نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

 1. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی


  بطور کلی تجهیزات دندانپزشكی به اجزای زیر تقسیم می شوند:

  ۱) یونیت و صندلی

  ۲) کمپرسور

  ۳) آمالگاماتور

  ۴) كاویترون (دستگاه جرم گیری دندان)

  ۵) لایت كیور (نور سرد)

  ۶) اینسترومنت ها (شامل: توربین - ایرموتور - میكرو موتور - پوآر - آب و هوا - هندپیس - آنگل - ایر اسكلر)

  ۷) استریلیزاتور

  ۸) رادیولوژی (تك دندان)

  ۹) ساكشن ها

  ۱۰) موتور آویز

  ۱۱) تابوره

  و ...

  یونیت

  هر یونیت از چهار قسمت تشكیل شده است:
  ۱) صندلی
  ۲) جعبه باكس
  ۳) چراغ روشن
  ۴) كراشوار (لیوان پركن- دستشویی و ساكشن)
  تصویر


  صندلی: از نظر ساختار و فیزیک تولید صندلی ها در سه تایپ Z - X - U یا I تقسیم بندی می شوند.
  بیشتر كارخانجات به دلیل آسان بودن تولید از روش اول استفاده می كنند. بعضی از كارخانجات نیز به این دلیل كه قدرت و استحكام صندلی در نوع دوم بیشتر است از این فیزیک برای تولید استفاده می كنند.

  هر صندلی دارای دو موتور می باشد. یك موتور برای قسمت نشیمن گاه و بالا و پائین كردن و موتور دیگر جهت جابجایی پشتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای راحتی كار دندانپزشک علاوه بر قابلیت انتخاب position های مختلف، دو mode در صندلی ها به نام های Zero position و Over position پیش بینی می شود.
  Zero position حالتی است كه صندلی به پائین ترین حالت خود رسیده و پشتی نیز به حالت 90 درجه برمی گردد و Over position نیز حالتی است كه صندلی به بالاترین ارتفاع و پشتی نیز به حالت خوابیده یا 180 درجه نسبت به نشیمن گاه می رسد.

  كاویترون (دستگاه جرم گیری دندان)

  از این دستگاه برای از بین بردن پلاك ها و لكه های ناشی از فعالیت باكتری ها تشكیل شده بر روی دندان توسط اولتراسونیك استفاده می شود.
  خونریزی كمتر، قدرت تاثیر بالا، و تقریبا آسیب رسانی پائین به دندان را می توان از فاكتورهای برتر استفاده از این دستگاه در مقایسه با دیگر روش های جرمگیری نام برد. بنابراین Ultrasonic Scaler را می توان یكی از روش های مفید در جهت پیشگیری و درمان بیماری های دندان دانست.

  تصویر

  کلیه دستگاههای جرم گیری از قسمتهای زیر تشکیل شده :
  1- جعبه اصلی که داخل آن مدار الکترونیکی قرار دارد و در جلوی آن كلیدهای کنترل جریان آب و هوا و نیز خاموش و روشن قرار دارد.
  2- هندپیس که از طریق کابل به دستگاه اتصال دارد.
  3- پدال که دارای کابل بلندی است و انتهای آن با یک فیش و یا بطور مستقیم به دستگاه متصل می شود.
  4- سیم دوشاخه برای اتصال به برق 220 ولت شهری
  5- شیلنگ آب که مستقیماً یا بوسیله فیش به دستگاه متصل می شود.
  هندپیس از یک محفظه مناسب برای نصب قلم ساخته شده است و آب از طریق یک کابل نازک به نوک قلم می رود و تمام محفظه هندپیس را پر می کند. باید توجه داشت که به علت گرم شدن قلم، هیچ گاه بدون آب از دستگاه استفاده نمی شود.

  لایت كیور:

  برای استریل نمودن قلم هیچ گاه نباید نوک قلم را مستقیماً برابر حرارت خشک قرارداد. برای این کار باید از اتوکلاو یا مواد استریل کننده استفاده شود.

  تصویر

  اجزاء داخلی دستگاه لایت کیور :
  1- برد الکترونیکی کنترل جریان نور
  2- ترانس تبدیل ولتاژ
  3- لامپ هالوژنیک
  4- کابل یا شیلنگ هدایت نور
  5- هندپیس
  6- رفکلتور
  7- کلیدهای خاموش و روشن دستگاه
  8- سوئیچ های سیگنال


  کار این دستگاه برای پلیمریزاسیون است و این امر به خاطر لامپ کوارتز 75 وات پرقدرتی است که درون محفظه رفلکتور (منعکس کننده نور) می باشد. کلیدها با دقت بالا، زمان انفجار یا تخلیه انرژی را کنترل می کنند و رفلکتور دسته های انرژی را از مسیر هدایت نور عبور می دهد. سیبک هایی وجود دارند که می توان با زمانهای 20 تا 40 ثانیه انفجار دائم (تخلیه انرژی بصورت دائم) را انتخاب کرد. روی دسته سوئیچ هایی وجود دارد که تنظیمات زمان انفجار را انجام می دهند و توسط این سوئیچ ها امکان توقف پلیمریزاسیون در هر زمان ممکن می باشد.
  هندپیس توسط یک لایه با قدرت حرارتی بالا محافظت می شود و در استفاده های طولانی مدت، توسط یک فن پرقدرت بطور اتوماتیک خنک می شود. مسیر هدایت نور تا 360 درجه قابل تنظیم است و این عمل باعث می شود که بتوانیم استفاده دقیق نور را عملی سازیم. کلیه مسیرهای نور را میتوان بوسیله اتوکلاو و یا استریلیزاسیون خنک استریل کرد.
  در هنگام كار با این وسیله عینک رنگی برای محافظت چشم در برابر پلیمریزاسیون کامپورزیت لازم است.


  تصویر
  Colto Lux II دارای هندپیس 220 گرمی می باشد که حاوی مسیر هدایت نور شیشه ای استاندارد می باشد. این شیشه ها درون محفظه با زاویه های 45 درجه طوری تعبیه شده اند که نور را از لامپ گرفته و بوسیله انعکاس آن را به سر محفظه هدایت می کنند. البته در این نوع خاص از دستگاه لامپ هالوژن درون هد طوری جایگزین شده که نیازی به مسیر هدایت شیشه ای نور ندارد و مسیر دوم، مسیر هدایت فلزی نور برای مصارف عمومی می باشد. این سیستم های فلزی طوری قرار گرفته اند که می توان در موارد خاص نیز استفاده کرد. بطور مثال برای پلیمریزاسیون قسمت های فاشیال، لینگوال، پالاتال، اکلوزال یا پروگزیمال پرکردگی ها.
  این دستگاه برای کارهای تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد و مسیرهای هدایت نور ویژه بصورت اطلاعات دستوری زیر کاربرد دارد:
  1- شماره 1981 و 1980 با قطر 8mm میلی متر نوع استاندارد
  2- شماره 1982 با قطر 13mm میلی متر برای قسمت فاشیال
  3- شماره 1983 با قطر 5mm میلی متر برای قسمت لینگوال با پالاتلل
  4- شماره 1984 با قطر 8mm میلی متر برای قسمت اکلوزال
  5- شماره 1985 با قطر 5mm میلی متر برای پروکزیمال
  6- شماره 1986 با قطر 5mm میلی متر نوع
  7- شماره 1988 با قطر 8mm میلی متر نوع یونیورسال
  8- شماره 1988 عینک حفاظت رنگی

