می دانیم که دستگاه اکسیژن ساز، اکسیژن مورد نیاز را از هوای اطراف گرفته و پس از جداسازی اکسیژن از دیگر عناصر و طی عملیات فشرده سازی، آن را به ریه فرد بیمار می رساند .اما نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که هوای محیط پیرامون ما تنها حاوی اکسیژن نبوده و آلاینده ها و گرد وخاک و... هم در آن وجود دارد.به کمک فیلتری که در دستگاه اکسیژن ساز تعبیه شده است قبل از ورود به داخل دستگاه، این هوا تصفیه شده و اکسیژن خالص به سیستم تنفسی فرد رسانده می شود.شما میتوانید برای سفارش دستگاه اکسیژن ساز اجاره ای با قسمت تماس با ما بهامین طب تماس بگیرید.در ادامه به اهمیت وجود فیلتر در این دستگاه و نقش مهم آن می پردازیم.

فیلتر دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

همان طور که از نامش مشخص است این بخش مهم دستگاه اکسیژن ساز، وظیفه فیلتر هوای محیط پیرامون ما را به عهده دارد.به عبارتی دیگر با فیلتر ناخالصی و آلاینده های هوا در نهایت به تنفس بهتر بیماران کمک می نماید.

ضرورت وجود فیلتر در دستگاه اکسیژن ساز

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هرگز بدون وجود فیلتر از دستگاه اکسیژن ساز استفاده نکنید؛ حتی زمانی که برای نظافت و تمیز کردن فیلتر، مجبور به جدا کردن این بخش از دستگاه هستید باید یک فیلتر دیگر را جایگزین کرده و سپس از دستگاه استفاده نمایید.


برای نگه داری از فیلتر دستگاه اکسیژن ساز چه نکاتی را باید در نظر داشت؟

-تمیز کردن مداوم فیلتردر بخش قبل گفتیم که نقش مهم فیلتر، جذب آلودگی هوای اطراف ماست. به همین علت طبیعی است که با جذب آلاینده ها به مرور زمان کثیف شده و نیاز به تمیز کردن داشته باشد.در صورت بی توجهی به این موضوع، دیگر کارایی سابق را نداشته و به علت بسته شدن دریچه های آن، قادر به جذب هوا نخواهد بود.پیشنهاد می کنیم که برای جلوگیری از بروز این مشکلات، ترجیحا یک روز در هفته را به تمیز کردن آن اختصاص دهید. بعد از مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه و در صورتی که فیلتر، آلودگی زیادی را به خود جذب کرده اگر لازم بود آن را بشویید.

شما میتوانید برای سفارش دستگاه اکسیژن ساز با قسمت تماس با ما بهامین طب تماس بگیرید.

-طرز تمیز کردن فیلتر

گرد وخاک و آلودگی هایی که فیلتر به خود جذب می کند، به راحتی با آب گرم از بین می رود. چنانچه برطرف نشد نیاز به استفاده از صابون نیست و می توانید با کمک مقدار کمی از یک شوینده ضعیف آن را تمیز نمایید.در مواقعی که پس از استفاده طولانی مدت از دستگاه اکسیژن ساز مرغوب و جذب آلودگی های زیاد اقدام به تمیز کردن فیلتر می کنید، بهتر است که ابتدا در یک ظرف بزرگ آب گرم آن را قرار دهید و کمی مایع ظرفشویی در آن بریزید تا به راحتی تمیز شود.


-خشک کردن فیلتر

پس از آن که کثیفی های فیلتر به طور کامل پاکسازی شد آن را روی یک حوله تمیز قرار داده و توجه کنید که از دسترس حیوانات و بچه های کوچک دور باشد.حتما قبل از اینکه فیلتر را در دستگاه اکسیژن ساز قرار دهید، مطمئن شوید که به طور کامل خشک شده باشد تا به دستگاه آسیب نزند.

چه زمانی فیلتر اکسیژن ساز باید عوض شود؟

در صورت مشاهده پارگی روی فیلتر لازم است که به تعویض آن اقدام نمایید. مدت استفاده از یک فیلتر معمولا شش ماه تا یک سال می باشد.البته لازم به ذکر است که زمان تعویض آن به تعدا دفعاتی بستگی دارد که از دستگاه استفاده می شود. بهتر است مطلب دستگاه اکسیژن ساز چیست و از کمپرسور آن چه می دانید؟ را نیز بخوانید.پیشنهاد می کنیم که همیشه یک یا دو فیلتر برای مواقع ضروری به عنوان جایگزین در منزل داشته باشید و برای اینکه دقیق تر بدانید که فیلتر دستگاه شما چه زمانی نیاز به تعویض دارد حتما دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه نمایید.
منبع: اکسیژن ساز بهامین طب