1883374.jpg
رئیس دومین کنگره بین المللی جراحی های چاقی و متابولیک، اظهارداشت: ۵۰ میلیون ایرانی دچار معضل چاقی و اضافه وزن هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر عبدالرضا پازوکی با بیان اینکه آمار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۴ درباره وضعیت میزان چاقی در ایران بسیار تکان*دهنده بود، گفت: از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران، ۵۰ میلیون نفر با این معضل در ارتباط هستند. میزان مرگ و میر به علت چاقی از مجموع مرگ و میر به علت چهار سرطان اصلی ریه، روده، پستان و پروستات بیشتر است. امروزه شایع*ترین علت مرگ و میر قابل پیشگیری در بسیاری از کشورها چاقی است؛ در حالی که این آمار قبل از این متعلق به سیگار بود.

وی از رشد روزافزون چاقی در کودکان و نوجوانان ایرانی به نسبت سایر کشورها خبر داد و گفت: بیشترین میزان چاقی در آمریکا و بعد در اروپاست، اما آنها در حال کنترل چاقی در کودکان و نوجوانان خود هستند و ما در این زمینه عقب هستیم.

رئیس دومین کنگره بین*المللی جراحی*های چاقی و متابولیک تاکید کرد: فقط یک تا ۲ درصد جامعه، افرادی هستند که نمایه توده بدنی آنها بالای ۴۰ است و کاندیدای جراحی چاقی هستند.

پازوکی ادامه داد: در ایران بیشتر از ۴ میلیون نفر به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند که ۸۰۰ هزار نفر از آنها دیابت*شان کنترل نمی*شود. این عدم کنترل، عوارض نگران*کننده*ای مثل نابینایی چشم، قطع اندام، آسیب رسیدن به کلیه، سکته*های قلبی و... می*شود. با ورود جراحی، طی چند دهه اخیر نتایج بسیار امیدوارکننده*ای را در این زمینه شاهد بوده*ایم. این جراحی*ها bmi افراد دیابتی را که کنترل نشده*اند تا ۳۰ کاهش داده*اند.

وی با تاکید بر اینکه در درمان چاقی مفرط محور اصلی خود فرد است، افزود: درمان چاقی مفرط مبتنی بر تیم*درمانی است. نباید بیمار انتظار داشته باشد که بعد از جراحی، ورزش و تحرک نداشته باشد. بسیاری از چاقی*های ما منشاء روانی دارد. متخصصان تغذیه، طب فیزیکی و ورزشی باید کنار جراح حضور داشته باشند.

رئیس دومین کنگره بین*المللی جراحی*های چاقی و متابولیک در خصوص تاثیر ژنتیک در چاقی گفت: عوامل متعددی بر فرد تاثیر می*گذارند که دچار چاقی مفرط شوند و ده*ها ژن در این زمینه دخیل هستند. در یک بررسی متوجه شدند، مادرانی که عمل جراحی چاقی انجام می*دهند فرزندان لاغری دارند که این تاثیر محیط را بر روی ژن نشان می*دهد، اما در کنار آن سبک زندگی نادرست هم در بروز چاقی موثر است.

دومین کنگره بین*المللی جراحی*های چاقی و متابولیک، ۲۵ تا ۲۷ آذر ۹۴ در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار می*شود.

جراحی چاقی کودکان و نوجوانان، جراحی دیابت، عوارض جراحی*های چاقی و متابولیک، تاثیر عمل*های جراحی چاقی در پیشگیری از بیماری*های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و...، از مهم*ترین محورهای این کنگره خواهند بود.