دستگاه اکسیژن ساز به واسطه یک پمپ که در داخل آن قرار داده شده است، هوای محیط اطراف را جذب کرده و طی فرآیندی، اکسیژن را ازسایر عناصر موجود در هوا جدا نموده و از این طریق، اکسیژن مورد نیاز برای فرد بیمار را تولید می کند.دستگاه اکسیژن ساز به واسطه یک پمپ که در داخل آن قرار داده شده است، هوای محیط اطراف را جذب کرده و طی فرآیندی، اکسیژن را ازسایر عناصر موجود در هوا جدا نموده و از این طریق، اکسیژن مورد نیاز برای فرد بیمار را تولید می کند.


اما بدانید از اینکه دستگاه اکسیژن ساز خانگی چیست و چه کاربردی دارد.به عبارتی دیگر عملکرد دستگاه اکسیژن ساز به این صورت است که پس از جذب هوا از محیط اطراف و عبور از محفظه هایی که دارای پودر زئولیت هستند، این پودر با جداسازی اکسیژن که به میزان 21 درصد در هوا موجود است، آن را به محفظه دیگر در دستگاه اکسیژن ساز منتقل می کند.آشنایی با کمپرسوریکی از مهمترین بخش های سیستم سرمایش تراکمی، کمپرسور است.کمپرسور یا متراکم کننده که از آن به عنوان قلب این نوع سیستم ها نیز یاد می کنند، نوعی دستگاه مکانیکی است که کار اصلی آن متراکم کردن و افزایش فشار گاز است که این امر سبب کاهش حجم آن می گردد.به تعبیری دیگر نحوه کار کمپرسورها به این صورت است که به واسطه انرژی مکانیکی، پس از جذب سیالات آن را فشرده و متراکم می کنند.

دمای این گاز فشرده شده پس از عبور از سیستم خنک کننده کاهش می یابد.انواع کمپرسور صنعتیانواع کمپرسورها که در حوزه صنعت کاربرد فراوان دارند عبارتند از:کمپرسور جا به جایی، مارپیچی، محوری و کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.کمپرسور اکسیژن ساز پرتابل چیست؟به دستگاهی گفته می شود که طی عملیات جداسازی اکسیژن از گازهای دیگر که در هوای محیط وجود دارد، نیتروژن موجود در هوا را از بین برده و در نهایت گاز اکسیژن خالص تولید می کند.

یکی از دستگاه های به صرفه و ایده آل که جایگزین مناسبی برای منابع اکسیژن قدیمی مثل سیلندرها هستند ژنراتورهای اکسیژن می باشد.اگر بخواهیم به مهمترین جزء یک دستگاه اکسیژن ساز اشاره نماییم، می توانیم کمپرسور اکسیژن ساز را نام ببریم که با بالا بردن فشار هوا و تولید اکسیژن خالص بیش از 94 درصد نقش حیاتی در عملکرد این دستگاه ایفا می کند.

مزایای دستگاه اکسیژن ساز

با داشتن این دستگاه، همواره به اکسیژن خالص و با کیفیت دسترسی خواهید داشت.علاوه بر این، طراحی بی نظیر آن به گونه ای بوده که تهدیدی برای سلامت محیط زیست به حساب نمی آید و همچنین کاملا بی خطر است. از اکسیژن تولید شده در دستگاه اکسیژن ساز بهامین طب نیز در صنعت فولاد، شیشه و موارد پزشکی استفاده می گردد. کاربردهای دیگر آن نیز در زمینه تصفیه آب می باشد.

همچنین در داخل استخرها و بخش هایی که به پرورش ماهی اختصاص دارد به منظور تولید اکسیژن از این دستگاه کاربردی استفاده می گردد.کمپرسورهای اکسیژن ساز صنعتی از نظر امنیتی در قیاس با سیلندر اکسیژن، دارای خطرات کمتری بوده و احتمال وقوع آتش سوزی در آن وجود ندارد.

کاربرد مهم کمپرسورها

-از کمپرسورها در ابزارها و ماشین آلات استفاده می گردد.کاربرد آن نیز متراکم سازی هوا و ارسال آن به قسمت احتراق دستگاه می باشد. کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند که هم در صنعت و هم برای بخش های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

-از دیگر کاربردهای مهم آن به استفاده در حیطه پزشکی و سلامت می توان اشاره کرد؛ می دانیم که امروزه استفاده از دستگاه اکسیژن ساز در فضای بیمارستان ها رایج شده و از تجهیزات ضروری به شمار می رود.

- کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی برای برطرف کردن و از بین بردن بو و همچنین تولید آب آشامیدنی که دارای کیفیت بالایی باشد در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است مطلب توصیه های کاربردی و مهم برای نگه داری از فیلتر دستگاه اکسیژن ساز را نیز بخوانید.

یک روش رایج و کاربردی در امر تصفیه، روش ازن می باشد که دارای خطرات و آسیب کمی برای محیط زیست بوده که به همین دلیل برای تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: دستگاه اکسیژن ساز بهامین طب