صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 13 از 13

موضوع: تازه های پزشکی و دندان پزشکی

 1. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  ساخت ماهیچه مصنوعی با قدرت ابر انسان


  محققان موفق به ساخت ماهیچه*های مصنوعی شدند که تا 80 برابر وزن خودشان را حمل می*کنند و همچنین می*توانند انرژی موردنیاز خودشان را نیز از تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی تولید کنند.

  تصویر  تیمی از محققین دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) ، ماهیچه*های مصنوعی کارا یا روباتیک ساختند. این ماهیچه*ها تا 80 برابر وزن خودشان را حمل می*کنند و می*توانند 5 برابر طول اصلی*شان بزرگ شوند. اختراع این تیم راه ساخت ربات*های شبه زنده با قدرت و توانایی فرا انسان را هموار می*کند.
  علاوه بر این ، این ماهیچه*های مصنوعی جدید توانایی بالقوه*ی ذخیره و تبدیل انرژی دارند که به ربات*ها کمک می*کند تا بعد از مدت کوتاهی شارژ ، نیروی موردنیاز خودشان را تأمین کنند.

  ربات*ها هر چقدر هم که هوشمند باشند توانایی ماهیچه*ای محدودی دارند که تنها نیمی از وزن خودشان را می*توانند بلند کنند. این میزان تقریباً برابر نصف قدرت میانگین یک انسان است (اگرچه بعضی از انسان*ها می*توانند تا سه برابر وزن خودشان را هم بلند کنند). ماهیچه*های مصنوعی تا پیش از این تنها تا سه برابر طول خودشان می*توانستند بلند شوند. میزان توانایی گسترش یافتن و افزایش طول ، عامل مهمی در کارایی ماهیچه است ؛ چرا که هرچه این ماهیچه مصنوعی بتواند بلندتر شود ، به معنای قابلیت انجام گستره*ی بیشتری از فعالیت*ها هنگام حمل بارهای سنگین است.

  مدیر این طرح می*گوید: «مواد ما از ماهیچه*های انسانی تقلید می*کنند که به سرعت به تحریک*های الکتریکی عکس*العمل نشان می*دهند ، نه از مکانیسم*هایی که توسط هیدرولیک*ها پیش می*روند و سرعت پایینی دارند. به خاطر این مکانیسم ، ربات*ها به شیوه*ای متناوب و تشنجی حرکت می*کنند. حالا ماهیچه*های مصنوعی*ای را تصور کنید که قابل انعطاف و قابل گسترش و بزرگ شدن هستند و همچنین در طول چند ثانیه ، مانند ماهیچه*های انسانی عکس*العمل نشان می*دهند. ربات*هایی که به این ماهیچه*ها تجهیز شده باشند ، با روشی شبیه*تر به انسان و با قدرتی فرای انسان عمل کنند.
  برای دستیابی به این قابلیت ، دکتر Koh مدیر این طرح و تیمش ، از پلیمرهایی استفاده کردند که بیش از ده برابر طول اصلی خود کشیده می*شوند. به بیان علمی ، این ماهیچه*ها جابجایی کششی 1000 درصدی دارند.
  دکتر Koh افزوده است که درک خوب از بنیان*ها ، دلیل اصلی موفقیت آن*ها بوده است. وی گفته است: «ما از تئوری استفاده*ی خوبی کردیم. سال گذشته ، ما محاسبه کردیم که ماهیچه*های پلیمری که با تحریک الکتریکی حرکت می*کنند می*توانند بالقوه 1000 درصد جابجایی کششی داشته باشند و باری 500 برابر وزن خودشان را حمل کنند. بنابراین من از دانشجویانم خواستم تا برای دستیابی به این آرزوی دور از دست ، هر چقدر هم که به نظر ناممکن برسد ، تمام تلاششان را بکنند.»

  «ماهیچه*های جدید ما نه تنها قوی و با واکنش سریع هستند ، بلکه حرکاتشان هم یک انرژی روی خود محصول تولید می*کند. هم*زمان با منقبض و منبسط شدن ماهیچه*ها ، این محصول قابلیت آن را دارد که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. این ماده به خاطر طبیعتش ، می*تواند مقدار زیادی از انرژی را در یک مجموعه*ی کوچک جمع کند. ما محاسبه کردیم که اگر یک نفر بخواهد ژنراتور الکتریکی از این مواد نرم بسازد ، یک سیستم 10 کیلوگرمی می*تواند همان میزان انرژی که از یک توربین الکتریکی 1 تنی درست می*شود را تولید کند.»
  به عبارت دیگر ، انرژی تولید شده ممکن است منجر به این شود که ربات انرژی خودش را بعد از یک دوره*ی کوتاه شارژ شدن ، تأمین کند. که انتظار می*رود این مدت زمان شارژ کمتر از یک دقیقه باشد.