  #1 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

 2. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  امروزه شاید كمتر كسی وجود داشته باشد كه تجربه استفاده از وسایل همراهی همانند موبایل را نداشته و به مزایای استفاده از آن در شرایط مختلف واقف نباشد. در دنیای امروز وسایلی از این دست با همه مشكلاتشان، جزئی از زندگی انسان شده اند و روز به روز نیاز به انها بیشتر احساس می گردد. با این مقدمه می توان استفاده از سایر امكانات موجود در محیط اطرافمان را كه به گونه ای با حرفه ما ارتباط تنگاتنگی دارند، در كنار خود و به عنوان یك همراه همیشگی در همه جا تصور نمود تا در آینده ای نه چندان دور لزوم استفاده از آنها نیز همانند سایر وسایلی كه شاید فكر آن نمی رفت كه روزی اینگونه مورد استفاده قرار گیرند، احساس گردد.‏


  تصویر
  تجهیزات دندانپزشكی پرتابل، تجهیزاتی قابل حمل و با قابلیت های خاص هستند و امكان استفاده از آنها در شرایط مختلف وجود خواهد داشت. به علت اینكه در اكثر موارد اینگونه تجهیزات كم حجم و در ابعاد كوچك ساخته می شوند، شاید این باور اشتباه وجود داشته باشد كه كارائی و راندمان آن ها نیز به همان نسبت كم بوده و عملا در بسیاری از موارد هیچ كاربرد خاصی ندارند، در حالی كه استفاده كنندگان از این تجهیزات، هیچ گونه كمبودی را در هنگام كار با این دستگاه ها احساس نمی كنند. به عبارت دیگر به همان اندازه كه می توان یك یونیت دندانپزشكی را كامل و با تمام امكانات تهیه كرد، این مجموعه قابل حمل را نیز می توان با تمام امكانات تجهیز نمود. ‏
  تجهیزات دندانپزشكی پرتابل به سادگی باز شده و آماده برای كار می شوند و در پایان كار نیز به همان سادگی جمع شده و جهت استفاده مجدد، از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال می یابند. توسط این تجهیزات می توان در مدت زمان كمی، یك اتاق ساده و معمولی را به یك محیط مناسب و حرفه ای برای دندانپزشك تبدیل نمود. انتخاب انواع مختلف و سطح دسترسی به امكانات بیشتر در اختیار دندانپزشك بوده و متناسب با نیاز كاری خود، می تواند یك مجموعه مناسب را تهیه نماید.

  وسایل متداول و معمول مورد استفاده در اینگونه مجموعه ها در زیر آورده شده است:‏

  - لامپ دندانپزشكی
  - انواع هندپیس دندانپزشكی
  - كراشوار (شامل لیوان، كاسه و ساكشن)
  - توربین هوا (از مهمترین وسایل دندانپزشكی ترمیمی)
  - میكروموتورها
  - جعبه ای شامل انواع مواد مورد استفاده در جراحی دندان ها
  - منبع تامین كننده آب

  لازم به ذكر می باشد كه انواع دیگری از دستـگاه ها و وسایل مورد نیاز همـانند دستگاه تصویـربـرداری دنـدان (Portable X-Ray System) ، مانیتور دندانپزشكی ‏‎(LCD Monitoring System)‎‏ و همچنین تخت دندانپزشكی و تجهیزات مشابه نیز ارائه می شوند كه در صورت نیاز می توانند به این مجموعه اضافه گردند. ‏كلیه استانداردهای لازم جهت ساخت اینگونه تجهیزات همانند ساخت سایر ملزومات دندانپزشكی رعایت شده و علاوه بر آن، اقدامات لازم جهت محافظت از آنها در هنگام جابجایی در طراحی ها لحاظ شده است. به عنوان مثال استفاده از موادی در ساخت بدنه كه ضمن داشتن مقاومت زیاد در مقابل ضربات، از وزن كمی برخوردار باشند. همچنین به منظور حمل راحت، از چرخ های با استحكام بالا و در عین حال با اندازه مناسب و با قابلیت جمع شدن و قفل شدن برای مواقعی كه امكان حركت های احتمالی ناخواسته وجود دارد، استفاده می گردد.‏ دستگاه تصویربرداری پرتابل، مشخصاتی كاملا مشابه با انواع متداول مورد استفاده در مطب دارد و در آن تنها از پایه چرخدار مناسب و حتی الامكان با لرزش كمتر به منظور جا بجایی با امنیت بالاتر استفاده شده است. قابلیت تغییر زاویه و موقعیت تیوب ‏X-Ray‏ جهت استفاده برای بیمارانی كه بر روی صندلی، ویلچر و یا تخت قرار دارند، از دیگر مشخصه های این دستگاه پرتابل است . در برخی از انواع این سیستم ها ، از یك دوربین داخل دهانـی (Intraoral Camera‎‏) برای عكسبرداری از محیط داخل دهانی بر روی پایه دستگاه تصویربرداری استفاده می گردد.

  مانیتورهای قابل نصب بر روی انواع یونیت های دندانپزشكی كه امروزه استفاده از آنها در مقایسه با گذشته بیشتر شده است، در ابعاد كوچك تر به منظور جلوگیری از افزایش حجم مجموعه دستگاه های قابل حمل، قرار داده شده است. بدین ترتیب تصویر برداری از محیط داخل دهانی و مشاهده این تصاویر با بزرگنمایی مناسب توسط اینگونه سیستم ها قابل انجام خواهد بود.


  تخت های دندان پزشكی برحسب تعداد حركاتشان بسیار متفاوت هستند.

  در حالت ایده آل تخت باید دارای قابلیت های زیر باشد :‏
  - تغییر ارتفاع
  - امكان تنظیم پشتی
  - تنظیم ارتفاع زاویه زیر سری ‏
  قدرت حركت پشتی و قسمت پایی كه سعی شده اكثر این موارد در ساخت تخت های قابل حمل رعایت گردد. به علاوه همانطور كه عنوان شد، همانند ساخت بدنه، در ساخت تخت ها نیز از مواد با استحكام بالا و وزن كم استفاده می شود. ‏بر طبق استانداردهای موجود، محل محور صندلی باید با محل محور چرخشی مفصل لگن بیمار انطباق داشته باشد كه این مسئله در تخت های پرتابل رعایت می گردد.‏

  ‏ ‏
  برای به حركت در آوردن تخت دندانپزشكی در مطب از دو روش معمول استفاده می گردد:‏

  - جك های پیچی (‏Screw lift‏)‏
  - جك های هیدرولیكی (‏Hydraulic lift‏)

  البته قراردادن اینگونه جك ها در تخت های پرتابل مرسوم و متداول نبوده و برای به حركت درآوردن تخت، از اهرم های دستی استفاده می گردد. دلیل اصلی آن وزن زیاد جك ها و به دنبال آن عدم امكان جابجایی آنها است. ‏همچنین تخت های با قابلیت برنامه ریزی حركات نیز در یونیت های دندانپزشكی به چشم می خورد كه در انواع قابل حمل آن وجود ندارد. تخت دندانپزشكی شاید تنها تفاوت این مجموعه قابل حمل با انواع مورد استفاده آن در مطب باشد.‏ جهت انجام اعمال دندانپزشكی، وجود نور مناسب الزامی است كه اهمیت وجود لامپ دندانپزشكی را حین انجام اعمال جراحی دندان مشخص می سازد.

