار استهلاک شوند یا اینکه به دلیل استفاده از ضد عفونی کننده هایی مانند دکونکس جرم بسته و دقت کمتری از خود نشان دهند.
6. شارژ دستگاه را در حالت پر استفاده کنید.دستگاه با شارژ کم ممکن است دچار خطا شود.اگر دستگاهتان باطری خور است،از باطری های با کیفیت استفاده کنید.
7. گیره لبی اگر در سمت مخالف محل درمان استفاده شود بهتر و مطمئن تر است.در سمت درمان گیره هم فضا اشغال کرده و راه دستتان را سد می کند و هم امکان اتصالی و ایجاد خطا وجود دارد.
8. آپکس لوکیتورهای نسل جدید گفته شده است که تداخلی با پیس میکرهای قلبی ندارند بنابراین به طور عملی هیچ منع استفاده ای برای آپکس لوکیتورها وجود ندارد. ولی شرط احتیاط آن است که تا زمانی که از فقدان تداخل با پیس میکرها مطمئن نشده اید، در افراد استفاده کننده از این وسایل، از آپکس لوکیتورها استفاده نکنید. خواندن راهنمای شرکت سازنده دستگاه هم در این مورد کمک کننده می باشد.
9. کار کردن با دستگاه و تفسیر خطاهای آپکس لوکیتورها بیشتر “قلقی” است و با کارکردن با آین دستگاه ها برحسب نوع درمان و نوع دستگاه متوجه آن ها خواهید شد. تجربه در استفاده از این دستگاه ها نقش مهمی ایفا می کند. برای مثال به طور تجربی در بیشتر آپکس لوکیتورها در ریشه ها با طول های خیلی بلند، دندان های با آپکس باز و دندان های دچار تحلیل ریشه ،تفسیر اطلاعات به دست آمده از ادستگاه در تعیین محل آپکس نیار به دقت و تجربه کلینیکی بالایی دارد و محدوده ی خطای وسیعی را ممکن است شامل شود.
10. نوع دندان ها، شرایط پالپی دندانی ( وایتال یا نکروز) در بیشتر مطالعات نشان داده شده است که تاثیر کلینیکال بر عملکرد آپکس لوکیترها ندارند.ولی پیش آماده سازی و استفاده از فایل های سایز بالاتر، حس اعتماد بیشتری در حین اتکا به نتایج آپکس لوکیتورها ایجاد می کند.
11. از آپکس لوکیتورها می توان برای تشخیص پرفوراسیون های دندان در نواحی مختلف استفاده کرد.در کاربرد آپکس لوکیتورها برای این مورد،ایزولاسیون بسیار حیاتی و الزامی است.

[URL="http://schickteb.com/2/80/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA"]درمان ریشه یا اندو (روت کانال تراپی)
[/URL]

اندو تخصصی است که شامل تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها ومعضلات پالپ و بافت های اطراف ریشه می شود. زمانی که در ترمیم پوسیدگی ها تاخیر ایجاد شود، عواقب آن به پالپ دندان نیز می رسد كه سبب آلودگی پالپ و در نتیجه عفونی شدن آن می شود. کلینیک تخصصی دندان پزشکی تابان با بهره گیری از بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات و با همکاری دندان پزشکان متخصص، آماده خدمت رسانی به تمام اشخاصی است که نیاز به درمان اندو را احساس می کنند.

اندو، روت كانال، درمان ریشه و عصب كشی نام هایی برای درمان ریشه است. اندو تخصصی است در دندانپزشكی که شامل تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها ومعضلات پالپ و بافت های اطراف ریشه می شود. دندان از یک ساختمان سخت تشکیل شده که بافت نرم زنده ای را احاطه کرده است. این بافت نرم مرکز دندان را، پالپ (دراصطلاح عامیانه، عصب) می نامند که شامل عروق خونی واعصاب می باشد. نحوه انجام این درمان به این صورت است که پوسیدگی را می تراشند تا به پالپ عفونی و بیمار شده برسند و آن را از ریشه دندان خارج کنند و دندان را مجدداً با مواد مخصوص (آمالگام، کامپوزیت) پر میکنند.

زمانی که در ترمیم پوسیدگی ها تاخیر ایجاد شود، عواقب آن به پالپ دندان نیز می رسد كه سبب آلودگی پالپ و در نتیجه عفونی شدن آن می شود و در پی آن احساس درد و ناراحتی در حین نوشیدن و جویدن و گاهاً با نفس کشیدن ایجاد می شود. همچنین احتمال ایجاد آبسه نیز وجود دارد. در نهایت نیز اگر درمان اندو به موقع روی دندان انجام نشود، فرد دندان بیمار شده را از دست خواهد داد.

درمان اندو برای دندانی که ریشه بیمار دارد بسیار پر اهمیت است زیرا اگر این امر به درستی انجام نپذیرد، دندان مجدداً با مشکل رو به رو می شود و حتی امکان از دست رفتن دندان وجود دارد. بنابراین می بایست درمان ریشه دندان خود را به دندان پزشک مجرب و متخصص اندو بسپارید تا از عاقبت دندان خود اطمینان خاطر داشته باشید. کلینیک تخصصی دندان پزشکی تابان با علم بر این موضوع توانسته با همکاری دندان پزشکان متخصص و مجرب در زمینه اندو، درمان های بیماری های ریشه را با موفقیت به انجام برساند این کلینیک با بهره گیری از بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات و مواد دندان پزشکی و با همکاری دندان پزشکان متخصص، آماده خدمت رسانی به تمام اشخاصی است که نیاز درمان اندو را احساس می کنند.