نقش ویتامین D3 و امگا 3 در بهبود آلزایمر
ویتامین D3 و امگا 3 می*توانند به پاکسازی پلاک*های آمیلوئید در بیماری آلزایمر کمک کنند.
خبرگزاری فارس: نقش ویتامین D3 و امگا 3 در بهبود آلزایمر

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس؛ بر اساس یافته*های تیمی از محققان دانشگاه UCLA آمریکا که نتایج این تحقیق در مجله آلزایمر به چاپ رسید، ویتامین D3 و امگا 3 می*تواند به سیستم ایمنی کمک کند تا مغز از پلاک*های آمیلوئیدی که در بیماری آلزایمر به وجود می*آید پاک شود.

ویتامین D3 و DHA موجود در اسیدهای چرب امگا 3 می*تواند ژن*ها و مسیرهای پیام رسانی که در کنترل التهاب و پاکسازی پلاک دخیل*اند را فعال می*کند.

نتایج تحقیقات قبلی این تیم چگونگی پاکسازی پروتئین بتا آمیلوئید که در پلاک*های مغزی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر وجود دارد را توسط ویتامین D نشان داده بود. تحقیقات جدید نیز نقش DHA موجود در اسیدهای چرب امگا 3 را در کنار ویتامین D برجسته می*سازد.

بدین منظور محققان دانشگاه UCLA آزمایشی روی نمونه*های خونی بیماران آلزایمری و سالم انجام دادند. از آنجایی که در خون، سلول*های ایمنی به نام ماکروفاژ وجود دارد که می*تواند بتا-آمیلوئید و سایر ترکیبات سمی را از مغز و سایر قسمت*های بدن گرفته و ببلعند، این محققان فرم فعال ویتامین D (ویتامین D3) و همینطور DHA را به سلول*های این نمونه*ها اضافه کردند تا اثر آن*ها روی التهاب و بتا آمیلوئید را ببینند.

نتایج نشان داد که ویتامین D3 و DHA به ماکروفاژهای بیماران آلزایمری در بلع بتا آمیلوئید کمک کرده و از مرگ سلول*ها در اثر این پروتئین مضر پیشگیری کردند.

همچنین مطابق با نتایج این تحقیق، DHA موجود در اسیدهای چرب امگا 3 که در مقابل اکسیداسیون مقاوم است می*تواند اثر بهتری داشته باشد. این دو ماده مغذی همچنین با تقویت سیستم ایمنی بدن می*توانند به مقابله با آلزایمر کمک کنند.

لینک خبر : [URL="http://www.shahrekhabar.com/medical/1447881000683433"]http://www.shahrekhabar.com/medical/1447881000683433[/URL]