بهتر است بدانید که دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل، دستگاهی می باشد که در معرض هوا قرار می گیرد و برای کسانی که به خاطر وضعیت پزشکی به اکسیژن درمانی نیاز دارند، هوا را تصفیه می کند.

شرایط پزشکی بیمارانی که به اکسیژن نیاز دارند، شامل بیماری های تنفسی است که موجب می شود اکسیژن لازم را نتوانند جذب کنند. این بیماری ها می توانند بیماری های مزمن انسداد ریوی (copd) باشد و یا آسم و یا می تواند شامل بیماری های دیگری که تنفس را مشکل می کند مثل وقفه تنفسی در خواب (آینه خواب) و فیبروز کیستی می باشد.

یکی دیگر از بیماری های که اخیرا به لیست بیماری هایی که به خرید یا اجاره دستگاه اکسیژن ساز شبانه روزی نیاز دارند، اضافه شده است، بیماری کرونا می باشد که ممکن است در حالت شدید ریه را درگیر کند و نفس کشیدن فرد بیمار را مشکل ساز کند. در این صورت این افراد به دستگاه اکسیژن ساز احتیاج پیدا می کنند.

توجه داشته باشید که خرید یا اجاره اکسیژن ساز به نسخه پزشک احتیاج دارد و این امکان وجود ندارد تا بدون نسخه پزشک آن را تهیه کرد. البته این مورد خیلی در کشور عزیز ما رعایت نمی شود اما بهتر از قبل از تهیه با پزشک معالج در رابطه با نوع آن مشورت کنید.

اجاره تخت بیمارستانی لگن*دار و اکسیژن ساز چه مزایا و معایبی دارد؟

دستگاه اکسیژن ساز ثابت و غیر قابل حمل از سال 1970 مورد استفاده قرار می گرفت و دستگاه اکسیژن قابل حمل و یا همان پرتابل در سالهای جدید بسیار محبوب شده است. البته بهتر است قبل از خرید و یا اجاره دستگاه اکسیژن ساز با پزشک خود مشور کنید. دراکثر مدل های دستگاه اکسیژن ساز انتقال هوابه دو صورت اتفاق می افتد:

اولین مدل به صورت جریان مداوم می باشد که بدون اینکه به الگو های تنفسی توجه شود، هوا را با یک سرعت ثابت انتقال می دهد.

دومین مدل به صورت پالسی می باشد که تنها زمانی اکسیژن را منتقل می کند که کاربر نفس می کشد.

اغلب اکسیژن ساز های قابل حمل یک تا سه لیتر از اکسیژن را در هر دقیقه به وسیله تنظیمات جریان مداوم و همین طور یک تا شش لیتر از آن را در هر دقیقه به وسیله تنظیمات جریان پالسی انتقال می دهد. این دستگاه ها از تنظیمات قابل تطبیق برخوردار هستید که برای تطبیق دادن کاربران با تنظیمات متفاوت به کار می روند. با این وجود برخی از مدل های موجود تنها دارای تنظیماتت پالسی می باشند. در زمان خرید و یا اجاره دستگاه اکسیژن ساز به این مورد دقت کنید.

اکثر مدل های این دستگاه به وسیله ی پریز های برق شهری مورد استفاده قرار میگرند و همین طور دارای یک باتری قابل شارژ می باشد که این اجازه را می دهد در بیرون از خانه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

برای کسانی که مشکل تنفسی دارند، استفاده از این دستگاه در زمان خواب ضروری می باشد، زیرا هوای تصفیه شده را در طول شب انتقال می دهد. بنابراین قبل از خرید و یا اجاره دستگاه اکسیژن ساز زمان استفاده از این دستگاه را کامل بپرسید. بهتر است مطلب اجاره تخت بیمارستانی لگن دار چه مزایا و معایبی دارد؟ را نیز بخوانید.

دستگاه های اکسیژن ساز قابل حمل چگونه کار می کنند ؟

قبل از دهه 1980، بیماران به منظور دریافت اکسیژن درمانی مجبور بودند از مخازن اکسیژن تخت فشار استفاده کنند. در صورتی که این مخازن بسیار موثر هستند، تقریبا کم بازه هستند؛ پرستاران باید مدام به بیمار سر بزنند تا منبع اکسیژن را مجدد پر کنند. تازه بیمارانی که در خانه نگهداری می شدند برای هر سرویس باید پول پرداخت می کردند. که بعد از مدتی ماهانه پول دریافت می شد که بعد از مدتی دستگاه اکسیژن ساز روی کار آمد و از دست این مخازن راحت شدیم.
منبع: اجاره اکسیژن ساز میتراطب