  در ساخت اینگونه لامپ ها نكاتی به شرح زیر مد نظر است: ‏‏

  - نور تابانده شده در فضای دهان باید دارای روشنایی یكنواخت با نور سرد باشد. ‏
  ‏- بهترین نور برای فضای دهان نور ساطع شده از لامپ های كوارتز - هالوژن است.
  - قابلیت تغییر در میزان روشنایی (كه از مزایای لامپ های دندانپزشكی به حساب می آید)

  در لامپ های قابل حمل چنین نكاتی لحاظ شده است و از محافظ های مناسب برای جلوگیری از ضرباتی كه ممكن است منجر به صدمه دیدن و یا سوختن این لامپ ها شود، استفاده شده است.‏

  ‏ یونیت های حامل وسایل تراش نیز یكی از انواع یونیت هاست كه ابزار های موتوری را در اختیار پزشك قرار می دهد و حداقل دارای یك توربین هوا، میكروموتور و سرنگ سه گانه است.‏

  تمام موارد ذكر شده، قابل اضافه نمودن به انواع سیستم های دندانپزشكی قابل حمل خواهند بود؛ به استثنای تجهیزات ثابتی كه بر روی این گونه مجموعه های پرتابل عرضه می گردد. انتخاب سایر وسایل، بسته به نیاز دندانپزشك و انتخاب او صورت خواهد گرفت.  #2 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

 3. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  آمالگام دندانی ماده*ای غیر همرنگ (نقره ای یا سیاه) است که برای پر کردن دندان از آن استفاده می*شود و تشکیل شده از 50% جیوه ، 34.5% نقره ، 9% قلع ، 6% مس و 0.5% روی است.

  تصویر

  آمالگام به مدت بیش از صد سال است که در سراسر دنیا برای ترمیم دندان استفاده می شود. این ماده در سال 1812 توسط یک شیمیدان انگلیسی شناخته و در سال 1833 به دنیا معرفی شد. قبل از آمالگام، دندان پزشکان برای پر کردن دندان از موادی چون تراشه*های سنگ و صمغ و چوب پنبه و تربانتین و سرب و طلا و ... استفاده می*کردند.

  آمالگام یک ماده ترمیمی فوق العاده و انعطاف پذیر است و در دندانپزشکی*ها به چند دلیل استفاده می*شود. ارزان است و نسبتا استفاده آسانی دارد و در طول جاگذاری در دندان، به راحتی شکل می*پذیرد. برای مدت کوتاهی نرم می*ماند لذا می*تواند حجم*های نامنظم دندان را پر کند و سپس سفت می*شود. آمالگام نسبت به مواد ترمیم کننده دیگر مانند کامپوزیت*ها دارای طول عمر زیادی است. طبق مطالعه*ای در سال 1989 بیشتر آمالگام*ها 10 تا 12 سال دوام می*آورند در حالی که کامپوزیت*های دندانی نصف این مدت دوام می*آورند. به هر حال این اختلاف با کار کردن پیوسته روی خصوصیات فیزیکی کامپوزیت*ها، کاهش یافته*است.

  #3 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

 4. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  تصویر


  توموگرافی اپتیكی همدوس تكنیك شناخته شده*ای برای گرفتن تصاویر غیر تهاجمی با رزولوشن بالا از ساختارهای بیولوژیك در ابعاد میكرو است. دندانپزشكان سلامت دهان و دندان افراد را با استفاده از سه تكنیك كلی بررسی می*كنند: معاینات چشمی/ لمس كردن،*پروبینگ دور دندانی (اطراف دندان) و تصاویر رادیوگرافی. پروب*ها بین بافت نرم و دندان قرار می*گیرند تا شرایط و موقعیت*های بین دندانی و اطراف دندان را ارزیابی كنند. محل بافت نرم از یك نقطه مرجع ثابت در دندان تخمین زده می*شود. اما پروبینگ دور دهانی ممكن است همراه با ایجاد درد برای بیمار باشد و تشخیص با این روش دقت كافی ندارد. خطاهای پروبینگ میتواند ناشی از تغییرات نیروی جایگذاری و فرو كردن پروب، وجود بافت*های متورم، قطر نوك پروب*ها و شكل*های آناتومیك دندان*ها هستند.
  رادیوگراف*ها خصوصیات مورفولوژیك دندان*ها و استخوان*های آن را كه از طریق معاینات چشمی یا لمس كردن قابل تشخیص نیستند، نشان می*دهند. اگر چه رادیوگراف*ها با حساسیت بسیار بالایی پوسیدگی دندان*ها و كاهش مواد معدنی را نشان می*دهند، اما محدودیت*های زیادی نیز دارد. رادیوگراف*ها نمی*توانند بیماری*های فعال را از غیرفعال جدا كنند و آنها را از یكدیگر متمایز كنند.
  بیماری*های دور دندان تا زمانی كه پوسیدگی دندان*ها اتفاق نیفتند، قابل شناسایی نیستند. بنابراین از آنجا كه رادیوگراف*ها تك بعدی هستند نمی*توان با دقت محل دقیق پوسیدگی یا آسیب*های ایجاد شده را شناسایی كرد. در ضمن در رادیوگرافی از پرتوهای یونیزه خطرناك استفاده میشود و اطلاعات كافی در مورد بافت*های نرم فراهم نمیشود.
  روش توموگرافی اپتیكی همدوس (‏OCT‏) می*تواند اطلاعات زیادی را در مورد ریشه دندان*ها به روشی غیر تهاجمی فراهم كند. طرح شماتیك ‏OCT‏ مورد استفاده برای این هدف در شكل 1نمایش داده شده است. این سیستم مبتنی بر اینترفرومتر ‏Michelson‏ با فیبر اپتیكی نور سفید است. خروجی منبع نور با همدوسی اندك در كوپلر فیبر 22 تقسیم شده به سمت دو بازوی نمونه و مرجع اینترفرومتر فرستاده می*شود.
  تصویر
  نورهای بازتابی و پس پراكنده شده ناشی از نمونه در كوپلر با یكدیگر بازتركیب می*شوند و به سمت دتكتور و منبع نور هدایت می*شوند. یك اسكن ‏retro-reflector‏ طول مسیر بازوی مرجع را برای ثبت موقعیت*های عرضی مختلف نمونه مورد نظر تغییر می*دهد. تصویر مقطع عرضی با اسكن عرضی پرتو عبوری از نمونه و جمع*آوری پروفایل عمق در مقابل پرتو بازگشتی در هر موقعیت عرضی به دست می*آید. شدت*های بازتاب به صورت دیجیتال در تصاویر ‏gray-scale‏ به عنوان تابعی از عرض و فاصله*های محوری ثبت می*شوند.

