طحال یکی از ارگان های حیاتی در سیستم لنفاوی بدن انسان است ومانند یک نگهبان بدن را از عفونت ها و ابتلا به بیماری های ویروسی حفظ می کند. این عضو از بدن مسئول تولید آنتی بادی برای مقابله در برابر میکروب ها وباکتری ها است، همچنین به تمیز نگه داشتن خون، حمل و نقل و متعادل سازی سطح مایعات بدن، حفظ پلاکت های خون و خارج کردن مواد سمی و گلبول های مرده از خون می پردازد.

طحال*در یک چهارم قسمت بالای شکم در سمت چپ قرار دارد و زیر دیافراگم می باشد .*طحال*رگ خونی مغذی دارد که مسئول فیلتر کردن خون می باشد و از طریق تیغه های 9، 10 و 11 نگهداری می شوند.

طحال در حالت طبیعی اندازه یک مشت دست کوچک یا یک عدد*پرتقال*با سایز معمولی می باشد. طحال دو نوع بافت دارد، پالپ قرمز که مسئول فیلتر یا پاکسازی خون است ، در حالی که پالپ سفید مسئول عملکرد سیستم ایمنی می باشد.

علت*بزرگ شدن طحال

طحال بزرگ و گشاد طبیعی نیست و در اثر بیماری بزرگ می گردد. علائم طحال بزرگ یا گشاد، علت بروز علائم بیماری نیست اما معمولا بر اثر شرایط زیر اتفاق خواهد افتاد:

عفونت
سرطان هایی مثل*سرطان خون*یا لنفاوی
بیماری های کبدی
مصرف الکل
بیماری های التهابی
جراحت
علائم و نشانه های بزرگ شدن طحال گاهی اوقات بعد از ابتلای فرد به بیماری های خاصی خود را نشان می دهند که شامل موارد زیر است :
سوء تغذیه*و احساس سیری به لیل بزرگ شدن طحال و فشار آوردن آن به شکم.
سکسکه.
درد در قسمت بالای شکم که کمر و شانه را نیز درگیر می کند.

- تشخیص طحال بزرگ شده اغلب از طریق آزمایش فیزیکی توسط اشعه ایکس، سی.تی اسکن، ام.آر.آی یا امواج فراصوت یا همان*سونوگرافی*انجام می شود.

- خود طحال بزرگ مستقیما باید تحت درمان باشد.

- بزرگ شدن طحال را باید از طریق پیشگیری از بیماری هایی پیشگیری کرد که عامل ایجاد آن هستند . باید فعالیت های خود را محدود کنید تا دچار آسیب و جراحت نشوید.

علائم کمبود پلاکت بر اثر بزرگ شدن طحال:
خستگی
خونریزی شدید
خونریزی بینی*و لثه
زرد شدن پوست*و چشم (یرقان)
علائم بیماری های کبدی بر اثر بزرگ شدن طحال :
یرقان
خستگی
ضعف
خارش
کمبود اشتها
کبودی فوری
پریودهای سنگین نیز یکی از نشانه های بزرگ شدن طحال است.

بيماران مبتلا به تالاسمي به علت نقض ارثي در زنجيره گلوبين همراه باناپا يداري*گلوبولهاي*قرمز نيازمند تزريق خون مكرر و به دنبال آن طحال بزرگ پيشرونده مي شوند*كه اكثريت موارد براي كاهش ميزان و دفعات خون*گيري و عوارض خونريزي مكرر نياز به عمل*جراحي طحال برداري پيدا مي كنند. هدف از اين مطالعه بررسي نتايج عمل جراحي طحال*برداري دراين بيماران مي باشد. اين بررسي بر روي 45 بيمار مبتلا به تالاسمي كه در*طي ده سال گذشته 1379 - 1369 عمل جراحي طحال برداري شده بودند وجهت پيگيري به مركز*تالاسمي بيمارستان شفا اهواز مراجعه مي كردند به صورت توصيفي و گذشته نگر انجام*گرفت. از بين 45 بيمار 28 نفر (2/62%) تالاسمي ماژور و 17 نفر (8/37%) تالاسمي*اينترمديت داشتند و اكثريت آنها بالاي 15 سال بودند. در 60% موارد طحال تا حد ناف*يا بزرگتر از حد ناف، در 7 بيمار (5/15%) سنگ كيسه صفراي همزمان و در 11 بيمار**24.5%*درد فضاعي ربع فوقاني چپ شكم و سيري زودرس داشتند. 43 بيمار5/95% ماهيانه بيش*از 20 سي سي به ازا هر كيلوگرم وزن بدن خود مي گرفتند. بعد از عمل جراحي طحال*برداري 23 بيمار*(57/5%)*بين يك ماه تا يكسال بعد از عمل و 6 بيمار (15%) بيش از يكسال*بعد از عمل نياز به اولين خونگيري داشته و ميزان و دفعات خونگيري نيز كاهش يافت و*تمام بيماران احساس راحتي و تحرك بهتري پيدا كردند. 3 بيمار66/6% دچار عارضه جراحي*شده و عليرغم دريافت واكسن پنوموواكس قبل از عمل 9 بيمار 20%، دچار عوارض عفوني در*طولاني مدت شدند. عمل جراحي طحال برداري با كاهش نياز به خونگيري و پيشگيري از*عوارض حاصل از آن و رفع علائم بزرگي طحال دراين بيماران روش درماني مناسبي است*مع*هذا با توجه به عوارض عفوني حاصل از عمل جراحي طحال برداري 20% در اين بيماران*عمل جراحي طحال برداري فقط در مواردي كه خونگيري مكرر و زياد بيمار باعث افزايش*بروز عوارض خونگيري (هموكروماتوز) شده و يا بزرگي طحال وسيع و علامتدار بيمار پيدا*ميكند توصيه مي شود.

زندگی بدون طحال:

اگر طحال شما نیاز به خارج کردن داشته باشد، دیگر ارگان های بدنتان مثل کبد می تواند عملکرد طحال, را انجام دهد . یعنی هنوز هم می توانید با عفونت ها مبارزه کنید اما کمی خطر ابتلا به عفونت های جدی تر در بدن شما افزایش پیدا می کند . این خطر برای ادامه زندگی شما نیز وجود خواهد داشت.

به طور کلی خطر برای همه کم است اما در بین کودکان و جوانان، کودکان کمی بیشتر در معرض آسیب خواهند بود.

این خطر برای افراد مبتلا به کم خونی یا بیماری های شکمی افزایش می یابد و همچنین افرادی که سیستم ایمنی آنها با مشکلاتی مثل ویروس*ایدز*مواجه است، بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند.

برای پیشگیری از عفونت می توان بدن را واکسیناسیون کرد که معمولا مهم ترین ها آن در دوران کودکی انجام می شود.