  به گفته*ی دکتر Koh این تیم هنوز در حال تقویت و پیشرفت دادن ماهیچه*هایش است. آن*ها همچنین الگویی از فرمول موفقشان از مواد و درجه*ی درست ایمپالس*های الکتریکی ارائه خواهند کرد. ضمناً این تیم انتظار دارد که در عرض سه تا پنج سال بتواند یک بازوی رباتیک طراحی کند که نصف اندازه و وزن بازوی انسان را داراست و می*تواند با بازوی یک انسان به همان وزن و اندازه*ی عادی کشتی بگیرد و از او ببرد.

  دکتر Koh گفته است که این ماهیچه*های مصنوعی قدرتمند نباید تنها در ربات*ها استفاده شوند. مثلا جرثقیل*ها با وجود این بازوها می*توانند از قدرت و کارایی بالاتری برخوردار شوند.

  برنامه*ی این تیم تحقیقاتی همکاری بیشتر با محققان علوم مواد ، مهندسی مکانیک ، مهندسی کامپیوتر و الکتریک و همچنین مهندسان علوم زیستی است تا بتوانند ربات*ها و اعضای رباتیکی طراحی کنند که هم در ظاهر و هم در کارکرد بیشتر شبیه انسان باشند.

  #11 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

 2. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  ایران به جمع تولیدکنندگان لامپ رادیولوژی می*پیوندد  رئیس اداره تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: تولید لامپ رادیولوژی برای نخستین بار در کشور به* زودی در شیراز آغاز خواهد شد.
  تصویر
  تولید لامپ رادیولوژی برای نخستین بار در ایران
  به گزارش خبرگزاری ایسنا ، سید ابوالفضل هاشمی*اصل اعلام کرد: این امکان با همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی و صنایع الکترونیک شیراز فراهم شده است.

  وی تصریح کرد: با آغاز تولید لامپ رادیولوژی ، صنایع الکترونیک شیراز عنوان پنجمین تولید کننده این محصول را در دنیا کسب می*کند.

  هاشمی*اصل گفت: اکنون 95 درصد از پروسه تولید این محصول تمام شده و در حال انجام تست*های نهایی هستیم.

  وی با بیان اینکه تاکنون کشورهای ژاپن ، ایتالیا ، آلمان و آمریکا ، تولیدکنندگان لامپ رادیولوژی بوده اند ، گفت: کشور کره هم این تولید را تحت لیسانس انجام می*داد که خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با استفاده از دانش متخصصان خود و همچنین کمک گرفتن از مجموعه صنایع الکترونیکی شیراز که از پتانسیل های قابل توجهی در این زمینه برخوردار است ، در آستانه تولید این لامپ قرار دارد.

  این مقام مسئول گفت: هدف ما از تولید لامپ رادیولوژی در واقع رسیدن به تولید لامپ دستگاه سی تی اسکن می باشد ، زیرا از زمان تمام شدن عمر یک لامپ سی تی اسکن تا تهیه مجدد آن حدود سه تا چهار ماه طول می کشد که در این مدت فعالیت دستگاه سی تی اسکن متوقف می*شود.

  هاشمی*اصل گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا سال آینده مقرر است که به تولید لامپ سی تی اسکن برسیم که موفقیت بزرگی در کشور محسوب می شود.

  وی تصریح کرد: با توجه به اینکه تولید تجهیزات پزشکی نیاز به سرمایه هنگفتی دارد ، تولید کنندگان این تجهیزات استانی و حتی کشوری به تولید نگاه نمی کنند ، بلکه دید صادراتی دارند.

  هاشمی*اصل گفت: با توجه به پتانسیل ها و امکانات موجود در صنایع الکترونیک شیراز ، دانشگاه علوم پزشکی از این موقعیت استفاده کرده و با بهره مندی از دانش و امکانات این مجموعه به شیوه مناسب و مقرون به صرفه ای اقدام به راه اندازی خط تولید لامپ رادیولوژی کرده است.

  وی افزود: 30 تا 40 درصد نیازهای تجهیزات پزشکی کشور در داخل تولید می شود که 11 شرکت نیز در زمینه های مصرفی ، نیمه مصرفی و سرمایه ای در استان فارس به امر تولید می پردازند.  منبع: خبرگزاری ایسنا

  #12 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

 3. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  آزمایش موفقیت*آمیز اولین پای مصنوعی قابل کنترل با قدرت ذهن (به همراه ویدیو)
  محققان آمریکایی نخستین پای مصنوعی با قابلیت کنترل توسط قدرت ذهن را بر روی یک بیمار معلول با موفقیت مورد آزمایش قرار دادند.

  آزمایش موفقیت*آمیز اولین پای مصنوعی قابل کنترل با قدرت ذهن
  در فناوری مشابه تاکنون چند نمونه دست مصنوعی با قابلیت کنترل توسط ذهن طراحی شده*اند ، اما این پا نخستین نمونه پای بیونیک با قابلیت کنترل توسط ذهن محسوب می*شود.