  تصویر
  هنگامی فاصله بازتاب*های بازوی نمونه و مرجع با طول منبع همدوس مطابقت داشته باشد، سیگنال اینترفرومتر ثبت می*شود. اتلاف شدت سیگنال در اثر ‏birefringence‏ در فیبرهای اپتیكی ایجاد می*شود، با استفاده از جاروهای (‏Paddle‏) پلاریزاسیون تصحیح می*شود.

  در استفاده از ‏OCT‏ در دندانپزشكی عمق تصویربرداری از ‏‏3 در بافت*های سخت تا ‏‏ 5/1 در بافت*های نرم متغیر است.‏OCT‏ پتانسیل تشخیصی بیماری*های دور دندانی و ارزیابی پركردن (‏restoration‏) دندان را دارد.
  مثالی از چگونگی تشكیل تصویر ‏OCT‏ در شكل 2 نشان داده شده است.
  تصویر
  بخش بالایی متناظر با اسكنی است كه در موقعیت عرضی از بافت گرفته شده است یا به عبارتی تصویر ‏A‏ اسكن است. نمودار شدت ‏gray-scale‏ یا ‏B‏ اسكن تصویر شامل مجموعه توالی*هایی از این اسكن*ها است. تصویر نمونه*برداری از بافت لثه دندان جلویی را نشان می*دهد (شكل 2-5-2). اسكن كامل برای هر تصویر تقریباً در عرض 45 ثانیه انجام شده است. سیستم دارای رزولوشن جانبی در حد 50 میكرومتر است و فاصله اسكن جانبی به صورت میانگین به اندازه ‏‏12 است. رزولوشن جانبی سیستم توسط سایز پرتو كانونی روی بافت (20 میكرومتر) محدود و با سرعتی كه اپتیك*های بازوی نمونه به صورت جانبی اسكن شده است، تعیین میشود. منبع نور تقویت شده ‏‏15 با طول موج مركزی ‏‏1310 است. طول همدوسی این منبع متناظر با رزولوشن محوری فضای آزاد یعنی در حد 15 میكرومتر است. نرخ سیگنال به نویز سیستم ‏OCT‏ در حد ‏‏110 اندازه*گیری شده است. از یك قطعه دستی اپتیكی (‏handpiece‏= قسمتی از موتور دندانپزشكی كه در دست متصدی كار قرار میگیرد و مته یا قطعه سوراخ كن را در حالی كه میچرخد، درگیر میكند)، برای اسكن ‏OCTهای درون دهانی استفاده می*شود (شكل 3)، كه به این صورت می*توان حفره*های دندان انسان را به راحتی ارزیابی كرد.


  سطح ‏mid-facial‏ دندان سه داوطلب با استفاده از روش ‏OCT‏ مورد تصویربرداری قرار گرفته است. تصاویر به دست آمده برای آنالیز ویژگی*های آناتومیكی مورد بررسی قرار گرفته*اند.
  تصویر
  تصاویر به دست آمده جزییات ساختاری زیادی را در مورد بافت*های نرم و سخت* نشان داده است. تصویر ‏highlight‏ شده*ای از آناتومی مقطع عرضی بافت*های دندان در شكل ‏A‏4 نشان داده شده است. بخش بالایی طرح متناظر با بالایی یا تاج دندان است. (‏D‏) قشر عاج، تركیبی از نمك*های كلاژن و هیدرواكسی آپاتیت است كه توسط كلاهك مینا (‏E‏) بر روی تاج كشیده شده است، (‏DEJ‏) فاصله بین عاج و مینا، كه اتصال مینا- دندان نامیده می شود. ساروج (سمنتوم) لایه نازك خارجی (حدود 10 میكرومتر) را در پایین یا ریشه دندان تشكیل می*دهد. (ساروج: بافت همبند استخوان مانند كه ریشه دندان را می*پوشاند و در حمایت از دندان*ها كمك می*كند). ‏‎(GM)‎‏ حاشیه لثه قسمتی است كه دندان به بافت لثه رسیده است. شیار (‏S‏) به عنوان شیار سطحی بین بافت پوششی لثه (‏EP‏) و دندان است. بافت اتصالی به حاشیه لثه و سطح دندان می*رسد و لیگامنت دور دندانی به استخوان آلوئول (‏AB‏) متصل می*شوند.


  تصاویر خلفی و قدامی دندان در شكل*های ‏b‏4 و ‏c‏4 نمایش داده شده است. هیچ*گونه پیش پردازشی بر روی این تصاویر صورت نگرفته است. تصاویر با رزولوشن محوری 15 میكرومتر توسط منبع نوری همدوس گرفته است. تصاویر مقطع عرضی با رزولوشن 20 میكرومتر از ناحیه ‏cervical‏ دندان در شكل*های ‏b‏4و ‏c‏4نشان داده شده است.
  بافت*های سخت نیز در دندان توسط تصاویر ‏OCT‏ نمایش داده شده*اند. عمق تصویربرداری سیستم ‏OCT‏ در مینای دندان ‏‎(E)‎‏ بیشتر از عاج ‏‎(D)‎‏ است و اتصال مینا-دندان (‏DEJ‏) در تمام تصاویر قابل مشاهده است.
  از آنجا كه ‏OCT‏ تكنیكی اینترفرومتریك است، شدت سیگنال تابعی از حالت*های پلاریزاسیون نسبی نمونه و بازتاب*های بازوی مرجع است.
  ‏OCT‏ توانایی زیادی در نمایش ساختارهای مختلف و پر كردن دندان پیش از آنكه علایم پوسیدگی ظاهر شود، دارد.
  یكی از رایج*ترین روش*های ارزیابی بازیابی مجدد دندان روش رادیوگرافی است. با استفاده از ‏OCT‏ از بازیابی كامپوزیت (‏CR‏) دندان از ناحیه سطح جلویی و تحتانی (آسیا) به صورت ‏vivo‏ تصویربرداری شده است (شكل 5).

