نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: پیامدهای منفی فریاد زدن بر سر کودکان

 1. mehrsa آواتار ها
  mehrsa
  عضو جدید
  فروردین ۱۳۹۵
  5

  پیامدهای منفی فریاد زدن بر سر کودکان

  همه پدر و مادرها می*دانند که گاهی کنترل* احساساتشان را از دست می*دهند و کودکان با آگاهی از این مطلب می*توانند تا حد فریاد زدن والدین* خود را تحریک کنند. گاهی کودکان حساسیت*های پدر و مادرهای خود را تشخیص داده و می توانند موجب شوند که والدین*شان از کوره در بروند و بر سر آنها فریاد بکشند. اما والدین برای خنثی کردن این حساسیت*ها می*توانند نحوه صحبت کردن خود با فرزندانشان را تغییر دهند و برای برقراری ارتباط با آنان از شکل فریاد زدن به دیالوگی احترام آمیز با کودکانشان رو آورند.

  کارشناسان رفتاری در پاسخ به این پرسش که چرا والدین فریاد می*زنند، این*طور اظهار می*کنند: به طور طبیعی زمانیکه فرد دچار عصبانیت می*شود ممکن است تن صدای خود را بالا ببرد، هرچند این کار به ندرت به حل شدن مشکل منجر می*شود. فریاد زدن ممکن است برای مدت زمان کوتاهی کودکان را آرام و مطیع سازد اما تصحیح رفتار آنان را به دنبال نخواهد داشت. در واقع این اقدام موجب ترسیدن آنان از والدین خود می*شود و به کودکان کمک نمی*کند تا عواقب رفتار خود را متوجه شوند.

  کودکان برای یادگیری به والدین خود وابسته هستند و در صورتیکه عصبانیت و خشونت همچون فریاد زدن بخشی از رفتار معمول در خانواده باشد و کودکان آن را طبیعی تلقی کنند، رفتار آنان این کار را منعکس می*کند. کارشناسان معتقدند اولین وظیفه والدین پس از کسب اطمینان از ایمن بودن وضعیت کودکشان، کنترل رفتارها و احساساتشان است.

  والدین باید آگاه باشند فریاد زدن و با صدای بلند صحبت کردن به انتقال واضح*تر پیام کمک نمی*کند. فریاد زدن بر سر کودکان باعث می*شود تربیت و منظم کردن آنان سخت*تر شود چراکه در هر بار فریاد زدن قوه درک و پذیرندگی آنان کاهش می*یابد.

  نتایج تحقیقات حاکی از آن است که فریاد زدن، کودکان را به لحاظ رفتارهای فیزیکی و گفتاری خشن*تر می*سازد. فریاد زدن به طور کلی نوعی ابراز عصبانیت است، ترس در کودکان را به دنبال داشته و باعث می*شود آنان احساس آرامش نداشته باشند. همچنین با توجه به این نکته که فریاد زدن بر سر کودکان امر پسندیده*ای نیست، فریاد کشیدن همراه با استفاده از کلمات و الفاظ نامناسب می*تواند نوعی آزار و اذیت احساسی و روانی تلقی شود.

  فریاد زدن بر سر کودکان می*تواند تاثیرات طولانی مدتی روی آنان داشته باشد که اضطراب، کاهش عزت نفس و افزایش رفتارهای خشونت*آمیز از جمله آنهاست.

  کارشناسان به والدین توصیه می*کنند به جای بالا بردن صدای خود رفتارهای جایگزین دیگری را امتحان کنند. به طور مثال کودکانی که با والدین خود ارتباط احساسی شدیدی دارند راحت*تر تربیت می*شوند. همچنین زمانی که کودکان احساس امنیت کنند به صحبت کردن در آرامش تمایل بیشتری نشان داده و پیش از شدت یافتن بحث و تبدیل شدن آن به فریاد زدن به حرف*های والدین خود گوش فرا می*دهند.

  همچنین والدین می*توانند پیش از آنکه مجبور به فریاد زدن بر سر کودک خود شوند رفتارهای تربیتی مثبت دیگری را امتحان کنند:  1- برای خود وقت استراحت در نظر بگیرید: پیش از عصبانی شدن و از دست دادن کنترل و بالا بردن صدایتان خود را کنترل کنید. با ترک محیطی که در آن قرار دارید و کشیدن نفس عمیق خود را آرام کنید.

  2- در مورد احساسات خود صحبت کنید: عصبانیت احساس طبیعی است و در صورتیکه به درستی کنترل شود می*توان از آن نکته*هایی آموخت. با تایید تمامی احساسات از شادی و هیجان گرفته تا عصبانیت و حسادت می*توان به کودک آموخت که این رفتارها همگی بخشی از وجود انسان هستند. در مورد احساسات خود با فرزندانتان صحبت کنید و آنان نیز را نیز به انجام این کار تشویق کنید.

  3- با رفتارهای بد فرزندتان آرام اما قاطع برخورد کنید: کودکان در برخی مواقع رفتارهای اشتباه دارند که بخشی از روند رشد آنان به حساب می*آید. با آنان به شکلی قاطع صحبت کنید که به شأن آنان خدشه*ای وارد نشود و در عین حال متوجه شوند برخی رفتارها غیرقابل تحمل هستند.

  4- از تهدید کردن خودداری کنید: تنبیه و تهدید کردن باعث به وجود آوردن احساس عصبانیت و درگیری بیشتر می*شود و در درازمدت مانع از آن می*شود تا فرزند به یک نظم درونی دست پیدا کند.

  همچنین وجود نیازهای اساسی در کودکان و برطرف کردن آنها مثل خواب و گرسنگی آنان را شاد ساخته و مجموع رفتارهای کودکان را مناسب می*سازد. علاوه بر این، در نظر گرفتن برنامه*های معین به آنان کمک می*کند تا کمتر مضطرب شوند.

  در برخی مواقع با وجود به کار گرفتن راهکاری برای جلوگیری از بالا رفتن صدا، والدین مجبور به فریاد زدن می*شوند. در چنین شرایطی معذرت*خواهی کنید در نتیجه کودکان این نکته مهم را آموزش می*بینند که تمامی افراد اشتباه می*کنند و لازم است معذرت*خواهی کنند.

  همچنین در صورتیکه فرزندتان فریاد زد، حد و مرزها را به او یادآوری کرده و گوشزد کنید که داد زدن روشی قابل قبول برای برقراری ارتباط نیست.

  به گزارش هلث لاین، در صورتیکه برای منظم کردن فرزند خود سر او فریاد می*زنید، می*توانید تاثیرات منفی آن را در رفتار کودک خود ببینید. به طور مثال فرزندانتان نیز برای انتقال پیام و منظور خود با صدای بلند صحبت می*کنند، علاوه بر این، به جای آرام و محترمانه صحبت کردن، سر والدین خود فریاد می*زنند، رابطه والدین با فرزند ناپایدار و آسیب*پذیر می*شود و در نتیجه برقراری ارتباطی سالم با آنان سخت می*شود و همچنین ممکن است این شیوه رفتاری آنان را از والدین دور کند.
  تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده
  • نوع فایل: jpg  ‏ faryad.jpg    ‏ (12.2 کیلو بایت, 57 نمايش)
  dr.de likes this.
  #1 ارسال شده در تاريخ ۲۴-فروردین-۱۳۹۵ در ساعت ۱۳:۳۸

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

طراحی شده توسط تیم نرم افزاری science.ir