یکی از معضلات بسیار مهم ، بخصوص در کشورهای جهان سوم پوسیدگی هایی است که در دو سال اول تولد شروع شده و باعث مشکلات بسیار زیادی برای کودک و والدین وی می*شود.این پوسیدگیها به سرعت پیشرفت می*کنند و در صورت عدم درمان باعث بروز درد و آبسه می*گردند. در کشور ما طبق مطالعات انجام یافته در مناطق مختلف شیوع معروفند حدود ۲۰ درصد گزارش شده استNursing Caries این نوع پوسیدگیها که در اصطلاح پزشکی به

از مهمترین علل این پوسیدگی ها مصرف شیر ( چه شیر مادر و چه شیر خشک ) یا مایعات شیرین در فاصله شب تا صبح به هنگام خواب کودک است. در این فاصله، به علت کاهش ترشح بزاق و قرار گرفتن مایعات شیرین بر روی دندانها در حضور میکروب های پوسیدگی*زا ، روند پوسیدگی شروع شده و رو به پیشرفت می*گذارد و تکرار عادت منجر به ایجاد پوسیدگی می*گردد. غالباً اولین پوسیدگی ها روی دندانهای شیری عقب پیشرفت می*کند*.* بهترین روش جهت پیشگیری، قطع مصرف مایعات شیرین و یا شیر از شش ماهگی به بعد در شب یا در صورت عدم امکان قطع شیر، تمیز کردن دهان و دندانها بعد از مصرف این مایعات می*باشد. در صورت بروز پوسیدگی درمان هر چه سریعتر کودک الزامی است.

محافظت دندان کودکان بوسیله فلوراید :

فلوراید ماده*ای است که مانع از پوسیدگی دندانها شده و به ترمیم سریعتر پوسیدگی های دندان کمک می*کند. در بعضی از کشورها فلوراید به آب آشامیدنی اضافه می*شود. برای تأمین فلوراید می*توانید با دندانپزشک یا پزشک کودک درباره چگونگی و میزان مصرف قطره فلوراید مشورت کنید.

پیشگیری از پوسیدگی دندان بچه*های شیرخوار :

در طول روز به کودک خود شیشه پر از نوشیدنی شیرین را بجای پستانک ندهید تا مدت زمان بیشتری دندان ها با مواد شیرین در تماس باشند.

تمیز کردن دندان با رویش اولین دندان شیری :

رژیم غذایی مناسب برای دندان های کودکانی که از روش های پیشگیری از پوسیدگی ، کنترل رژیم غذایی کودک است. بنابراین ضمن رعایت غذای اصلی کودک ، اگر میان وعده*ها و مصرف تنقلات بطور مناسب انتخاب شوند ، علاوه بر تأمین منبع تغذیه و انرژی مورد نیاز کودکان، می*توانند در پیشگیری از پوسیدگی نقش مهمی داشته باشند. شکل گیری عادات غذایی سودمند یا زیانبار در کودکان از سوی والدین صورت می*گیرد.

بهتر است از خوردن مواد غذایی که حاوی شکر ، نشاسته و مقدار زیادی چربی هستند، پرهیز شود. در این صورت علاوه بر سلامت عمومی کودک، سلامت دندانی او نیز تضمین خواهد شد. چاشت نیم روزی سودمند شیر ،* نان و پنیر ،*تخم مرغ پخته ، ماست ، میوه ها و سبزیهای خام مانند هویج ، ذرت ، آجیل شور در مقابل چاشت نیم روزی پوسیدگی زا آب*نبات ، کیک ، شیرینی ، کلوچه ، غلات شیرین شده ، کشمش ، برگه میوه های خشک ، شیرعسل ، آدامس های شکردار ،*بیسکوییت شیرین هستند.

توصیه*های مهم اولین دیدار باید حداکثر بین ۶ تا ۱۲ ماهگی صورت گیرد. در این زمان دندانپزشک ، روش های بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از پوسیدگی های دندانی ، عادات زیانبار دهانی و نیز کاربرد فلوراید را به شما آموزش خواهد داد. فاصله دیدارها بستگی به نوع تغذیه ، مراقبت های دندانی و فلوراید آب آشامیدنی دارد و بطور معمول هر ۶ ماه یکبار توصیه می*شود. بدین وسیله با کاربرد روشهای پیشگیری ،* از صرف هزینه و وقت برای درمان های پیچیده آینده جلوگیری خواهد شد.

دندانپزشک به آرامی دندان ها و لثه کودک را معاینه کرده ، پوسیدگی ها یا سایر مشکلات را ارزیابی می*نماید. در صورت لزوم جهت بررسی فکین ،* دندان های در حال تکامل و پوسیدگهای غیر قابل رویت رادیوگرافی تجویز خواهد شد. همچنین در این جلسه روش های بهداشتی و نیز رژیم غذایی صحیح ارزیابی و یادآوری خواهد گردید. دندانهای شیری سالم به جویدن صحیح غذا ،* تکلم درست و زیبایی کودک کمک بسزایی می*کند ، در غیر اینصورت سلامت عمومی وی به مخاطره خواهد افتاد.

در صورت زود از دست دادن دندان شیری ،*فضای مزبور باید توسط فضا نگهدارنده حفظ شود و گرنه حرکت دندانهای مجاور سبب کاهش فضای رویش دندان دائمی جانشین گردیده و درمانهای ارتودنسی طولانی مدت را در بر خواهد داشت. هشت دندان پیشین شیری تــــــا حدود ۶ سالگی و ۱۲ دندان شیری دیگر تا ۱۲ سالگی باید برای کودک کار کند چیزهایی را که باید در مورد دندانپزشک به کودک گفت اضطراب خود را به کودک منتقل نکنید.

همواره الگوی صحیحی از نظر رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک، برای کودک خود باشید.