  ‏مواد كامپوزیتی ویژگی*های پراكندگی تقریباً هموژنی دارند. با توجه به این تصاویر می*توان فضای بین بازیابی و عاج را به خوبی مشاهده كرد و تشخیص داد (‏I‏)‏‎.‎‏

  ‏شكل 1) طرحی از سیستم ‏OCT‏ دندانی
  شكل 2) تولید ‏B‏ اسكن از روی ‏A‏ اسكن*ها ثبت 5 اسكن در ثانیه منجر به پریود 45 ثانیه*ای برای ‏Bاسكن می*شود.
  شكل 3) قطعه دستی اپتیكی (‏handpiece‏)
  شكل4‏a‏) مشخصات آناتومیك بافت دندان، ‏b‏)تصویر ‏OCT‏ قسمت قدامی دندان و ‏c‏) تصویر ‏OCT‏ از قسمت خلفی دندان
  ‏شكل 5) تصویر ‏OCT‏ از بازیابی كامپوزیتی (‏a‏) تصویر دندان*ها آسیا (تحتانی) و (‏b‏) سطح میان قدامی

  نویسنده: مهندس سرور بهبهانی
  منبع: ماهنامه مهندسی پزشکی

  #4 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

 5. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  لنچولو (lentulo) از ابزار دندانپزشکی است که به هنگام درمان ریشه دندان برای پرکردن کانال ریشه با خمیر بکار می*رود. لنچولو میله*ای مارپیچی و باریک است که بر روی آنگل سوار می*شود و اگر در جهت عقربه*های ساعت بچرخد خمیر را به انتهای کانال می*فرستد.
  لنچولو بیشتر برای پر کردن کانالهای گشاد بکار می*رود.

  تصویر

  #5 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

 6. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  از دستگاه راديوگرافي دندان براي راديوگرافي داخلي دهان و دندان ها استفاده مي شود. اساس آن را تيوب خود يكسو كننده تشكيل مي*دهد. تيوب به نحوي نصب مي شود كه بيشترين قابليت مانور را داشته باشد. اندازه نقطه كانوني تيوب كوچك است. تايمر دستگاه به طريق ساعتي يا الكترونيكي كار مي كند.

  تصویر

  *يونيت های راديوگرافی دندان
  يـــونــيـــت هـــاي راديـــوگـــرافـــي دنـــدان بـــراي تصويربرداري از دندان ها، آناتومي يك دندان منفـرد (يعنـي تاج ، گردن و ريشه) و مشكلات دنداني (مثل پوسيدگي) در بيماران بالغ و اطفال و نـيـز جهـت بـرنـامـه ريـزي و ارزيـابـي مـربـوط بـه ارتـــــودنـــســـــي بـــــه كــــار مــــي رونــــد. ســــه نــــوع تـصـويـربـرداري قابل انجام است : راديوگرافي داخل دهاني ، پانوراميك و سفالومتريك.
  در راديــــوگــــرافــــي داخــــل دهــــانــــي جــهـــت تـصــويــربــرداري بــايــت وينگـر ، پـري اپيكـال و اكلوزال ، فيلم داخل دهان بيمار قرار مي گيرد و تصاوير راديوگرافي بايت وينگر ، تاج و يك سوم فـوقـانـي ريـشـه دندان هاي فوقاني و تحتاني را نشان مي دهد . در راديوگرافي پري اپيكال ، كل سـاخـتار دندان شامل ريشه برروي يك فيلم و آرواره هـاي مـانـديـبـولار و ماگزيلاري برروي فيلم هاي جداگانه اي تصوير مي شود .تصاوير راديوگرافي الكوزال ، سطح دندان هاي آليماي كوچك و بزرگ را نشان مي دهد .در راديوگرافي پـانـورامـيـك ، تـصـاويـر نـاحيه ماگزيلوفاسيال با اسـتـفـاده از يـك پـرتـوگردان و يك كاست فيلم خارجي به دست مي آيد. سپس قوس دنداني در يك تصوير منفرد ، به صورت يك شكل بيضوي نمايش داده مي شود . يونيت هاي پانوراميك ، براي تهيه تصاوير راديوگرافي محلي از ساختار دنداني به كار مي رود.

  تصویر

  راديوگرافی سفالومتری (Cephalometric Radiography)
  نوعي از دستگاه هاي راديوگرافي كه براي تهيه تصوير جمجمه به صورت استاندارد استفاده مي شود اين تكنولوژي از سال 1913 همزمان توسط دو محقق آلماني و آمريكايي معرفي شد. مهمترين امتياز آن اين است كه تصاوير تهيه شده توسط اين دستگاه در زمان*ها و مكان هاي مختلف با هم قابل مقايسه هستند، موقعيت سر و فاصله آن تا منبع اشعه و فيلم همواره ثابت است. تصاوير سفالومتري مي توانند به صورت جانبي *يا خلفي- قدامي تهيه شوند كه عمده كاربرد آن ها در ارتودنسي و جراحي فك و صورت است.
  راديوگرافي سفالومتريك يا نماي جمجمه ، جهت به دست آوردن تصاويري از كل جمجه يا يك ناحيه مورد نظر به كار مي رود. مطالعات سفالومتريك جهت ارزيابي رشد و تعيين پلان هاي درماني ارتودنتيك يا پروتزها به كار مي رود. بعضي از يونيت هاي پانوراميك و سفالومتريك مي توانند توموگرافي متقاطع ، جهت تهيه تصاوير عرضي چند لايه از آرواره هاي ماگزيلاري و مانديبولار را انجام دهند. اين تكنيك كه سابقاً تنها كاربرد توموگرافي ، كامپيوتري يا تومورگرافي خطي امكان پذير بود.

  سيستم های ديجيتال راديوگرافی دندان
  سيستم هاي ديجيتال راديوگرافي كه سيستم هاي ديجيتال تصويربرداري دندان هم خوانده مي شوند، براي تهيه تصاوير كامپيوتري جهت راديوگرافي داخل دهاني به عنـوان جـايگـزينـي بـراي فيلـم هاي اشعه X دندان پزشكي معمولي به كار مي روند . تصويربرداري ديجيتالي مستقيم و پردازش تصوير امكان نمايش تصاوير متعدد ، كاهش دفعـات اكسپـوز و حـذف زمـان لازم جهـت ظهـور و ثبـوت فيلـم را فـراهـم مي كند ، تصويربرداري ديجيتال مي تواند براي اعمال اندودنتيك برنامه ريزي و ارزيابي انجام ايمپلنت و ديگر اعمال روي دندان كه نياز به تصاوير متعدد دارند ، به كار رود.