  این بیمار 32 ساله چهار سال قبل در اثر یک تصادف رانندگی پای راست خود را از قسمت زانو از دست داد ، اما اکنون با استفاده از نخستین پای مصنوعی با قابلیت کنترل توسط قدرت ذهن می*تواند حرکات مختلف مانند بالا رفتن از پله*ها را براحتی انجام دهد.

  پای مصنوعی اقدام به رمزگشایی و تبدیل سیگنال*های الکتریکی ارسالی از بخش سالم عضلات پا به قسمت رباتیک می*کند ؛ با استفاده از موتوری که در بخش زانو تعبیه شده است ، انجام حرکات مختلفی مانند بالا رفتن از پله*ها برای فرد معلول فراهم می*شود.

  در افراد سالم ، همزمان با فکر کردن فرد برای حرکت دادن پا ، سیگنالی از مغز به نخاع ارسال شده و از طریق اعصاب به عضلات پا فرستاده می*شوند ؛ اما زمانی که فرد دچار معلولیت می*شود ، سیگنال*های عصبی که به زانو ارسال می*شوند، قادر به رساندن پیام حرکتی به عضلات پا نیستند.

  محققان موسسه توانبخشی شیکاگو (RIC)* برای حل این مشکل با انجام عمل جراحی ، مسیر سیگنال*های عصبی را بازیابی کردند و در این حالت سیگنال*ها به عضلات سالم و آسیب ندیده بالای زانو ارسال می*شوند.

  با کاشت الکترودهایی بر روی پا ، امکان تشخیص سیگنال*های عصبی برای عضلات زانو فراهم می*شود و با کمک یک برنامه رایانه*ای ، سیگنال*ها رمزگشایی شده و به انجام حرکات مختلف تفسیر می*شود.

  حسگرهای مکانیکی بر روی پای رباتیک با جمع*آوری داده*ها به کنترل انجام حرکات کمک می*کنند.

  از این طریق انجام حرکات مختلفی مانند بالا یا پایین رفتن از پله*ها ، تغییر وضعیت از نشستن تا ایستادن و راه رفتن بدون وقفه امکان پذیر شده و تعامل فرد معلول با محیط بهبود پیدا می*کند.

  با کمک حسگرهای مکانیکی ، تفسیر سیگنال*ها به حرکت با 12.9 درصد خطا همراه است ، اما با استفاده از اطلاعات الکتروده میزان خطا به 1.8 درصد کاهش پیدا می*کند که خطر افتادن فرد معلول را به حداقل می*رساند.

  تصویر  زک واوتر به عنوان نخستین مردی که از چنین پای بیونیکی برخوردار شده ، گفت: می توانم پایم را دراز کنم ، انگشت پایم را جمع کرده و باز کنم.

  وی تمام این حرکات را همچون تمام انسان هایی انجام می دهد که یک پای کاملا سالم دارند و چون همه افراد دیگر این حرکات را با قدرت فکر خود اجرایی می کند.

  به تصدیق بسیاری از معلولانی که از پای مصنوعی پلاستیکی استفاده می کنند ، حرکت با این پا میسر نیست اما واوتر تجربه حرکت با پای بیونیک خود را هیجان انگیز توصیف کرده که موجب شده وی بخواهد همواره در حرکت بوده و راه برود.

  دو عصب در پای واوتر به ماهیچه زرد پی وی متصل شده است. این عصب ها با حسگرهای داخلی پای مصنوعی در ارتباط هستند. این حسگرها پیامی را به یک رایانه ارسال می کنند. بنابراین وقتی وی درباره دراز کردن پایش یا خم کردن زانوی خود فکر می کند ، رایانه می تواند آن را تشخیص دهد و به زانو دستور دراز شدن و یا خم شدن بدهد.

  یک تیم از مهندسان زیست پزشکی در موسسه توانبخشی شیکاگو به ریاست دکتر لوی هارگروو 4 سال صرف تکمیل فناوری کرده اند که در حال حاضر واوتر از آن استفاده می کند.

  پزشکان اشاره کردند که انجام آزمایش پای کاملا بیونیک روی واوتر موجب می شود که وی به صورت بالقوه به میلیونها نفر کمک کند.

  محققان RIC بدنبال توسعه پای رباتیک کوچکتر ، سبکتر و در عین حال قوی*تر هستند که از نرخ پایین خطا برخوردار باشد ؛ برای توسعه این فناوری بودجه هشت میلیون دلاری از سوی ارتش آمریکا در اختیار محققان قرار داده شده است.

  نتایج این دستاورد در مجله Medicine منتشر شده است.  شما می توانید شیوه کار این پای مصنوعی را در ویدیوی زیر مشاهده کنید:
  [url]http://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/bs6rU/vt/frame
  [/url]  #13 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

طراحی شده توسط تیم نرم افزاری science.ir