عوارض چاقی و لاغری بیش از حد چیست؟

افراد باید بر اساس سن و قدی که دارند، وزن مشخصی را نیز داشته باشند. هر چه وزن بیشتر باشد، قلب مجبور است سخت*تر کار کند. چاقی سبب بروز بسیاری از بیماری*ها می*شود که برخی از آنها عبارتند از بیماری*های قلبی عروقی (مانند سکته قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا)، عوارض ریوی، دیابت، بیماری کبد و مجاری صفراوی (مانند سنگ کیسه صفرا و مجاری صفراوی، سیروز کبدی و …)، نقرس، آرتروز و درد مفاصل، برخی سرطان*ها مانند (سرطان رحم)، فتق و ایجاد واریس. همینطور در افراد لاغر نیز خطر تهدید بیماری هایی هم چون شکستگی استخوان ها به ویژه لگن در میان سالی، آرتروز و تاثیراتش بر روی بیماری های قلبی، سقط جنین، افسردگی، بیماری ریوی، ناباروری در مردان همواره در طول زندگی شان همراهیشان می کند، بنابراین دانستن و داشتن وزن ایده آل هر شخص می تواند جزو مهم ترین فاکتور های سلامت هر شخص باشد.

مهم ترین قضیه در تعادل وزن این است که به طور مرتب و در تاریخ های خاصی وزن خود را کنترل و اندازه گیری نمایید تا از کم شدن یا زیاد شدن یک دفعه ای وزنتان خبردار شده و علت آن را جویا شوید.

چگونه خودمان را درست وزن کنیم؟

هفته ای یک بار و سر یک ساعت معین و بدون لباس خود را وزن کنید.
وزن کردن به تنهایی فایده ای ندارد. قد خود را باید بدانید و لازم است در صورت بالا یا پایین رفتن وزن، نمایه توده بدنی(BMI) خود را بر اساس فرمول اندازه بگیرید و با معیارهای ارائه شده مقایسه کنید. ممکن است وزن شما نرمال باشد اما مثلا در ناحیه کمر دچار چاقی شده باشید. در این صورت باید در کنار رژیم، فعالیت بدنی خود را افزایش دهید و ورزش کنید.
خانم ها بهتر است در روز هفتم قاعدگی خود را وزن کنند، زیرا وزن آن ها در دوران قاعدگی کمی بیشتر می شود و این به معنی چاق شدن نیست.
وزن ایده آل هر شخص چیست؟

تمامی افراد 16 تا 70 ساله به جز زنان باردار و شیرده می توانند وزن ایده آل خود را توسط فرمول زیر محاسبه کنند :

BMI : وزن(Kg) تقسیم بر مجذور قد(m)

حال اگر این مقدار به دست آمده :

کمتر از 19 باشد ، کمبود وزن دارید و لاغر هستید.

بین 19 تا 25 باشد ، وزن طبیعی دارید و در محدوده سلامت وزنی هستید.

بین 25 تا 30 باشد ، اضافه وزن دارید.

بیش از 30 باشد، چاق هستید.
درنهایت باید BMI مناسب سن خودتان را از جدول بالا بدست آورده و از فرمول زیر وزن ایده آلتان را محاسبه کنید :

مجذور قد (برحسب متر) × BMI مناسب سنتان ₌ وزن ایده آل (برحسب کیلوگرم)

جمع بندی :

در نهایت شما با وزن کردن می توانید از 1. ثبات داشتن وزنتان، 2. موثر بودن رژیمتان و یا اینکه 3. آیا کاهش وزنتان منطقی است یا خیر، مطلع شوید و راه درمان درست را برگزینید و برای دانستن همه ی این ها شما در وهله اول نیازمند یک ترازو و دستگاه سنجش وزن قدرتمند هستید که شرکت تجهیز سلامت نیکان هدف اش را بر پایه برطرف نمودن نگرانی های شما در انتخاب یک ترازوی مناسب قرار داده است.
امروزه دغدغه اکثر افراد جامعه اضافه وزن و چاقی است. نگه داشتن تعادل درست و سالم بین چربی ، کالری و انرژی در بدن انسان ، یک اصل مهم در حفظ سلامتی و داشتن وزن ایده آل است که این امر نیازمند اطلاعات درست و کمی پشتیبانی است که در این مدل ترازوی دیجیتال این کار به خوبی انجام میگیرد. باتوجه به عواقبی که ممکن است اضافه وزن و چاقی برای افراد جامعه ایجاد کند بهتر است هر فرد در طول روز و ماه چندین بار وزن خود را اندازه بگیرد تا بتواند بدن خود را کنترل نماید و از بیماری های ممکن جلوگیری کند و یا زودتر مطلع شود و به درمان بپردازد.

اگر به دنبال یک ترازوی حرفه ای برای اندازه گیری وزن ایده آل خود، وزن خالص، چربی بدن، چربی احشایی، وزن آب، توده عضلانی و شاخص توده بدنی(BMI) هستید، می توانید با خیال راحت ترازوی OMRON BF212 را که توسط روش های مدرن بیوامپدانس که تنها با یک باتری اندازه گیری را انجام می دهد، تهیه نمایید. این مدل دارای اعتبار بالینی می باشد یعنی مورد تایید جامعه پزشکی است و در مراکز پزشکی نیز کاربرد حرفه ای دارد.

این محصول که ساخت شرکت امرن(ویتنامی) است، دارای 4 سنسور یکپارچه با دقت اندازه گیری 0.1 کیلوگرم و ظرفیت اندازه گیری 150 کیلوگرم می باشد. جنس شیشه ی صفحه آن بسیار باکیفیت بوده که در برابر درجه حرارت های بالا بسیار مقاوم است.

ویژگی ای که این محصول را متمایز نموده است پد های ضد لغزش موجود در کف آن است که سنجش وزن را در هر محیطی حتی حمام امکان پذیر نموده است.

ترازوی دیجیتال-http://darmanshow.com