  سيستم هاي ديجيتال تصويربرداری از دندان
  سيستم هاي ديجيتال كه امكان مشاهده فوري تصاوير را بدون به كاربردن فيلم فراهم مي كنند از يك سنسور داخل دهاني يا صفحه تصويربرداري ، يك سيستم اشعه X ، سخت افزار و نرم افزار كامپيوتري جهت پردازش تصوير و يك چاپگر تهيه كننده نسخه چاپي*، تشكيل شده است . در سيستم هايي كه از يك سنسور داخل دهاني استفاده مي كنند (Charged coupled device) (CCD) ، در هنگام تصويربرداري سنسور در داخل دهان بيمار قرار مي گيرد و به صورت الكترونيك به سيستم كامپيوتر متصل مي شود.
  *اين سنسور اشعه هاي X را شناسايي كرده آن ها را مستقيماً به سيگنال هاي الكتريكي تبديل مي كند. سپس داده هاي تصويري ديجيتال جهت پردازش به سيستم كامپيوتري فـرستـاده مـي شـونـد . در ديگر نمونه ها ، سنسور در برگيرنده يك صفحه تشديدگر rate-earth *است كه توسط فيبر نوري به يك آرايه CCD كوپل شده است. اين آرايه سيگنال آنالوگي را به واحد پردازش نمايشگر مي فرستد. جايي كه اين سيگنال پيكسل به پيكسل به يك تصوير تبديل مي شود سنسور داخل دهاني درون مواد مقاومي قرار داده شده است تا لوازم الكتريكي CCD در مقابل رطوبت محافظت شوند. جهت كنترل بهداشت و جلوگيري از عفونت در هنگام انجام بررسي ها،* پوشش هاي پلي اتيلن يك بار مصرف تعبيه شده اند. *نوع ديگري از سيستم ديجيتال تصويربرداري دندان ، به جاي سـنـســور داخــل دهــانــي، از صـفـحــات تـصــويــربــرداري اسـتفـاده مـي كنـد . صفحـات تصويربرداري نازك و بدون سيم*، همانند فيلم هاي داخل دهاني معمولي ، در دهان بيمار ثابت مي شوند و همان منطقه تشخيصي فيلم ها را تحت پوشش قرار مي دهند.
  پس از اينكه اكسپوز انجام گرفت ، صفحه تصويربرداري در يك اسكنر ليزري قرار مي*گيرد كه تصوير را جهت اعمال تغييرات بر صفحه كامپيوتري ، ديجيتال مي كنند. صفحات تصويربرداري به طور مكرر قابل استفاده هستند و گيره هاي پلاستيكي يك بار مصرفي كه در هنگام راديوگرافي صفحات را مي پوشانند جهت جلوگيري از انتقال آلودگي ميان بيماران به كاربرده مي شوند. سيستم تصويربرداري ديجيتال مي تواند همراه با يونيت راديوگرافي داخل دهاني معمولي به كار رود.
  يك كامپيوتر شخصي سازگار با نرم افزار مناسب ، جهت اعمال تغييرات بر روي تـصـاويـر بـه كـار مـي رود. جلوه هاي پردازش تصوير شامل زوم ، گرداندن تصوير، واضح*سازي لبه ها، رنگ با كيفيت بالا ، نماسازي چند تصويري ، تطابقات روشنايي و كنتراست و اندازه گيري فواصل و زوايا است. همچنين بعضي سيستم ها امكان مديريت مجموعه داده ها را فراهم مي كنند. تصاوير، قابل ذخيره سازي و بازيافت در قالب فايل استاندارد بوده و يك نسخه چاپي از آن مي تواند به وسيله يك چاپگر ويديويي تهيه شود.

  *راديوگرافی تک دندان/پری اپيكال Radiography Periapical/Dental
  نوعي از دستگاه هاي راديوگرافي كه قادر است تصاوير دقيقي از يك يا چند دندان محدود تهيه كند به گونه اي كه وضعيت كامل دندان و بافت هاي اطراف آن را نشان دهد. علت نامگذاري آن به عنوان پري اپيكال اين است كه وجود ضايعه در اطراف آپكس يا نــوك ريـشــه را بــه خــوبــي نـشـان مـي دهـد ولـي از ايـن تـكـنـيـك در بـررسـي لـبـه هـاي Crest استخواني اطراف دندان و همچنين پوسيدگي هاي بين دنداني نيز استفاده مي شود البته در مورد اخير (بررسي پوسيدگي) روش كار بايت وينگ Bite Wing است. علاوه بر آن با كاربرد فيلم هاي بزرگتر مي توان تصاوير اكلوزال هر يك از فكين را نيز تهيه نمود. از نظر محل اسقرار، دستگاه هاي پري اپيكال مي تواند سقفي، ديواري، زميني و يا قابل جــابــه جــايــي (پــايـه هـاي چـرخـدار) بـاشنـد و از نظـر تكنـولـوژي مـي تـواننـد تصـاويـر راديوگرافيك معمولي (روي فيلم) يا ديجيتال تهيه كنند.

  راديوگرافی پانورامیک/پانوركس Radiography Panorex
  نوعي از دستگاه هاي راديوگرافي كه سر بيمار در آن ثابت مي شود و قسمت شوت اشـعـه از يـك طـرف صـورت تـا سـمـت ديـگر چرخيده و تصوير كامل پانوراميكي از دندان**ها، فكين و مفاصل گيجگاهي فكي تهيه مي كند.
  ميزان اشعه وارده به بيمار در اين تكنيك بسيار كمتـر از راديـوگـرافي پري اپيكال كامل دنداني است. (در نمونه هاي جديد كل اشعه تقريباً برابر بــا مـيــزان اشـعـه دو پـري اپيكـال) داراي انـواع معمولي و ديجيتال است. گسترش تكنولوژي ديجيتال در پيشرفت مداوم اين دستگاه و تكنيك و كـيـفـيـت آن تـحـول زيـادي ايجاد كرده است. برخي از دستگاه هاي پانوراميك اساسا ديجيتال هستند و برخي از آن ها معمولي بوده و مي توانند با اتصال دستگاه هاي تكميلي ديجيتال نيز عمل كنند. همچنين دستگاه راديوگرافي سفالومتري نيز مي تواند به آن متصل باشد. انجمن بهداشت اشعه امريكا توصيه كرده كه براي معاينات عادي دندان پزشكي فقط يك راديوگرافي پانوراميك تهيه شود. نام ديگر اين دستگاه ها ا پي جي يا ارتوپانتوگراف است.

  *دوربين های داخل دهانی*
  دوربين هاي كوچك دستي قابل استريل كه با داشتن فيبر نوري در سر آن مي توانند مانند آينه دندان پزشكي تصويري از داخل دهان بيمار را به مـانـيـتـور نـصـب شـده در مـقـابـل دنـدان پـزشـك نمايش داده يا عكس برداري كند.
  دوربـيــن داخــل دهـانـي بـه دنـدانپـزشـك ايـن فرصت را مي دهد كه وضعيت دندان هاي بيمار را در مقابل صندلي دندانپزشكي مشاهده كند. آگاهي بيمار به درمان و مشاهده خدمات قبل و بـعـد از انـجـام كـاربـر روي مـانيتور، ال سي دي راهنمايي و آموزش بيمار در حين كار، گرفتن عكس هاي دندانپزشكي قبل و بعد از انجام كار، با بزرگنمايي بيشتر و ثبت در پرونده از مزاياي اين سيستم است.  منبع: ماهنامه مهندسی پزشکی


  #6 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

 7. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  کمپرسور وسیله ای است که هوای محیط را بصورت متراکم درون یک مخزن برای ارسال به یونیت و اینسترومنت ها آماده میکند(در واقع اختلاف فشار بوجود می آورد) کمپرسورها بطور کلی به 2 دسته تقسیم می شوند :
  1- کمپرسورهای روغنی
  2- کمپرسورهای بدون روغن ( OilFree )

  بهترین نوع کمپرسور آنهایی هستند که بدون روغن کار می کنند زیرا هوایی که به دهان مریض می رود طعم و بوی بد نمی دهد و از نظر بهداشتی سالم تر می باشد . کمپرسورهای بدون روغن به 6 دسته تقسیم می شوند كه به دلیل خارج بودن از موضوع بحث به ذكر انواع آن نمی پردازیم.

