برخی مواقع افرادی با کارشناسان صدرا پلیمر اسپادانا تماس می*گیرند و سوالاتی را مطرح می*نمایند که نشان از این است که آن*ها در خصوص شیوه*های نصب صحیح مخزن پلی اتیلن (نصب صحیح مخزن پلاستیکی) هیچ*گونه اطلاعاتی ندارند و متاسفانه فروشندگان نیز هیچ*گونه توضیحاتی را در این خصوص به آن*ها ارائه نکرده*اند.

در بسیاری مواقع شاهد آن هستیم که به دلیل عدم رعایت برخی نکات لازم جهت نصب صحیح مخزن پلاستیکی، این مخازن دچار مشکلاتی می*شوند و باعث می*شود تا خریداران به دلیل عدم اطلاع از این نکات، دچار هزینه*های مضاعفی شوند.

در این مقاله قصد داریم تا به بیان برخی نکات در خصوص نصب صحیح مخزن پلی اتیلن بپردازیم. چنانچه در خصوص هر یک از نکاتی که در ادامه بیان خواهد شد، سوالی برای شما به وجود آمد و یا نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید، می*توانید با کارشناسان صدرا پلیمر اسپادانا تماس بگیرید تا راهنمایی*های لازم را به شما ارائه نمایند.نکات لازم برای نصب صحیح مخزن پلی اتیلن:
قبل از پرداختن به نکاتی در خصوص نصب صحیح مخزن پلاستیکی (پلی اتیلن)، نیاز است به این نکته مهم اشاره کنیم مواردی که در ادامه به آن*ها خواهیم پرداخت، برخی از مهم*ترین نکاتی است که نیاز است در هنگام نصب مخزن پلی اتیلن مورد توجه قرار گیرند.

ایجاد سطحی مناسب برای نصب
اولین نکته*ای که باید در هنگام نصب صحیح مخزن پلی اتیلن مورد توجه قرار گیرد، بستری است که قرار است مخزن در آنجا قرار گیرد. به بیانی ساده، سطحی که قرار است مخزن در آنجا قرار گیرد، باید دارای برخی ویژگی*ها باشد، مهم*ترین این ویژگی*ها را می*توان در موارد زیر خلاصه نمود:

• سطح زیر مخزن باید کاملاً صاف و یکدست باشد

• زیر مخزن باید عاری از هر گونه اشیا تیز یا بُرنده باشد

• سطح زیر مخزن باید کاملاً هموار و تراز باشد

چنانچه مواردی که بیان شد، به طور کامل رعایت نشود، این احتمال وجود دارد که به مرور زمان مخزن سوراخ و یا دچار شکستگی شود.تراز کردن مخزن
یکی از نکاتی که متاسفانه در هنگام نصب مخازن از آن غفلت می*شود، تراز نمودن صحیح مخازن است. همان*طور که در تصویر زیر مشخص است، خیلی مواقع برای اینکه مخزن با پمپ در یک تراز قرا بگیرند، زیر مخزن تکه*های سنگ، موزاییک و حتی آهن قرار داده می*شود که این امر غیراصولی می*باشد.

نصب صحیح مخزن پلاستیکی

ممکن است این سوال پیش بیاید که پس برای تراز نمودن چه کار باید کرد. در پاسخ باید گفت که برای هم*تراز کردن (هم*طراز کردن) مخازن 2 روش مرسوم وجود دارد :

روش اول :

پیش از نصب، محلی که قرار است مخزن در آنجا نصب شود را به طور کامل آماده و تراز کنید. حتی می*توانید با سیمان کاری یا موزاییک سطح، علاوه بر تراز کردن، نسبت به فراهم نمودن سطحی مناسب و به دور از هر گونه اشیا اضافه اقدام کنید.

اما برخی مواقع ممکن است محل نصب از قبل سیمان یا موزاییک شده باشد و یا اینکه اصلاً امکان چنین امری وجود نداشته باشد. در چنین شرایطی می*توان با توجه به سطح محل نصب مخزن، نسبت به تهیه چهار پایه*های فلزی اقدام نمود و مخزن پلی اتیلن را بر روی آن قرار داد.

نکته ای که در خصوص چهار پایه لازم است به آن اشاره نماییم این است که کف چهار پایه باید از ورقِ آهن کاملا صاف و یکدست باشد تا آسیبی به مخزن وارد نگردد.

روش دوم :

می*توانید از سنگ و آهن استفاده کنید. اما این نکته را فراموش نکنید از آنجایی که مخازن خود دارای پایه هستند، چنانچه برای تراز کردن فقط زیر پایه*ها از سنگ، آجر و ... استفاده کنید، قطعاً مخزن پس از پر شدن و به مرور زمان با مشکلاتی مواجه خواهد شد. بر این اساس در صورت استفاده از سنگ ، آهن، آجر و... برای تراز کردن، حتماً باید زیر شکم مخزن را نیز پوشش داد که این امر خود نیز می*تواند به مرور آسیب*هایی را برای مخازن به همراه داشته باشد.

