مواد غذایی برای پیشگیری از سرطان سینه


[​img]


سرطان پستان یک بیماری پیچیده است که عوامل زیادی ممکن است سبب ایجاد آن شوند. برخی از این عوامل شامل سن، سوابق خانوادگی، ژنتیک و جنسیت تحت کنترل ما نیست. با این حال می توان سایر عوامل مانند مصرف سیگار، سطح فعالیت بدنی، وزن و رژیم غذایی را برای پیشگیری از سرطان سینه کنترل کرد. مواد غذایی که در ادامه به آن اشاره می کنیم می توانند نقش مهمی در یک رژیم غذایی سالم ایفا کنند و به طبع کمک زیادی به پیشگیری از سرطان سینه می کنند. این مواد غذایی عبارتند از:

استفاده از انواع میوه و سبزیجات و سالادها

غذاهای سرشار از فیبر مانند غلات و حبوبات

سویا و فراورده های آن

شیر و لبنیات کم چرب

محصولات و فراورده های سویا

غذاهای سرشار از ویتامین d و سایر ویتامین ها

غذاهای گیاهی سرشار از آنتی اکسیدان

مصرف چربی های مفید مانند امگا 3 موجود در تخم مرغ و ماهی

بهترین متخصص سرطان پستان


برای پیشگیری از سرطان سینه چه غذاهایی نخوریم؟

[​img]


غذاهایی که ریسک انواع سرطان از جمله سرطان پستان را افزایش می دهند عبارتند از:

مشروبات الکلی : مطالعات نشان می دهد بین مصرف مداوم الکل و سرطان سینه ارتباط مستقیمی وجود دارد. بر اساس گزارشات جامعه سرطان پستان آمریکا، الکل سطح استروژن خون را بالا می برد و ممکن است به dna های بدن آسیب بزند.

شکر : تحقیقی که در سال 2016 روی موش ها انجام شده است نشان می دهد رژیم غذایی سرشار از شکر می تواند سبب ایجاد تومورهای پستانی در موش ها که شبیه به سرطان سینه در انسان است شود. علاوه بر این، احتمال متاستاز و تکثیر تومور در افرادی که شکر زیادی مصرف می کنند بالاتر است.

چربی های مضر : چربی های ترانس و مضر که به وفور در فست فود ها و غذاهای فراوری شده یافت می شوند تأثیر بسیار بدی روی سلامتی انسان دارند و می توانند ریسک ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

گوشت قرمز : تحقیقات نشان می دهد مصرف گوشت قرمز به خصوص در صورتی که در دمای بالا فراوری شده باشد ارتباط مستقیمی با سرطان سینه دارد. علاوه بر این، گوشت های فراوری شده مانند سوسیس و کالباس سرشار از نمک ، چربی های مضر و مواد نگه دارنده هستند و مصرف آن ها برای بدن بسیار مضر است.

سخن پایانی

سرطان سینه شایع ترین سرطان در بین خانم هاست و متأسفانه سالیانه جان بسیاری از افراد در سراسر دنیا را می گیرد. هیچ نسخه ای به طور قطعی نمی تواند از ابتلا به سرطان سینه جلوگیری کند اما دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و غنی از انواع ویتامین ها ، فیبر و چربی های مفید کمک زیادی به پیشگیری از سرطان سینه می کند. علاوه بر این، کنترل رژیم غذایی و انجام مداوم ورزش می تواند جلوی بسیاری از بیماری های مختلف را بگیرد. دکتر فرهاد موسی زاده با سال ها سابقه در درمان انواع سرطان سینه آماده ارائه مشاوره و کمک به هموطنان عزیز هستند. برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص سرطان سینه، روش های تشخیص و درمان آن می توانید به سایر مقالات دکتر موسی زاده یا صفحه ایشان در اینستاگرام مراجعه فرمایید.