شاید در باورعموم مردم، عملکرد دستگاه تصفیه ی هوا و اکسیژن ساز اکساز مانند هم بوده و کارایی مشابه هم داشته باشند؛ اما ما در این مقاله سعی در بیان تفاوت ها و کاربردهای مهم و جزئیات بیشتر این دو دستگاه داریم پس با ما همراه باشید.

امروزه تغییر سبک زندگی و روی کار آمدن ماشین آلات و ابزارهای پیشرفته و به تبع آن تولید آلاینده های مضر، منجر به آلودگی هر چه بیشتر محیط زیست نسبت به گذشته گردیده است.این امرسبب شده افراد ساکن شهرهای پرجمعیت و بزرگ رفته رفته دچار مشکلات عدیده تنفسی و ریوی شوند.همچنین کودکان و افراد مسن نیز بیش از سایرین در معرض انواع بیماری های قلبی قراربگیرند.
در این مواقع بسیاری از پزشکان ومتخصصان با توجه به نوع مشکل بیمارو نیاز وی، دستگاه اکسیژن ساز خانگی ارزان یا دستگاه تصفیه ی هوا را جهت استفاده در منزل به فرد مراجعه کننده پیشنهاد می کند. درادامه به طورمختصربه شرح خصوصیات هریک می پردازیم.

دستگاه اکسیژن ساز خانگی
اکسیژن ساز اکساز از ضروری ترین تجهیزات پزشکی که با نام دستگاه غلیظ کننده ی اکسیژن نیزشناخته می شود بوده و با فشرده نمودن هوای محیط اطراف در مخازن زئولیت،78 درصد نیتروژن موجود درآن را جدا نموده واکسیژن 95درصد به بالا را به ریه ی فرد بیمار انتقال می دهد.
بنابراین تنها برای استفاده یک شخص در نظر گرفته می شود و نقشی در پاکسازی هوای محیط ندارد.
این دستگاه در دو نوع ثابت و پرتابل یا قابل حمل به بازارعرضه شده است که هر کدام دارای قیمت های مختلف می باشند.
از دیگر تفاوت های مهم این دستگاه با اکسیژن ساز خانگی این است که همه می توانند آن را برای محیط کار یا محل زندگی خود تهیه نمایند اما تهیه ی اکسیژن ساز اکساز با تجویز پزشک امکان پذیر است.
دستگاه تصفیه هوا
این دستگاه که اغلب برای استفاده ی افرادی که در یک محیط بسته با هم زندگی می کنند و یا مشغول انجام کارهستند پیشنهاد می گردد که با از بین بردن آلودگی و هرگونه گرد و غبار و یا حتی دود سیگار و آلاینده های دیگر، هوایی پاک وسالم را در محیط ایجاد می نماید.
همچنین افرادی که از مشکلاتی همچون آلرژی رنج می برند نیز می توانند با تهیه ی این دستگاه محیط اطرافشان را از گرد گیاه و گل و هرگونه عامل آلرژی زا پاکسازی نمایند.

لازم به ذکر است که دستگاه تصفیه ی هوا به کمک فیلترهپا وکربن اکتیو عمل پاکسازی هوای محیط را انجام می دهد، بنابراین بدون افزودن مواد جانبی به محیط و به طورکاملا استاندارد عمل می کند که این موضوع، بی خطر بودن آن را به طور کامل تضمین می نماید.


کابردهای مهم اکسیژن ساز خانگی و دستگاه تصفیه هوا
گاهی فرد در وضعیتی قرار دارد که دچار زجر تنفسی شده و در واقع بدن وی قادر به جذب اکسیژن محیط نمی باشد که دراین گونه مواقع نیاز ضروری به دستگاه اکسیژن ساز خانگی دارد چرا که این دستگاه 90درصد اکسیژن خالص را به ریه های بیمار می رساند.


همان طور که گفتیم اکسیژن ساز تنها برای استفاده ی یک شخص طراحی گردیده است و تنها اکسیژن خالص را به ریه ی فرد بیمار انتقال می دهد.در مقابل دستگاه تصفیه ی هوا تنها برای استفاده ی یک شخص نبوده و مانند یک فیلتر، آلودگی و گرد وغبار محیط اطراف را تصفیه نموده و هوایی پاک و بدون آلاینده در محیط پخش می کند.

بنابراین علاوه برتاثیر بسزایی که به دلیل تنفس هوای پاک روی سلامتی افراد می گذارد با از بین بردن گرد وخاک محیط، باعث تمیز ماندن میز و سایروسایل موجود درخانه و یا محیط کار شما می گردد.

بهتر است مطلب نقش حیاتی دستگاه ونتیلاتور درمراقبت از بیماران را هم بخوانید.
اکنون می دانیم که اکسیژن ساز و دستگاه تصفیه هوا جزو دو دستگاه بسیار مهم وکاربردی برای سلامت سیستم تنفسی به شمار می رود با این تفاوت که یکی برای استفاده ی شخصی و درمانی و دیگری برای استفاده عمومی و ارتقاء سلامتی اعضای حاضر در یک محیط پیشنهاد می گردد.

منبع : اکساز بهامین طب