  کمپرسورهای روغنی نیز به 2 دسته تقسیم می شوند :

  1- یخچالی ( بی صدا ) 2- تسمه ای

  روغن مورد استفاده در کمپرسورهای روغنی معمولا روغن هیدرولیک شماره 10 میباشد که مقدار آن برای هر کمپرسور 250 الی 300 سی سی میباشد . فشار هوا در کمپرسورهای یخچالی از 5/4 اتمسفر تا 7/6 اتمسفر است و در کمپرسورهای تسمه ای از 5 تا 5/6 اتمسفر و نیز از 8/5 تا 5/7 اتمسفر است .
  تصویر
  کمپرسورها بسته به کارخانه سازنده به انواع مختلف تقسیم میشوند که از مهمترین آنها میتوان از کمپرسورهای مخزنی با فشارهای مختلف نام برد . بطور کلی کمپرسورهای هوا از قسمتهای زیر تشکیل می شوند :

  1- الکتروموتور
  2- مخزن
  3- سیلندر و پیستون
  4- کلید هوایی ( پرشو سوئیچ )
  5- شیر اطمینان یکطرفه
  6- شیر تخلیه
  7- مانومتر یا گیج
  ۸- شیر فلکه

  #7 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

 8. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  از هزاران سال پیش بشر در فکر جایگزینی دندان های از دست رفته بوده است. روش های گوناگون با مواد مختلف امتحان گردید تا بالاخره دکتر Branemark سوئدی موفق گردید ایمپلنتی (Implant) از جنس تیتانیوم را بعنوان پایه جایگزین کننده ریشه بصورت علمی عرضه کند. از آن به بعد تمام پیشرفت های علم معطوف به فرم ایمپلنت و سطح ایمپلنت گردید تا بیشترین موفقیت دراز مدت را داشته باشد. تا چند سال پیش ایمپلنت یک عمل لوکس برای افراد خاص به حساب می آمد و تعداد کمی از دندانپزشکان این عمل را انجام می دادند ولی امروزه با گسترش علم و ساده تر شدن روند کاشت دندان و برگزاری گسترده تر کلاس های آموزش ایمپلنت، این پدیده دندانپزشکی در دسترس همگان قرار دارد ؛ امری که تا چند دهه گذشته متصور نبود.
  تصویر


  ایمپلنت (Implant) دندانی چیست؟

  ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم است که اغلب به شکل ریشه دندان می باشد و داخل استخوان فک قرار داده می شود. ایمپلنت دندانی بعنوان پایه ای جهت قرار دادن پروتز روی آن استفاده می شود و بازسازی تاج دندان های از دست رفته با استفاده از این پایه ایمپلنت مقدور می گردد.


  تصویر
  ایمپلنت های دندانی از جنس فلزات مختلف و حتی سرامیک ها هستند ولی اغلب ایمپلنت های دندانی از جنس تیتانیوم می باشند.

  ایمپلنت های دندانی از دو جزء اصلی تشکیل شده اند: فیکسچر (Fixture) و اباتمنت.
  فیکسچر ایمپلمت داخل استخوان قرار دارد و قسمت اباتمنت ایمپلنت روی آن قرار می گیرد و نهایتاً روکش چینی با فرم دندان روی آن قرار داده می شود.


  تصویر


  ایمپلنت دندانی یک دندان مصنوعی است که به همراه ریشه آن توسط یک متخصص پریودنتیست در درون فک قرار داده می شود تا جایگزین دندان از دست رفته شما شود. ایمپلنت بهترین انتخاب برای افرادی است که در سلامت عمومی خوبی به سر می برند اما دندان های خود را در اثر بیماری لثه ، پوسیدگی و یا ضربه از دست داده اند.

  ایمپلنت نسبت به روش های دیگر مانند روکش و یا بریج که دندان های مجاور تراش می خورند و در معرض آسیب قرار می گیرند ، ارجحیت دارد ؛ چرا که تنها جایگزین دندان و یا دندان های از دست رفته می شود و دندان های مجاور را تحت تأثیر قرار نمی دهد. به علاوه رعایت بهداشت در ایمپلنت به مانند یک دندان طبیعی انجام می شود ، در صورتی که تمیز نگاه داشتن و مسواک زدن در روش های دیگر مانند پروتز ثابت یا بریج و دست دندان متحرک مشکل تر خواهد بود.
  از جنبه روانی - احساسی نیز ایمپلنت نسبت به پروتزهای متحرک مقبولیت و ارجحیت دارد و بر احساس اعتماد به نفستان تأثیر مثبتی خواهد داشت. به عنوان مثال شاید شما به دلیل از دست دادن یک دندان خنده خود را پنهان می کنید و یا به دلیل داشتن دندان متحرک از ترس جا به جا شدن و یا مشخص شدن ، خنده و یا ارتباط کلامی موثری نداشته باشید. با استفاده از ایمپلنت شما در هنگام جویدن احساس بهتری خواهید داشت و نیروی جویدن شما به مانند دندان های طبیعی خواهد بود.

  از نظر زیبایی نیز ایمپلنت همانند دندان های معمولی شما خواهد بود. بنابراین با انتخاب صحیح ایمپلنت و ارزیابی دقیق پیش از عمل که توسط متخصص لثه و دندانپزشکتان صورت می گیرد و نیز با همکاری شما در رعایت بهداشت ، ایمپلنت سال ها جوابگوی نیازهای جویدن ، صحبت کردن و زیبایی شما خواهد بود.
  تصویر

  به طور کلی ایمپلنت در موارد زیر کاربرد دارد:

  • جایگزین کردن یک و یا تعدادی از دندان ها بدون درگیر کردن دندان های مجاور
  • می توان از ایمپلنت به عنوان پایه بریج در انتهای قوس دندانی استفاده کرد تا دیگر مجبور نباشید از پروتز متحرک استفاده کنید.
  • در مواردی که کل دندان ها را نداشته باشید و امکان استفاده از تعداد زیاد ایمپلنت موجود نباشد ، می توان با قرار دادن 4 یا 5 ایمپلنت از آن ها به عنوان پایه دست دندان استفاده کرد تا دیگر دست دندان شما در دهانتان جابه جا نشود و احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

  مزایای استفاده از ایمپلنت نسبت به دست دندان متحرک و یا پروتز ثابت (بریج):

