گروه اجتماعي / حوزه بهداشت و درمان
89/11/11 - 12:32 شماره:8911110572

معاون توسعه وزارت بهداشت در پاسخ به فارس:
سهميه پرستاران در آزمون استخدامي 16 هزار و 500 نفر است

خبرگزاري فارس: معاون توسعه وزارت بهداشت گفت: سهميه پرستاران در آزمون استخدامي 6 اسفند 16 هزار و 500 نفر است و بقيه پزشك عمومي، ماما، كمك بهيار و تكنسين اورژانس هستند، علت تأخير در انتشار آگهي استخدام در برخي استانها نيز ناهماهنگي و برخي مشكلات در استانداري*هاست.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، عباس حسني امروز در حاشيه جلسه شوراي معاونان وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به خبرنگار فارس درباره اينكه آيا پرستاران با وجود ممنوعيت استخدام در تهران در اين شهر هم استخدام مي*شوند، توضيح داد: استخدام پرستاران براي اجراي قانون ارتقاي بهره*وري و كاهش ساعت كاري پرستاران است و با استخدام*هاي معمول دستگاه*هاي دولتي فرق مي*كند به همين علت اين استخدام در تمام استان*ها از تهران گرفته تا اقصي نقاط كشور اجرا مي*شود.

* علت تأخير فراخوان استخدام برخي استانها در استانداري*هاست

وي درباره علت منتشر نشدن فراخوان و آگهي استخدام پرستاران در استان تهران گفت: مشكل در استانداري*هاست ما در چند استان غير از تهران هم اين مشكل را داريم كه با همكاري معاونت نظارت راهبردي و نيروي انساني رياست جمهوري درصدد حل اين مشكل هستيم.

معاون توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت گفت: يكي از مشكلات پيش رو براي استخدام پرستاران اين است كه برخي ارگانها مانند بنياد شهيد درخواست سهميه استخدامي دارد كه اگر مثلاً 5 هزار نفر به اين ارگان اختصاص دهيم. اين ميزان سهميه استخدامي بلوكه مي*شود و ديگر نمي*توانيم قانون ارتقاي بهره وري و كاهش ساعت كاري پرستاران را اجرا كنيم.

وي ادامه داد: وزارت بهداشت و معاونت نيروي انساني و نظارت راهبردي رياست جمهوري متفق القول هستند كه اين استخدام*ها بايد خارج از روال عادي استخدام*ها منظور شود زيرا هدف از آن كاهش ساعت كاري و اجراي قانون ارتقاي بهره وري خدمات كاركنان باليني است.

* افزايش 50 درصدي تخت*هاي بيمارستاني كشور تا سال 93

حسني اضافه كرد: براي تأمين نيروهاي مورد نياز براي مراكز بهداشتي و درماني جديد الاحداث و نوسازي شده بايد به طور جداگانه استخدام داشته باشيم. در حال حاضر 12 هزار تخت بيمارستاني در كشور آماده شده و بايد راه*اندازي شود تا سال 93 نيز 44 هزار تخت بيمارستاني جديد ساخته مي*شود.

وي گفت: افزايش 56 هزار تخت بيمارستاني جديد تا سال 93 يعني افزايش 50 درصدي تختهاي بيمارستاني در كشور كه يك انقلاب و تحول بزرگ محسوب مي*شود و بايد براي راه*اندازي آنها حدود 55 هزار نيروي جديد اعم از پرستار و غير پرستار به غير از 23 هزار نيروي استخدامي در آزمون 6 اسفند جذب كنيم.

*1250 خانه بهداشت در حال ساخت

معاون وزير بهداشت اضافه كرد: امسال همچنين جشن تكميل شبكه را داريم و هزار و 250 خانه بهداشت جديد را در حال ساخت داريم كه اين مراكز نيز نيروي جديد مي*خواهند.

*80 درصد ظرفيت استخدام براي پرستاران است

حسني در پاسخ به اين پرسش فارس كه آيا همه 23 هزار نفر پرستار خواهند بود، گفت: 80 درصد آنها پرستار هستند يعني حدود 16 هزار و 500 پرستار جديد در آزمون 6 اسفند امسال استخدام مي*شوند و بقيه پزشك عمومي، تكنسين اورژانس، كمك بهيار و ماما خواهند بود.

* زمان كاهش ساعت كاري معلوم نيست

وي در پاسخ به اين پرسش فارس كه كاهش ساعت كاري پرستاران عملاً از كي عملي مي*شود، توضيح داد: به طور معمول بعد از آزمون و اعلام نتايج 3 ماه براي اعمال روال گزينش و تأييد صلاحيت طول مي*كشد البته بيشتر اين نيروهاي پرستار از پرستاران قراردادي ما هستند و شناخته شده هستند اما به هر حال تلاش مي*كنيم كه بهترين و با صلاحيت ترين نيروها را وارد بخش دولتي كنيم.

وي افزود: اين افراد به صورت پيماني به استخدام دولت در مي*آيند و بعد از ورود آنها به مجموعه و حضور آنها در شيفت*هاي باليني به تدريج ساعت كاري كم مي*شود و اكنون نمي*توانم به طور دقيق زمان كاهش ساعت كاري پرستاران را اعلام كنم.

وي در پاسخ به پرسش ديگر خبرنگار فارس مبني بر اينكه معوقه اضافه كار پرستاران آيا پرداخت مي*شود و از كي نيز گفت: به محض اينكه اعتباران آن از سوي دولت به ما پرداخت شود و به هر ميزان كه باشد معوقه اضه كار پرستاران را پرداخت مي*كنيم.

* ابهام در پرداخت معوقه اضافه كار پرستاران

حسني در پاسخ يه اين نكته كه بين پرستاران شايع شده كه معوقه اضافه كار قرار نيست پرداخت شود، گفت: ما نبايد به شايعات توجه كنيم اما به هر حال دولت در سال جاري به علت اجراي قانون هدفمندي يارانه*ها با مشكلاتي مواجه است كه بايد ما هم با دولت همكاري كنيم.

وي افزود: اكنون در ماه بهمن هستيم اعتبارات مصوب وزارت بهداشت مطابق معمول و طبق زمان بندي هميشگي پرداخت نشده و با تأخير مواجه است حدود 550 ميليارد تومان كسري بودجه داريم و در بخش عمراني هم حدود 300 ميليارد تومان كسري بودجه داريم اگر اين اعتبارات پرداخت شود و هر چه قدر بيشتر به ما اعتبار بدهند آن را براي پرداخت معوقه اضافه كار پرستاران هزينه مي كنيم.

معاون وزير بهداشت گفت: اميدوارم اين مطالبات هم وصول شود اما نمي*توانم زمان پرداخت اين معوقات و مبناي محاسبه آن را اعلام كنم ولي از زمان ابلاغ قانون ارتقاي بهره وري به دانشگاههاي علوم پزشكي در دي امسال همزمان از معاونت نظارت راهبردي درخواست تأمين اعتبار معوقه اضافه كار پرستاران را ارائه كرده*ايم.

حسني در پاسخ به اين پرسش كه پس معوقه پرستاران از دي امسال محاسبه مي*شود، اضافه كرد: من نگفتم از برج 10 محاسبه مي*شود، گفتم هر چقدر بودجه به ما بدهند بر مبناي آن اقدام مي*كنيم.
انتهاي پيام/ش
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8911110572