به اطلاع همکاران محترم می رساند که بر اساس تحقیقات صورت گرفته، داروی سیبوترامین ممکن است با عوارض قلبی عروقی شدیدی همراه باشد. سیبوترامین دارویی است که در درمان چاقی مورد مصرف قرار می گیرد. لذا توجه همکاران محترم را به نکات زیر جلب می نماید:

  1. FDA به گروه پزشکی هشدار داده است که داروی سیبوترامین در بیماران با سابقه بیماریهای قلبی عروقی منع مصرف دارد زیرا خطر بروز حمله قلبی و سکته مغزی را در این بیماران افزایش می دهد.
  2. در نوامبر ۲۰۰۹، FDA گزارش نمود که اختلالات قلبی عروقی در بیماران مصرف کننده سیبوترامین نسبت به افرادی که تحت درمان با این دارو نیستند، با فراوانی بیشتری رخ می دهد. مطالعات بعدی نشان داده است که بیماران با سابقه اختلالات قلبی عروقی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این قبیل عوارض می باشند.
  3. در حال حاضر مصرف سیبوترامین در بیماران با سابقه ابتلا به بیماری قلبی عروقی، از جمله بیماری عروق کرونری، سکته مغزی، حمله ایسکمیک گذرا (TIA)، آریتمی قلبی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری عروق محیطی یا افزایش فشار خون کنترل نشده، ممنوع می باشد. پزشکان باید به طور منظم، فشار خون و ضربان قلب بیماران مصرف کننده سیبوترامین را تحت پایش قرار داده، در صورت افزایش فشار خون یا ضربان قلب، مصرف دارو را قطع نماید.
  4. در بیمارانی که طی سه الی شش ماه ابتدایی درمان، کاهش وزنی معادل حداقل ۵ درصد وزن پایه بدن مشاهده نمی شود، مصرف سیبوترامین باید قطع شود. زیرا تحت این شرایط، ادامه درمان موثر به نظر نمی رسد و صرفا بیمار را در معرض عوارض این دارو قرار می دهد.
  5. [JUSTIFY]ضروری است به بیماران مصرف کننده سیبوترامین توصیه شود که در خصوص بررسی سوابق بیماریهای ایشان و تصمیم گیری در خصوص ادامه درمان با این دارو، با پزشک معالج خود مشورت نمایند.