یکی از مشکلاتی که ممکن است برای آقایان پیش بیاید، ریزش موهای ریش است و البته ممکن است که از همان ابتدای دوران جوانی در برخی نواحی صورت ریش چندان رشد نکند و یا بسیار کم پشت باشد. از این رو بسیاری از جوانانی که دارای این مشکل هستند، جهت کاشت ریش اقدام می کنند و در سالهای اخیر کاشت ریش و سبیل نزد مردان افزایش یافته است. قاعدتا بدلیل اینکه این کار با استفاده از نوک سوزن هایی ۰.۶ تا ۰.۷ میلی متری توسط متخصص به صورت کاملا دقیق و دستی صورت می گیرد، هیچ گونه جای زخمی باقی نمی ماند و بعد جداسازی به قسمت مربوطه انتقال می یابد.
پیاز های مو از پوست پشت سر و با کمک روش FIT برداشته می شوند که جای هیچ زخمی را در ناحیه ی برداشت مو، بر جای نخواهد گذاشت وبعد جداسازی به قسمت مربوطه انتقال می یابد. در واقع روش کار مشابه کاشت ابرو می باشد. ( جهت توضیحات تکمیلی به بخش کاشت ابرو مراجعه نمایید.

هدف از قرار دادن پیاز های مو به صورت هنری در درون ریش باز گرداندن تراکم مو ها و یا تقویت آن می باشد.

اگر ریزش ریش بصورت جزئی باشد، در آن صورت ترمیم ریش با در نظر گرفتن تراکم ناحیه پیرامون آن انجام می شود. مثلا در صورتی که فرد ریش نداشته باشد، بسته به سلیقه او و همچنین شرایط خاص وی، اغلب بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تار مو کاشت می شود .
نکته جالب اینجاست که عموما کاشت ۳۰۰۰ تار مو نتایج فوق العاده ای دارد و اگر عمل پیوند فقط در ناحیه سبیل انجام شود، ۷۰۰ تا ۱۰۰۰تارموکافی خواهدبود.
بعد از کاشت ریش، ناحیه ای که موها جهت پیوند از آن جدا شده، به دلیل لخته های خون (که با سوزن کاشت انجام شده)، ظاهری رنگ قرمز پیدا می کند ولی مشکلی نیست و پس از ۵-۶ روز به آسانی آثار آن از بین می روند. بخش هایی از صورت که در آنجا کاشت ریش و سبیل انجام شده را می توان ۲۴ ساعت پس از عمل به روش خاصی می توان شستشو داده و ریش کاشته شده بعد ریزش لخته های خون دیده می شود و مانند ریش فردی است که به مدت ۲ یا سه روز اصلاح نشده است.
.
نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بعد از دو هفته، برخی از بخش های ریش و سبیل کاشت شده بطور موقت از بین می روند که به آن شوک پس از عمل می گویند ولی جای نگرانی نیست چون ۴ تا ۸ ماه بعد از آن تمام ریش های از دست رفته، مجددا رشد کرده و جایگزین می شوند. از طرف دیگر افزایش کیفیت در ریشه های مو در یک بازه زمانی ۲ ساله، ادامه پیدا می کند.افراد مناسب برای کاشت ریش و سیبیل :

در خصوص سن کاشت ریش هم باید بگوییم که کاشت ریش و سبیل را می توان از سن ۲۰ تا ۲۲ سالگی آغاز کرد، چرا که در این سن هورمونهادرسطح پایه قراردارند.

این روش برای مردانی که می خواهند موی بناگوش خود را افزایش دهند و ریش دو روز اصلاح نشده را دوست دارند، ولی موهای ریش آنها بطور ناقص و یا نامنظم رشد می کند، مناسب است.

حال ممکن است این پرسش برای شما پیش بیاید که چه کسانی برای این عمل مناسبند؟ کاشت ریش و سبیل به صورت طبیعی برای مردانی انجام می شود که ریش ندارند و یا برخی از مردان سالمی که در بخش هایی از صورت شان، دچار طاسی منطقه ای ریش هستند. یکی از متداول ترین روش هایی که زیاد صورت می گیرد، کاشت در ناحیه ای است که جای زخم در آن وجود دارد.
کاشت ریش و سبیل برای هر فردی که روی پوست فرق سر خود مو دارد، توسط متخصصین آن قابل انجام است. همانطور که بالاتر اشاره شد، عمل پیوند ریش با خارج کردن ریشه های مو از بخش هایی که موی نازکی دارند برای مثال بخش بالای ناحیه پشت گردن و یا از ناحیه بالای گوش ها انجام می شود. جهت مقایسه کلی صورت افراد قبل و بعد از عمل، می توانید از نمونه های عکس کاشت ریش در سایت های اینترنت و یا در کلینیک هایی که این جراحی را انجام می دهند، نگاهی بیندازید.
و اما در مورد گرافت ها بطور ساده باید گفت که از مکان اهدا کننده- پشت فرق سر گرفته می شوند. سپس، این گرافت های استخراجمراقبت های کاشت ریش:

در خصوص مراقبت های بعد از این عمل نیز باید به اطلاع تان برسانیم که ۱۰ روز پس از عمل، باید با استفاده از قیچی کوتاه بشوند تا به آنها این امکان داده شود که بزرگتر شوند. بهتر است صورت ۸ تا ۹ روز بعد از عمل، اصلاح نشود همچنین در هنگام جویدن سر، دهان و صورت را نباید تکان داد. در طول چند روز اول پس از عمل، بهتر است مایعات بنوشید و سوپ و غذاهای نرم میل کنید..
از نظر تفاوت موهای پیوند زده ریش نیز خیالتان راحت باشد چون موهای کاشته شده در ناحیه ریش و سبیل را نمی توان با چشم مسلح از موهای اصلی ریش و سبیل آن فرد تشخیص داد. این موها دائمی بوده و مانند دیگر مو های صورت رشد می کنند و ویژگی هایی شبیه به آن ها خواهند داشت. به علاوه، موهای پیوندی را نیز همانند دیگر موهای صورت می توان تراشید . بنابراین نتایج کاملا طبیعی و دائمی است.هزینه کاشت ریش چه مقدار می باشد ؟

هزینه های مربوط به کاشت ریش بر خلاف کاشت مو به صورت تعدادی نبوده بلکه به صورت ناحیه ای و بر اساس وسعتش متغییر می باشد و جهت تعیین مبلغ دقیق باید حضوری جهت مشاوره مراجعه نمایید.
مزایا
یکی از مهم*ترین مزایای کاشت ریش و سبیل که آقایان اقدام به آن می*کنند آن است که جذابیت و زیبایی ظاهری آن*ها بیشتر می*شود. هر انسانی تمایل دارد که ظاهر زیبا و جذاب* داشته باشد. کاشت ریش خوب باعث ایجاد یک خط ریش منظم و تمیز می*شود و با ظاهر جذاب و مردانه*ای که برای شخص فراهم می*کند، زیبایی چهره او را بهبود می*بخشد. انجام این عمل مزایای متعدد دیگری نیز دارد. مثلاً اینکه اگر در صورت شما جای سوختگی یا لکه*های دیگری وجود داشته باشد، می*توان به*خوبی و با ظرافت آن را در زیر ریش پنهان کرد.
مو های اهدا کننده برای کاشت ریش و سبیل
موهایی که برای پیوند و کاشت ریش استفاده می شوند، از پوست سر گرفته شده که معمولا مانند مو های صورت رشد می کنند و می توان آن ها را تراشید. در برخی موارد، شبیه ترین مو به مو های صورت را می توان در کنار سر و یا در پشت آن پیدا کرد. پس از انجام پیوند، این مو ها دائمی خواهند بود. برای ارائه ی ظاهر طبیعی، در هر پیوند یک و یا حداکثر دو ریشه ی مو را می کارند که به مو های طبیعی خود فرد بستگی دارد. از دیگر اقداماتی که به منظور حفظ ظاهر طبیعی مو ها انجام می شوند می توان به قرار دادن دقیق پیوند ها با زاویه ی درست، کاشتن تمامی ریشه ها در برش های تا حد امکان ریز به منظور پیشگیری از جای زخم و همچنین پخش کردن مو های خاکستری در نواحی پیوند، اشاره کرد.ریکاوری و بهبودی

عمل کاشت ریش طبیعی معمولا بسته به انتخاب خود فرد، تحت بی حسی های موضعی و مسکن های خوراکی انجام می شود. این عمل که بین ۲ تا ۵ ساعت زمان می برد، اساسا بدون درد بوده و فرد در دوره ی ریکاوری و بهبودی نیز دردی حس نخواهد کرد. تا ۵ روز پس از انجام کاشت ریش و سبیل ، پوسته هایی در اطراف مو های پیوندی به وجود می آیند و ناحیه ی گیرنده باید کاملا خشک بماند. در روز دوم پس از کاشت ریش و سبیل ، فرد می تواند از خانه بیرون رفته و فعالیت های عادی را ادامه دهد. با این حال، برای ۳ تا ۴ روز اول، ظاهر صورت نشان می دهد که عملی روی آن انجام شده است .مو های کاشته شده در حدود ۲ هفته می ریزند و دوباره پس از حدود ۳ ماه، شروع به رشد می کنند که از این نقطه به بعد رشد آن ها همیشگی خواهد بود.
مو های جدید چگونه می رویند؟
مو های پیوند زده شده به صورت همانند مو های اصلی می رویند. ویژگی و بافت آن ها مانند مو های سر است و پس از رشد می توان آن ها را پیرایش کرد، از ته تراشید و یا اجازه داد بلند شوند. پس از انجام پیوند، مو های جدید همیشگی بوده و نمی توان آن ها را از مو های اصلی فرد تشخیص داد.

منبع:
مرکز کاشت مو در تبریز حکیمان
http://hakimanclinic.com