دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل:
افرادی که به دلایل بیماری های ریوی و قلبی، باید همواره به اکسیژن خالص دسترسی داشته باشند یا کسانی که دچار آسم و آپنه (توقف تنفس در خواب) می باشند، می توانند با تهیه و اجاره اکسیژن ساز و اجاره تخت بیمارستانی این نیاز خود را به راحتی برآورده نمایند.

البته بهتر است بدانید که برای خرید و اجاره اکسیژن ساز به نسخه ی پزشک نیاز دارید و خرید بدون مجوزپزشک، امکان پذیر نیست.
درواقع بهتر است که برای تشخیص اینکه کدام مدل اکسیژن ساز برای شما مناسب تراست با یک پزشک مشورت نمایید و سپس اقدام به اجاره تخت بیمارستانی استاندارد و اکسیژن ساز نمایید.

تاریخچه استفاده از اکسیژن ساز:
از دهه 1970 استفاده ازدستگاه اکسیژن سازغیرقابل حمل رواج پیدا کرد و اخیرا هم استفاده و اجاره اکسیژن ساز پرتابل و اجاره تخت بیمارستانی محبوبیت زیادی بین افراد پیدا کرده است.
پیش ازدهه ی 1980، اغلب کسانی که دارای مشکلات تنفسی بودند ویا بیماران قلبی و ریوی برای دسترسی به اکسیژن، باید از مخزن های اکسیژن تحت فشاراستفاده می کردند.این امر گرچه در رفع مشکلات بیماران مؤثر بود اما بازدهی چندانی نداشت و پرستاران و کسانی که مراقب این افراد بودند، به طور دائم باید به این افراد سر می زدند تا منبع اکسیژن در مخزن ها را مجددا پر کنند!
از دیگر مشکلات آن دوره این بود که برای هر ویزیت که در منزل انجام میشد افراد باید پول پرداخت می کردند و این اصلا به صرفه نبود تا اینکه یک موسسه به نام مدیکر، برای ارائه ی این خدمات یک نرخ ماهانه در نظر گرفت.

در پی آن نیزصنعت تجهیزات پزشکی پایا، برای صرفه جویی در هزینه ها استفاده و اجاره اکسیژن ساز ارزان را بین مردم ترویج داد.
مانند هر دستگاه و تکنولوژی نوظهور دیگری که درابتدا دارای نقص وکمبودهایی است، دستگاه اکسیژن سازنیزدر ابتدا بسیار سنگین و غیر قابل حمل و بزرگ بود.
تا اینکه اوایل سال 2000، دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل(پرتابل) روی کار آمد تا افرادی که به هر دلیلی امکان ماندن در خانه را ندارند نیزبتوانند از این دستگاه بهره ببرند.

نحوه کار اکسیژن ساز قابل حمل:
عمل انتقال هوا دراکثر مدل ها، به دو شکل صورت می گیرد:
جریان مداوم: به این شکل که انتقال هوا با یک سرعت ثابت و بدون در نظر گرفتن تنفس فرد صورت می گیرد.
جریان پالسی: انتقال اکسیژن و هوا تنها زمانی صورت می گیرد که فرد موردنظر نفس بکشد.

دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل که به شکل جریان مداوم کار می کنند، به طور معمول حدود یک تا سه لیتردرهر دقیقه و آن دسته که دارای وضعیت پالسی می باشد، حدود یک تا شش لیتر در هر دقیقه اکسیژن را انتقال می دهند. البته هرکدام دارای تنظیماتی مطابق با نیاز کاربر می باشند و در برخی مدل ها نیز فقط تنظیم جریان پالس وجود دارد.مزیت های اجاره دستگاه اکسیژن ساز و تخت بیمارستانی به خصوص برای افراد ناتوان و مسن بسیار است که در ادامه به آن می پردازیم.

اکثرمدل ها قابل اتصال به پریز برق بوده ودارای یک باتری هستند که قابل شارژ بوده که این امر، امکان استفاده و اجاره اکسیژن ساز قابل حمل را در بیرون از منزل نیزفراهم نموده است.
اجاره تخت بیمارستانی و اجاره اکسیژن ساز اغلب به کسانی که در زمان خواب دارای مشکلاتی در تنفس می شوند پیشنهاد می گردد که بتوانند به اکسیژن و هوایی که در طول شب توسط دستگاه تصفیه می شود، دسترسی داشته باشند.

استفاده از اکسیژن ساز پرتابل به چه کسانی پیشنهاد می شود؟
کسانی که بنا بر شرایط خاص پزشکی، به اکسیژن درمانی و استفاده و اجاره اکسیژن ساز نیاز دارند عبارتند از :
افراد دارای برونشیت: افرادی که به دلیل التهاب درمجاری تنفسی، دارای خلط بوده و این امرمانع تنفس صحیح درآن ها می گردد. امیدواریم از خواندن مطلب چه نکاتی باید در استفاده ازاکسیژن ساز پرتابل بدانید؟ استفاده ی لازم را برده باشید.
آمفیزم: آسیب و اختلال در کیسه هوا که در نهایت باعث تنگی نفس در فرد می گردد.

بیماری انسداد ریه (copd): ترکیبی از بیماری برونشیت و آمفیزم که اغلب به دلیل استفاده ازسیگارپدید می آید؛
ذات الریه؛
آسم؛
دیسپلازی ریوی؛
فیبروز کیستی

منبع : اجاره اکسیژن ساز میتراطب