در بیمارستان رضوی مطرح شد؛

دو سوم سرطان ها قابل درمان هستند

دکتر «حمیدرضا جاویدی» در کارگاه آموزشی «چگونه به جنگ سرطان برویم؟» گفت: در حال حاضر دو سوم سرطان ها قابل درمان هستند و افراد می*توانند پس از درمان به زندگی عادی خود برگردند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع *رسانی آستان رضوی، دکتر جاویدی یکی از گام*های مثبت برای مبارزه با سرطان را تشخیص و پیشگیری زود هنگام آن عنوان کرد و گفت: عوامل محیطی و سبک زندگی در بروز انواع سرطان نقش بارزی دارند و با اصلاح آن می*توان از بروز بسیاری از سرطان*ها پیشگیری کرد.
وی با بیان اینکه ظرف 15 تا 20 سال آینده موارد ابتلا به سرطان بر اثر تغییر سبک زندگی 2 برابر می شود، افزود: در حال حاضر 90 هزار مورد جدید از سرطان ها در ایران به ثبت رسیده که 45 هزار مورد آن به مرگ و میر منجر شده است.
جاویدی با اشاره به اینکه در حال حاضر افزون بر 100 نوع سرطان تشخیص داده شده است، تصریح کرد: سرطان به گروهی از بیماری*ها اطلاق می*شود که سلول*های غیرطبیعی به صورت بی*رویه و خارج از کنترل رشد یافته و می*توانند بافت*های مجاور را درگیر کنند.

تومور خوش خیم، سرطان نیست
وی با اشاره به انواع خوش خیم و بد خیم تومور عنوان کرد: تومورهای خوش خیم، سرطانی نیستند و به ندرت زندگی بیمار را تهدید می*کنند و غالبا بعد از جراحی و خارج کردن عود نمی*کنند.
وی افزود: تومورهای بدخیم رشد سریعی دارند و بافت های مجاور خود را نیز درگیر می*کنند و در مرحله متاستاز حتی به بافت های دوردست نیز گسترش می یابند.
وی با بیان اینکه در 2 سال آینده، سرطان 70 درصد افزایش می*یابد، گفت: سالانه 14 میلیون سرطان جدید در دنیا به ثبت می رسد که فقط 2/8 میلیون آن در جهان منجر به مرگ و میر می*شود و این نقطه امیدی است که این بیماری قابل کنترل و پیش گیری است.
جاویدی سرطان پستان، ریه، روده بزرگ، رحم و تیروئید را شایع*ترین نوع سرطان در بانوان و سرطان پروستات، ریه، روده بزرگ و مثانه را جزو شایع ترین انواع سرطان*ها در مردان عنوان کرد.
وی همچنین عوامل خطر بیماری سرطان را افزایش و کهولت سن، سابقه ژنتیکی، مصرف سیگار و الکل، چاقی، عدم تحرک، تغذیه نادرست، برخی از عفونت های ویروسی(هپاتیت و زگیل تناسلی)، دود ناشی از سوخت های خانگی، آلودگی هوا، نور خورشید و سایر تشعشعات درمانی، تشخیصی و محیطی ذکر کرد.

پیشگیری از سرطان با انجام معاینات پزشکی
جاویدی تاکید کرد: مصرف ژل و بوتاکس به جهت اینکه تاثیرات آن بر بدن هنوز مشخص نیست، احتمال ابتلا به سرطان را در آینده برای افرادی که از این مواد زیاد مصرف می کنند را افزایش می دهد.
وی پیشنهاد کرد: افراد می توانند با طرح های غربالگری و معاینات پزشکی سالانه از بروز سرطان جلوگیری کنند و قبل از اینکه تومور بزرگ شده و درمان آن سخت تر شود، درمان کامل و زود هنگامی را انجام دهند.
وی مرکز پیشرفته سرطان «مهر رضوی» را یکی از مراکز سرطان شناسی مطابق با استاندارهای بین المللی ذکر کرد و گفت: امیدواریم از طریق این مرکز بتوانیم ایده* های جدید جهانی را برای درمان و تشخیص زود هنگام سرطان وارد کشور کنیم و کمک موثری در کاهش هزینه های بیماران انجام دهیم.
لازم به ذکر است؛ این کارگاه سه شنبه 26 آبان در سالن آمفی تئاتر بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد.
لینک خبر : [URL="http://www.shahrekhabar.com/medical/1447906860951720"]http://www.shahrekhabar.com/medical/1447906860951720[/URL]