توصیه جدی ما به شما برای هم*تراز کردن (هم*طراز کردن) مخازن با پمپ و ...، استفاده از روش اول است.

نصب صحیح مخزن پلی اتیلن

تفاوت در مکان نصب
برخی مواقع محلی که قرار است مخزن نصب شود، امکان سیمان کاری یا موزاییک ندارد. مثل پشت بام یا نصب در ارتفاع و...؛ با توجه به اینکه مکان*هایی که مخازن پلاستیکی در آن نصب می*شوند ممکن است متفاوت باشند، لذا شیوه*های نصب صحیح مخزن پلی اتیلن (نصب صحیح مخزن پلاستیکی) در هر مکان نیز قطعاً تفاوتی*هایی خواهد داشت.

به عنوان مثال فرض کنید شما قصد دارید تا مخزن پلاستیکی را بر روی پشت بام نصب کنید و یا اینکه قصد درید تا مخزن را در ارتفاع و بر روی یک سکو نصب کنید، طبیعتاً شیوه نصب هر یک از این موارد با دیگری متفاوت است.

ما پیش*تر در مقاله*ای تحت عنوان " 4 نکته کلیدی در خصوص مخزن آب زیر پله " به بیان نکاتی مهم در خصوص مخزن آب زیر پله*ای و شیوه*های اصولی نصب آن پرداختیم که جهت اطلاع از این نکات می*توانید نگاهی به این مقاله بیندازید.

به عنوان نمونه، در مقاله مذکور به این نکته اشاره شد که برخی مواقع ممکن است فلوتر درون مخازن آب به دلایلی دچار اشکال شوند. بر همین اساس نیاز است در محلی که تانکر آب زیر پله نصب می*شود محلی مناسب برای خروج آبی که ممکن است به دلیل تنظیم نبودن و یا خراب شدن فلوتر از تانکر سرازیر شود وجود داشته باشد و در صورتی که این خروجی وجود ندارد، قبل از نصب نسبت به تعبیه آن اقدام نمایید.

توصیه می*شود که پیش از نصب و حتی تهیه مخزن پلی اتیلن، پیش*تر با متخصصین یا نصاب*های مخازن مشورت کرده و راهنمایی*های لازم را دریافت نمایید. در این خصوص کارشناسان صدرا پلیمر اسپادانا آماده ارائه مشاوره*های لازم به شما هستند.

نصب فیتینگ یا فلنج بر روی مخزن
فیتینگ برنجی مخزن آب، یکی از اتصالات پرکاربرد در لوله کشی آب به شمار می*آید. فیتینگ برنجی با عناوین دیگری مثل، بوشن مخزن، کوپلینگ برنجی مخزن، مهره ماسوره و... نیز شناخته می*شود.

یکی از نکاتی که متاسفانه از سوی برخی نصاب ها در هنگام نصب مخازن پلاستیکی مورد توجه قرار نمی*گیرد، این است که نباید به هیچ وجه کف مخازن را برای نصب فیتینگ یا فلنج سوراخ نمود. این امر با اصول نصب صحیح مخزن پلی اتیلن کاملاً در تضاد است و روشی غیراصولی است که قطعاً می*تواند به مخزن پلی اتیلن آسیب*هایی را وارد نماید.

سوراخ کردن کف مخزن پلاستیکی جهت نصب فیتینگ 2 مشکل را برای مخازن به وجود خواهد آورد :

• باعث کاهش مقاومت مخازن خواهد شد

• مخازن را از گارانتی خارج می*کند

ما پیش*تر در مقاله*ای تحت عنوان " فیتینگ برنجی مخزن آب " به بررسی فیتینگ ها پرداخته*ایم که پیشنهاد می*کنیم جهت آشنایی بیشتر، نگاهی به مقاله مذکور بیندازید.

نصب سوپاپ (ونت) درون مخازن
یکی از نکات مهم در نصب صحیح مخزن پلاستیکی (پلی اتیلن) به کار بردن سوپاپ (ونت) در درون مخازن است. نصب سوپاپ و ونت باعث می*شود تا فشار داخل مخازن به طور کامل کنترل شود. در مقالات بعدی سعی خواهیم کرد تا در خصوص نصب سوپاپ (ونت) درون مخازن، مطالب بیشتری را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

در پایان امیدواریم نکاتی که به صورت خلاصه در خصوص نصب صحیح مخزن پلی اتیلن بیان شد، برای شما مفید بوده باشد. چنانچه در خصوص نصب صحیح مخزن پلاستیکی سؤالی دارید و یا اینکه نیاز به راهنمایی بیشتری می*باشد، کارشناسان صدرا پلیمر اسپادانا آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان و ارائه راهنمایی بیشتر هستند.مخزن آب پلی اتیلن | صدرا پلیمر