  از هر زاویه ای که شما به این موضوع بنگرید ، ایمپلنت بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان های از دست رفته شما است.
  • زیبایی: ایمپلنت کاملاً شبیه دندان خودتان خواهد بود و از آنجایی که با استخوان فک درگیر می شود ، مانع از تحلیل استخوان و لثه می شود که در سایر روش های قبلی ( دست دندان و یا بریج) از عوارض این درمان ها می باشد. به هر حال کسی متوجه نخواهد شد که شما یک دندان جایگزین دارید.
  • حفظ ساختمان دندان های مجاور: در این روش دندان های مجاور تراشیده نمی شوند و دچار پوسیدگی های بعدی نخواهند شد.
  • اعتماد به نفس: به طور یقین با استفاده از ایمپلنت احساس بهتری نسبت به خود ، خنده و صحبت کردنتان دارید.
  • قابل اعتماد: درصد موفقیت ایمپلنت های دندانی بسیار بالا است و بر خلاف ادعاهای خلاف واقع گذشته در این رابطه ، درصد موفقیت ایمپلنت نسبت به سایر روش های جایگزینی دندان ، بسیار بالاتر است و از آنجا که بدنه ایمپلنت از تیتانیوم خالص ساخته می شود ، واکنشی بصورت رد پیوند وجود نخواهد داشت.


  آیا شما کاندید مناسبی برای ایمپلنت می باشید؟

  کاندیدای ایده آل برای ایمپلنت کسی است که از نظر سلامت عمومی در شرایط مناسبی باشد و میزان استخوان کافی برای نگهداری ایمپلنت داشته باشد و لثه های سالم و عاری از التهاب داشته باشد.
  در صورتی که بیماری لثه داشته باشید ، باید ابتدا بیماری توسط متخصص لثه برطرف شود و سپس شما به مانند یک فرد سالم می توانید از ایمپلنت استفاده کنید. از آنجایی که ایمپلنت در ارتباط مستقیم با استخوان و لثه شما است ؛ بهترین فرد جهت ارزیابی ناحیه بی دندانی ، انتخاب نوع ایمپلنت و جراحی ایمپلنت ، متخصص لثه است که حتی می تواند بهترین مشاور شما پس از قراردهی ایمپلنت از نظر نحوه نگهداری و بهداشت ایمپلنت باشد. مدتی پس از قراردهی ایمپلنت (حدود 6 هفته) دندانپزشک و یا متخصص پروتز شما می تواند نسبت به قراردهی روکش بر روی ایمپلنت اقدام کند.

  نحوه درمان با ایمپلنت

  این درمان به صورت گروهی (Team work) انجام خواهد شد که شامل شما ، متخصص لثه و دندانپزشک شما است که پس از ارزیابی ناحیه و تعیین محل و نوع ایمپلنت ، درمان را شروع می کنند که شامل موارد زیر است:

  • قراردهی ایمپلنت یا Fixture در ناحیه بی دندانی
  • انتظار به مدت 6 هفته تا ترمیم مناسب ناحیه
  • قراردهی روکش توسط دندانپزشک و یا متخصص پروتز

  جایگزینی تمام دندان ها

  • قراردهی تعداد زیادی ایمپلنت و قراردهی بریج بطور ثابت
  • قراردهی تعداد محدودی ایمپلنت معمولا 4 یا 5 عدد و استفاده از آن ها برای افزایش گیر پروتز متحرک شما

  در صورتی که استخوان کافی در ناحیه بی دندانی وجود نداشته باشد ، مثلا در اثر تصادف ، ضربه و یا این که مدت زیادی از کشیدن دندان گذشته باشد و استخوان تحلیل رفته باشد ، می توان ابتدا پیوند استخوان انجام داد و پس از حدود 6 ماه اقدام به گذاشتن ایمپلنت کرد.

  تصویر

  مراقبت پس از درمان

  همانطور که دندان های شما نیاز به مراقبت در خانه (انجام مسواک صحیح) و نیز مراجعه مستمر (حدود هر 4 ماه یکبار) به متخصص لثه دارد ، در رابطه با ایمپلنت نیز همین قانون وجود دارد. در صورت مراقبت مناسب و مراجعه منظم به دندانپزشک و یا متخصص لثه که با توجه به شرایط شما تنظیم می شوند ، همواره می توانید ایمپلنت و دندانی محکم ، زیبا و کارآمد داشته باشید.


  آیا پس از قراردهی ایمپلنت عوارضی وجود دارد ؟

  از آنجا که بدنه ایمپلنت (Fixture) از فلز تیتانیوم خالص ساخته می شود ، مشکل رد پیوند نخواهیم داشت اما در صورتی که ارزیابی پیش از عمل که شامل موارد زیر می شود به طور دقیق انجام نگیرد می تواند درصد موفقیت را پایین بیاورد.

  • بیماری های عفونی که باعث ضعف سیستم ایمنی شوند.
  • دیابت کنترل نشده
  • سیگاری بودن فرد
  • ناکافی بودن میزان استخوان (در این مورد می توان ابتدا اقدام به پیوند استخوان کرد و سپس درمان ایمپلنت را شروع کرد.)
  • بیماری پریودنتال و لثه (در این موارد ابتدا باید بیماری لثه درمان شود.)  #8 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

 9. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  سیلانت (Fissure sealant) یا شیارپوش یکی از مواد مورداستفاده در دندان*پزشکی میباشد.
  سیلانت*ها از مواد پلاستیکی بی رنگ و یا به رنگ سفید ساخته شده*اند و برای محافظت سطوح دندانهایی که دارای شیارهای عمیق و منافذ می**باشند، بخصوص برای سطح جونده دندانهای خلفی که بیشترین پوسیدگیها در آنها یافت می**شوند، بکار می**روند.
  بعبارت دیگر سیلانت*ها از پوسیدگی دندان جلوگیری می**کنند.

  #9 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

 10. parsmedic آواتار ها
  آرشیو پارس مدیک
  Administrator
  شه‍ریور ۱۳۹۴
  0

  مهربان


  اين دستگاه از دقت فوق العاده اي در تعيين اپكس هر نوع كانال با هر نوع شرايطي برخوردار است. كار با اين دستگاه به راحتي صورت گرفته و خـطــر اسـتفـاده از اشعـه ايكـس را بـه حـداقـل مي*رساند. مزيت هاي دستگاه عبارتند از:
  دستگاه خودكار با عملكرد عالي، دستگاه مـطـمئن با عملكرد سريع و آسان و بدون قرار گـرفـتـن در مـعـرض اشـعـه ايـكـس، ارائـه دهنده اطلاعات بسيار دقيق از شرايط مختلف كانال
  *باتري قابل شارژ با عمر طو لاني و داراي دكمه روشن و خاموش كردن
  گيره هاي نگه دارنده لبه يا نگه دارنده فايل كه قابل اتو كلاو كردن هستند.

  اجزاي دستگاه
  يك عدد دستگاه تعيين وضعيت اپكس
  يك *عدد پروب
  سه *عدد نگهدارنده فايل
  پنچ*عدد كيسه
  يك*عددآداپتور

  #10 ارسال شده در تاريخ ۲۳-آذر-۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۱

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

طراحی شده توسط تیم نرم افزاری science.ir