پیاده سازی voip با توجه به رشد سریع فناوری و استفاده از سیستم های کامپیوتری در اکثر سازمان ها نیاز ما به پیاده سازی ویپ بیشتر شده است. این شبکه ها علاوه بر انتقال داده ها در کمترین زمان می توانند انواع امور دیگر مانند انتقال صدا و ویدئو را نیز انجام دهند.

هم اکنون و با توسعه مفاهیم و کاربرد شبکه، چندین عامل مهم باید در نظر گرفته شود تا یک شبکه ویپ ( پیاده سازی voip) با بالاترین بازده و کمترین هزینه نصب و راه اندازی شود.

پیاده سازی ویپ می*تواند از چند دسته تقسیم بندی شود. پیاده سازی ویپ ابری و پیاده سازی ویپ محلی می تواند اقسام پیاده*سازی ویپ باشد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

پیاده سازی ویپ ابری به این صورت است که یک مبدل بر روی خط تلفن قرار می گیرد و خط تلفن را به یک خط تلفن اینترنتی تبدیل میکند سپس خط بر روی بستر اینترنت قابل استفاده است و امکانات یک سرویس ویپ کامل برای آن ایجاد می شود ازجمله مزایای پیاده سازی ویپ ابری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه راه اندازی در حالت ابری Hosted Pbx بسیار کمتر است.
سخت افزار های مورد استفاده در پیاده سازی ابری کمتر است.
هزینه اینترنت مورد استفاده ناچیز است.
تعرفه تماس ها فرقی ندارد ولی سرویس ابری شامل نگهداری ماهانه است.
امکان راه اندازی و استفاده بر روی اپلیکیشن موبایل هم وجود دارد.
روش دیگر پیاده سازی voip به صورت محلی است به این معنی که نیاز است سرور اصلی ویپ در محل پیاده سازی شود و یک اینترنت بر روی آن قرار بگیرد. در راه اندازی محلی امکان استفاده بر روی موبایل وجود ندارد و تنها می توان با استفاده از تلفن ipدر همان محل سرور از خط استفاده کرد.

سرویس های موجود در مرکز تلفن ویپ ایران سرویس های حداقلی، برنزی، نقره ای، طلایی است.

سرویس حداقلی خط تلفن اینترنتی آسیاتکی: سرور اشتراکی و بدون ضبط مکالمات ، هزینه نگهداری سرور ندارد.

https://alo021.com/1398/02/12/%d9%be%db%8c%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-voip/