آرتریت سپتیک چیست؟
آرتریت عفونی به معنای عفونت در مفصل است. همچنین به عنوان آرتریت سپتیک شناخته می شود. این اتفاق زمانی می افتد که عفونت ناشی از باکتری یا ویروس و یا قارچ به یک مفصل و یا مایع اطراف مفصل گسترش می یابد. این مایع، مایع سینوویال نامیده می شود.
آرتریت عفونی معمولا تنها در یک مفصل رخ می دهد. بیماری معمولا بر روی یک مفصل بزرگ مانند زانو، لگن یا شانه تاثیر می گذارد.
بیشتر در کودکان، افراد مسن و افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، رخ می دهد.

مفصل های درگیر در آرتریت سپتیک:

hip: لگن
knee: زانو
ankle: مچ پا
shoulder: شانه
elbow: آرنج


مفصل های درگیر در آرتریت سپتیک

طبق مطالعه بالا ، آرتریت عفونی مفصل زانو، شایع ترین آرتریت سپتیک است و حدود ۴۵٫۷% را شامل می شود.

علت آرتريت سپتيك چیست؟
این عفونت معمولا در قسمت دیگری از بدن مانند عفونت ادراری یا عفونت پوستی شروع می شود و از طریق جریان خون به بافت مفصل گسترش می یابد. به ندرت، یک زخم باز، تزریق دارو یا جراحی در نزدیکی مفصل و یا نزدیک آن می تواند باعث ورود میکروب ها به فضای مفصل شود.اطراف مفاصل شما (سینوویوم) توانایی کمی برای محافظت از خود در مقابل عفونت دارد. واکنش بدن شما به عفونت (التهابی که باعث افزایش فشار و کاهش جریان خون در مفصل می شود) خود، باعث آسیب می شود.

در بزرگسالان و کودکان، باکتری های رايجى که باعث آرتريت سپتيك می شوند شامل؛
هموفيلوس آنفولانزا، استافیلوکوک و استرپتوکوک هستند.
شایع ترین باکتری ایجاد کننده عفونت مفصلی، استافیلوکوک اورئوس است که به طور طبیعی در سطح پوست نیز وجود دارد و بعد از آن EColi نیز شیوع بالایی دارد.
این مهاجمان خارجی وارد جریان خون شده ، مفصل را آلوده کرده و باعث التهاب و درد می شوند.


برای اطلاع از علایم و تشخیص و درمان به لینک زیر مراجعه کنید:
https://goo.gl/H3zohZ

دکتر مهران سلیمانها
متخصص ارتوپدی – فوق تخصص جراحی زانو- دانشیار گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی گیلان - عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی

www. drsoleymanha.com