ثبت*کنندهٔ داده یا دیتالاگر یا داده بردار (به انگلیسی: Data Logger) وسیله*ای الکترونیکی است که داده*هایی را که بوسیله حسگرهای تعبیه شده در دستگاه یا ابزار و حسگر خارجی تامین می*شوند را در طول زمان یا در رابطه با مکان ذخیره می*کند. اکثر دیتالاگرها (اما نه همه آنها) بر پایه یک پردازنده رقمی (یا رایانه) طراحی و ساخته می*شوند. آنها عموماً کوچک و قابل حمل بوده و به وسیله باتری تغذیه می*شوند به علاوه به یک ریزپردازنده مجهز بوده و دارای حافظه داخلی جهت ذخیره سازی داده و تعدادی حسگر می*باشند. برخی از دیتالاگرها به رایانه متصل می*شوند و می*توان با استفاده از نرم*افزار آنها را فعال کرده و داده*های کنترل شده را مشاهده و تجزیه و تحلیل کرد، در حالی که بقیه دارای رابط محلی (مانند صفحه کلید و صفحه نمایش) بوده و می*توانند از آنها به صورت وسیله*ای مستفل استفاده کرد. دیتالاگر ها انواع گوناگونی دارند، از انواع هرکاره که برای دامنه مصارف عادی استفاده می*شود تا وسایل بسیار خاص برای اندازه گیری فقط در یک محیط یا کاربرد از پیش تعیین شده. متداول است که انواع هرکاره قابل برنامه*ریزی باشند با این حال بسیاری از آنها به صورت ماشین*های ایستایی بدون پارامتر یا تعداد محدودی پارامتر قابل تغییر باقی*مانده*اند. دیتالاگرهای الکترونیکی در بسیاری از کابردها جایگزین ضبط کننده*های نمودار(Chart Recorders) شده*اند. یکی از اصلی*ترین مزایای استفاده از دیتالاگرها قابلیت جمع آوری ۲۴ ساعته اطلاعات است. دیتالاگرها معمولاً به محض فعال سازی بدون مراقبت رها شده تا در طول دوره دیده بانی اندازه گیری نموده و اطلاعات را ذخیره کند. این قابلیت اجازه می*دهد تا تصویری جامع و دقیق از شرایط محیط تحت نظر مانند دمای هوا یا رطوبت بدست آید. با توجه به تکنولوژی که در ساخت برخی دیتالاگر های سطح بالا دخیل است و یا با توجه به شرایط محیطی مختلفی که یک دیتا لاگر باید عملیات داده برداری را در آنجا انجام بدهد ، آنها می*توانند بسیار گران قیمت باشند. قیمت دیتالاگر در محدوده ۴۰۰$-۱۲۰۰۰$ می باشد. هرچند انواع با کیفیت بالا به طور کلی چندین سال عمر می*کنند.

کاربردها :
کاربرد دیتالاگر شامل موارد زیر می شودکه عمده فروش دیتالاگر را نیز تشکیل می دهد :
ذخیره در ایستگاه هواشناسی بدون مراقبت مانند سرعت باد و جهت باد دما رطوبت نسبی تشعشعات خورشیدی)
ذخیره در ایستگاه های بدون مراقبت هیدروگرافی مانند سطح آب عمق آب جریان آب pH آب رسانایی آب)
ذخیره خودکار رطوبت خاک
ذخیره خودگار فشار گاز
شمارش ترافیک جاده
اندازه گیری دما رطوبت و مواد فاسد شدنی در حین انتقال محموله
مانیتورینگ فرایند برای نگهداری و عیب یابی کاربردها
تحقیقات حیات وحش
اندازه گیری لرزش و شرایط حمل ارتفاع سقوط در توزیع.
مانیتورینگ سطح مخزن
مانیتورینگ محیط زیست
آزمایش خودرو
مانیتورینگ وضعیت رله در سیگنال دهی راه آهن
ذخیره سازی نمودار بارگذاری الکتریکی برای مدیریت مصرف انرژی

خصوصیات یک دیتالاگر :
تعداد کانال ها: تعداد کانال ها بیانگر تعداد سنسورها و مبدل هایی است که هم زمان قابل اتصال به دیتالاگر هستند.
فرکانس نمونه برداری: این عدد نشان دهنده تعداد دفعاتی است که دیتالاگر داده های هر سنسور را خوانده و به کامپیوتر یا حافظه منتقل می کند برای مثال وقتی گفته می شود یک دیتالاگر دارای فرکانس نمونه برداری 300 هرتز است به این معنی است که در هر یک سیصدم ثانیه داده های بدست آمده از سنسورها به کامپیوتر منتقل می شود.
نوع سنسورهای پشتیبانی کننده: معمولا هر دیتالاگری سنسورها و مبدل های خاصی را پشتیبانی می کند مثلا یک دیتالاگر ممکن است تنها قادر به پشتیبانی سنسورهای حرارتی RTD باشد ولی قادر به پشتیبانی ترموکوپل ها نباشد.
معمولا هر دیتالاگر مجهز به یک نرم افزار است که امکان اعمال تنظیمات آن و مشاهده نمودارهای بدست آمده از سنسورها را حین نمونه برداری ممکن می کند.
یک پارامتر اساسی در سیستم های دیتالاگر قابلیت ثبت اطلاعات برای مدت زمانی طولانی مثلا چندین سال است برای دست یابی به این هدف لازم است سیستم های دیتالاگر دارای رسانه های ذخیره سازی در حجم های بالا و مصرف انرژی بسیار کم باشند.

خرید دیتالاگر
برای خرید یا قیمت دیتالاگر دما و دیتالاگر رطوبت می توانید به سایت زیر مراجعه نمایید :

[url=http://tajhizyar.com/lab-equipment/data-logger/]دیتا لاگر | خرید دیتا لاگر | فروش دیتا لاگر[/url]